Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / TABLICE BESKIDZKIE / KOŚCIOŁY I KAPLICE
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
WYBRANE KOŚCIOŁY I KAPLICE BESKIDÓW CZĘŚĆ 1 - KRZYSZTOF MIKUCKI

WYBRANE KOŚCIOŁY I KAPLICE BESKIDÓW CZĘŚĆ II- KRZYSZTOF MIKUCKI

 Tablica 30   KOŚCIOŁY I KAPLICE BESKIDÓW (wybrane)

Lp.

Miejscowość

Wezwanie kościoła

Czas budowy

1.       

Andrychów

św. Macieja Apostoła

1720 – 1721

2.       

Andrychów

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

1980 – 1985

3.       

Barwałd Dolny (drew.)

św. Erazma Biskupa i Męczennika

1782

4.       

Barwałd Górny

Bożego Miłosierdzia

1990 – 1995

5.       

Bażanowice (ewang.)

św. Trójcy

 

6.       

Białka Górna

Najświęt. Marii Panny Opiekunki Rodzin

1985

7.       

Bielsko - B., ul. Klubowa

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

2 poł. XIV w.

8.       

Bielsko -  B. pl.św.Mikołaja

Kontrkatedra Św. Mikołaja

1443 – 1447

9.       

Bielsko -  B. ,ul. Sobieskiego

św. Trójcy

1604 – 1608

10.  

Bielsko – B. , pl. Kościelny

Opatrzności Bożej

1760 – 1769

11.  

Bielsko - Biała (ewang.)

Zbawiciela

1782 – 1790

12.  

Bielsko - Biała (ewang.)

Marcina Lutra

1782 – 1788

13.  

Bielsko-Biała – Leszczyny

Chrystusa Króla

XX w.

14.  

Bielsko-Biała - Lipnik

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

15.  

Bielsko-Biała – os. Karpackie

Jezusa Chryst. Odkupiciela Człowieka

XX w.

16.  

Bielsko-Biała – Złote Łany

św. Józefa

XX w.

17.  

Bielsko -  Biała - Straconka

Matki Boskiej Pocieszenia

1875 – 1889

18.  

Bielsko -Biała – Mikuszowice

NMP Królowej Świata

 

19.  

Bielsko-Biała Mikusz.  (drew.)

św. Barbary

1690

20.  

Bieńkówka

Świętej Trójcy

1793

21.  

Bogdanówka

św. Jana Chrzciciela

 

22.  

Brenna

św. Jana Chrzciciela

1793 – 1796

23.  

Brenna (ewang.)

Apostoła Bartłomieja

1988

24.  

Brenna – Lachy

św. Melchiora Grodzieckiego

1992

25.  

Brenna – Leśnica

św. Jana Nepomucena

1937

26.  

Buczkowice

Przemienienia Pańskiego

1908

27.  

Budzów

Matki Bożej Pocieszenia

1793

28.  

Bujaków

Podwyższenia Krzyża Pańskiego

1972 - 1975

29.  

Bulowice

św. Wojciecha

1817

30.  

Bystra Podhalańska

św. Marcina

1985 – 1994

31.  

Bystra Krakowska

Niepokolanego Serca NMP

 

32.  

Bystra Śląska

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi

1981

33.  

Bystra Śląska

Najdroższej Krwi Pana Jezusa

1977

34.  

Chocznia

Narodzenia św. Jana Chrzciciela

1883

35.  

Chyżne

św. Anny

1903

36.  

Cieszyn, pl. Dominikański

św. Marii Magdaleny

2 poł. XVIII w.

37.  

Cieszyn (ewang.), pl. Kościelny

Jezusowy

1722

38.  

Cieszyn, ul. Liburnia

św. Jerzego

XIV/XV w.

39.  

Cieszyn, ul.

św. Trójcy

1594

40.  

Cieszyn, ul. Szersznika

św. Krzyża

1 poł. XVIII w.

41.  

Cieszyn, ul.

Wniebowzięcia NMP

1697 – 1706

42.  

Cieszyn, ul. Katowicka

św. Elżbiety

1980

43.  

Cieszyn, Góra Zamkowa

św. Mikołaja

XI/ XII w.

44.  

Cieszyn – Krasna

Najświętszego Serca Pana Jezusa

1989

45.  

Cięcina (drew.)

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

1542

46.  

Cięcina

Przemienienia Pańskiego

1977 - 1981

47.  

Cisiec

św. Maksymiliana Kolbe

1972.11.05

48.  

Cisownica (ewang.)

 

 

49.  

Czaniec

św. Bartłomieja

1922 – 1924

50.  

Czarny Dunajec

św. Trójcy

1863 – 1865 

51.  

Czernichów

Matki Bożej Częstochowskiej

1863

52.  

Dobczyce

Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych

1947 – 1949

53.  

Dobczyce

Św. Jana Chrzciciela

1828 – 1834

54.  

Gilowice (drew.)

św. Andrzeja Apostoła

1547

55.  

Goleszów

św. Michała Archanioła

1913 – 1921

56.  

Goleszów (ewang.)

 

1793

57.  

Górki Wielkie

Wszystkich Świętych

XV w.

58.  

Górki Wielkie

św. Jana Sarkandra

1992 – 1997

59.  

Górki Wielkie (ewang.)

Apostoła Jana

1909

60.  

Grodziec Śląski

św. Bartłomieja Apostoła

1908 – 1910

61.  

Harbutowice

NMP i św. Michała Archanioła

1828

62.  

Hucisko

Niepokolanego Serca Najświętszej MP

1936

63.  

Inwałd

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

1747 – 1750

64.  

Istebna

Dobrego Pasterza

1792 – 1794

65.  

Istebna (ewang.)

 

1930

66.  

Istebna – Bucznik (drew.) 

Kaplica Matki Bożej Królowej Polski

1923

67.  

Istebna – Kubalonka

Podwyższenia Krzyża Świętego

1779

68.  

Istebna – Mlaskawka

św. Józefa

1948

69.  

Istebna – Stecówka (drew.)

Matki Boskiej Fatimskiej

1957

70.  

Izdebnik

św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy

1838 – 1841

71.  

Jabłonka

Przemienienia Pańskiego

1802 – 1817

72.  

Jachówka

Najświętszego Serca Pana Jezusa

1938

73.  

Jaroszowice

św. Izydora

1860 – 1861

74.  

Jasienica

Serca Jezusowego

1787

75.  

Jasienica (drew.)

św. Wawrzyńca

1701

76.  

Jasienica – Świętoszówka

Ducha Świętego

 

77.  

Jawornik (drew.)

Podwyższenia Krzyża Świętego

1782

78.  

Jaworze

Opatrzności Bożej

1802

79.  

Jaworze (ewang.)

 

1782

80.  

Jaworzynka

św. Apostołów Piotra i Pawła

1953 – 1954

81.  

Jaworzynka - Trzycatek

Matki Bożej Frydeckiej

 

82.  

Jeleśnia

św. Wojciecha

1793 – 1702

83.  

Jordanów

Przenajświętszej Trójcy

1908 – 1913

84.  

Juszczyn

Matki Bożej Pocieszenia

1982

85.  

Juszczyna (drew.)

Nawiedzenia NMP

1924 – 1927

86.  

Kaczyna

Kaplica św. Marii Magdaleny

1879

87.  

Kalwaria Zebrzydowska

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej

1603 – 1609

88.  

Kalwaria Zebrzydowska

Grobu Pana Jezusa

 

89.  

Kalwaria Zebrzydowska

Wniebowzięcia Pana Jezusa

 

90.  

Kalwaria Zebrzydowska

Grobu Matki Bożej

 

91.  

Kalwaria Zebrzydowska

św. Józefa

1902 – 1906

92.  

Kamesznica

Najświętszego Imienia Marii 

1851

93.  

Kęty

św. Małgorzaty i św. Katarzyny

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

1657

94.  

Kęty

św. Jana Kantego

1715

95.  

Kęty

Niepokolanego Poczęcia NMP - klasztor

1705 – 1712

96.  

Klecza Dolna

św. Wawrzyńca Diakona Męczennika

1906 – 1908

97.  

Kobiernice

św. Urbana

1858

98.  

Kobiernice

Niepokolanego Poczęcia

1980 – 1992

99.  

Koszówka-Wieprzec

Matki Bożej Częstochowskiej

1983 – 1990

100.         

Koniaków

św. Bartłomieja Apostoła

1901

101.         

Korbielów

Najświętszej MP Królowej Aniołów

1931 – 1936

102.         

Koszarawa

św. Karola Boromeusza

1824 – 1844

103.         

Koszarawa – Bystra

Stygmatów św. Franciszka z Asyżu

 

104.         

Kozy

Św. Szymona i św. Judyty Tadeusza

1901

105.         

Kozy

Najświętszej Rodziny

XX w.

106.         

Kozy Gaje

Ducha Św.

 

107.         

Krzeczów (drew.)

św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

XVI w.

108.         

Krzeszów

Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

1902

109.         

Krzyżowa

Niepokolanego Serca Najśw. Marii Panny

XX w.

110.         

Kurów

św. Józefa Robotnika

1772

111.         

Lachowice (drew.)

św. Piotra i Pawła

1789 – 1791

112.         

Laliki

Zesłania Ducha Świętego

1989

113.         

Laliki – Pochodzita (drew.)

Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

 

114.         

Laliki  - Tarliczne 

Kaplica Narodzenia NMP

 

115.         

Lanckorona

Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela

1366

116.         

Lanckorona – Jastrzębia

św. Krzyża

1868

117.         

Las

Matki Boskiej Ostrobramskiej

 

118.         

Leszna Górna

św. Marcina

1719 – 1731

119.         

Leśna

św. Michała Archanioła

1973

120.         

Lipnica Mała

św. Stefana Węgierskiego

1933 – 1941

121.         

Lipnica Wielka

św. Łukasza Ewangielisty

1769

122.         

Lipowa

św. Bartłomieja Apostoła

1896

123.         

Lipowa Leśna

św. Mikołaja

 

124.         

Lipowiec

Podwyższenia Krzyża Świętego

 

125.         

Lubień

św. Jana Chrzciciela

1925 – 1960

126.         

Ludźmierz

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Sanktuarium M B Królowej Podhala

 

127.         

Łękawica k/Wadowic

św. Józefa Robotnika

1906 – 1908

128.         

Łękawica k/Żywca 

św. Michała Archanioła

 

129.         

Łętownia (drew.)

św. Szymona i św. Tadeusza Judy

1760 – 1765

130.         

Łodygowice

św. Szymona i Judy Tadeusza

1631 – 1634

131.         

Łodygowice Górne

Stanisława Biskupa Męczennika

1982

132.         

Maków Podhalański

Przemienienia Pańskiego

1697 – 1701

133.         

Meszna

Niepokolanego Serca NMP

1982

134.         

Międzybrodzie Bialskie

św. Marii Magdaleny

1863

135.         

Międzybrodzie Żywieckie

NMP Nieustającej Pomocy

1947

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA