Strona główna / TAJEMNICZE ŚWIATY
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Polskie góry - Babia Góra 1725 m

[ Babia Góra panorama Tatr zdjęcia galeria ] [ Babia Góra zima na szczycie Diablaka ]tajemnicze światy cz 2  ]


Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach zdjęcia

Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Najpiękniejsze górskie kwiaty zdjęcia galeria 1

Beskidy zdjęcia galeria fotografii

Panorama Tatr z Babiej Góry zdjęcia galeria
         
Tajemnicze światy Babiej Góry

Maciej Mażul                        Wadowice strona główna >>>

Tajemniczy Świat

Wiosna to okres szkolnych wycieczek, wielu z nas po raz pierwszy poznało uroki Babiej Góry właśnie w takich okolicznościach. Jej specyfika pozwala na poznanie górskich pięter roślinnych w ciągu kilku godzin pieszej wędrówki po zboczach masywu, a piękne panoramy roztaczające się ze szczytu na Tatry i sąsiednie pasma Beskidzkie pozostają na długo w pamięci. Często była to pierwsza wyprawa, w czasie której uczyliśmy się zasad, jakie obowiązują w czasie górskiej wędrówki oraz podziwialiśmy piękno dzikiej przyrody. Choć wspomnienia z niej wielu z nas przechowuje do dziś, to warto przypomnieć garść informacji o “Królowej Beskidów”.

Położona jest w południowej części naszego kraju, w Beskidach Zachodnich. Poza Tatrami jest najwyższym szczytem polskich gór - jej szczyt Diablak wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. i góruje ponad innymi beskidzkimi pasmami. Masyw ma 12 km długości i odgrodzony jest na wschodzie od masywu Policy przełęczą Lipnicką (Krowiarkami), a na zachodzie od masywu Pilska przełęczą Jałowiecką. Babia Góra nie ma prawie żadnych drugorzędnych grzbietów, co powoduje, że, patrząc na nią, wydaje się jeszcze bardziej wyniosła. Od północy jedynie kilka nikłych grzbiecików zsuwa się od masywu do Zawoi, dzieląc wieś na szereg przysiółków.

Choć przyroda babiogórska chroniona jest już 70 lat – w roku 1934 powstał tu Rezerwat Polskiej Akademii Umiejętności o obszarze około 1046 ha, to Park Narodowy utworzono dopiero na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 30 października 1954 roku. Od poszerzenia BgPN w 1997 roku ochroną objęte jest 3392 ha powierzchni Babiej Góry. Ochrona ścisła to 1062 ha powierzchni Parku, ochrona częściowa 2142 ha, a ochrona krajobrazowa 156 ha. Około 121 ha obszaru BgPN to grunty prywatne.

W roku 1977 UNESCO włączyło Babiogórski Park Narodowy do sieci rezerwatów biosfery w ramach programu “Człowiek i przyroda” (MaB – Man and Biosphere), którą na całym świecie tworzy obecnie ponad 400 jednostek. W Polsce jest 9 obszarów chronionych o tak wysokim statusie. Obszar Rezerwatu Biosfery “Babia Góra” obejmuje teren BgPN oraz 8437 ha jego otuliny leżącej na terenie Beskidu Żywieckiego i Orawy, w której znajduje się prawie cała gmina Lipnica Wielka. W ostatnim czasie czynione są starania o objęcie statusem rezerwatu biosfery słowackiej części Babiej Góry, być może w przyszłości powstanie tam również park narodowy. Obecnie przyrodę po słowackiej stronie Babiej Góry chroni Państwowy Rezerwat Przyrody “Babia Hora” oraz odpowiednik naszego parku krajobrazowego - CHKO “Horna Orava”. dalej >>>

 

 - 1 - 2 - next >>>

Beskidy strona główna >>>

Babia Góra strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi >>>

Wschód słońca na Babiej Górze >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA