Strona główna / nr 3 (9) - LATO 2006 / ŻYWIEC
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
ŻYWIEC

[ Beskidy zdjęcia galeria ]

Beskidy, Zima w Beskidach Hala Lipowska, Rysianka zdjęcia galeria

Babia Góra, Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach zdjęcia

Beskidy, Babia Góra Beskid Żywiecki wschód słońca zdjęcia galeria

Tatry Hala Gąsienicowa Panoramy tatrzańskie zdjęcia, galeria

Beskidy zdjęcia galeria fotografii
Grzegorz Szczepaniak
    
Mieszkaniec  Żywca.                 
Członek Oddziału Babiogórskiego  PTTK w Żywcu. Przodownik turystyki górskiej, Prezes Klubu Górskiego „ZDOBYWCY”.
Pasje: fotografowanie i turystyka górska.


 • „Żywiec - miasteczko położone jest ku zachodowi słońca, a ku północy obrócone; będąc leżące pod znakiem niebieskim Barana, stykając się ze Strzelcem, gdyż Polska pod Baranem, a Węgry pod Strzelcem zostają. Pod elewacją zaś poli albo wyniesieniem nieba jest długość stopni 42, a szerokość 49 stopni,  bo Kraków na stopniu 50 latitudinis albo elevationis poli, według matematyków, leży.
  Konstytucja zaś powietrza jest taka, iż góry co najwyższe, jako to Pilsko, Taniecznik albo Syphron, Racza  i Skrzecznia frigidam aeris to jest zimnego powietrza tykają się, na których zawsze mgły zawiesiste leżą i najpierwej pod jesień wieszchołki ich śniegami się okrywają...” Tymi słowy w „Dziejopisie Żywieckim” napisanym w latach 1699-1728 opisał położenie Żywca wójt żywiecki Andrzej Komoniecki.
  Góry od zarania dziejów stanowiły zawsze dla Żywca nieodłączny element krajobrazu. Miasto położone jest pomiędzy Beskidem Żywieckim (od południa), Beskidem Śląskim (od zachodu) i  Beskidem Małym (od północy). Od wschodu styka się z wąskim klinem Beskidu Makowskiego. Góry wywierały zawsze wpływ na klimat Żywca, a zarazem dawały mieszkańcom osady bogactwo naturalne i stanowiły dla żyjących tutaj źródło utrzymania. W górskich lasach okalających Kotlinę Żywiecką przed laty pełno było od zwierzyny  łownej, a według tradycji u ujścia Koszarawy do Soły powstawały przed wiekami pierwotne osady pasterskie. Stąd wzięła się nazwa  miasta  - Żywiec - od wielkiej ilości żywca.
      Pierwsza zapisana informacja o mieście pochodzi ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku,  w których wymieniona jest "parochia ecclesie de Ziwicz", czyli parafia żywiecka. W 1327 roku Żywiec miał już prawa miejskie. Dzisiaj miasto liczy ponad 32 tys. mieszkańców. Tak jak przed laty żyją oni z bogactw jakie ofiarują im otaczające góry. Do najsłynniejszych wyrobów produkowanych w mieście należy pewien napój sprzedawany w ciemnobrązowych butelkach z napisem „ŻYWIEC”. I tym razem walory wody z górskich potoków pomogły Browarowi Żywieckiemu w uzyskaniu doskonałej renomy. Żywieckie Browary to jeden z najlepiej funkcjonujących zakładów przemysłowych w regionie, a jego wyroby  znane są na całym świecie.
      Żywiec posiada wspaniałe walory turystyczne. Miasto ma wiele ciekawych zabytków, z których należy wyróżnić Stary Zamek z połowy XIV w. oraz Pałac Habsburgów zwany też Nowym Zamkiem wybudowany przez rodzinę Habsburgów w XIX w.  Oba zamki usytuowane są na obrzeżach starego zabytkowego parku żywieckiego, którego początki sięgają schyłku XVII w.  W niedalekiej odległości od zamków znajduje się Żywiecka Konkatedra p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w stylu gotyckim i renesansowym,  z przeróbkami barokowymi. Jej początki sięgają pierwszej połowy XV wieku. Tuż obok Konkatedry na uwagę zasługuje XVIII wieczna dzwonnica, pod którą w dniu 22 maja 1995 roku stał wielki ołtarz. W tym dniu Papież Jan Paweł II przez kilka godzin gościł w Żywcu.  Wydarzenie to zostało upamiętnione pamiątkową tablicą umieszczoną na tejże dzwonnicy. To tylko niektóre z wielu zabytków miasta. Poza w/w na uwagę zasługuje również Kościół Świętego Krzyża z XV w., Kościół św. Marka oraz pawilon parkowy tzw. Domek Chiński z XVIII. Odwiedzając gród nad Sołą warto zajrzeć do miejscowego muzeum, które mieści się w Starym Zamku. Niezwykłe położenie miasta u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora sprawiło, że Żywiec i jogo okolice stanowią wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, turystyki i innej formy rekreacji. Z żywieckiego rynku wychodzą dwa szlaki górskie. Pierwszy – żółty prowadzi  na Grojec (612 m n.p.m.). Z góry tej można podziwiać całą Kotlinę Żywiecką, bo góra ta - jak żadna inna - wcina się w głąb kotliny. Warto tą górę zdobyć,  bo wyjście na jej szczyt  to tylko ok. 1,5 godziny, a widoki z niej podziwiane  warte są wysiłku. Drugi górski  szlak wychodzący z Rynku to szlak niebieski prowadzący przez Trzebinie, Tokarkę, Sopotnie Małą na Romankę. Do przejścia tego szlaku należy się jednak przygotować, bo jego długość to aż 19 km, na co należy przeznaczyć minimum 7 godzin.
      Dla turystów chcących bliżej poznać miasto, w roku 2005 Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu, obchodzący wówczas  100-lecie swojego powstania, wyznakował cztery trasy spacerowe po Żywcu. Pierwsza z nich, oznaczona kolorem czerwonym, to „Szlak zabytków architektury miasta Żywca”. Długość tej trasy to ok. 5 km.  Drugą trasą jest „Szlak Papieża Jana Pawła II” (znaki żółte). Upamiętnia on pobyt  Ojca Świętego w Żywcu. Trasa tego szlaku prowadzi z Rynku przez Średni Grojec do Żywca Sporysza, a jego długość wynosi 5 km.  Kolejna trasa spacerowa to „Szlak przyrodniczy po Żywcu”. Szlak ten, oznaczony kolorem zielonym, biegnie przez zabytkowy park oraz Rezerwat Przyrody „Grapa”. Długość tego szlaku to tylko 3 km. Wszystkie z powyższych szlaków rozpoczynają się na Żywieckim Rynku pod dzwonnicą. Czwarty ze szlaków, oznaczony kolorem niebieskim, ma długość 12 km i rozpoczyna się w Żywcu Zabłociu. Przechodząc przez główne ulice miasta prowadzi przez park i amfiteatr, po czym doprowadza nas na najwyższy z wierzchołków Grojca (612 m n.p.m.), skąd schodzi do Browaru. Trasa ta została nazwana „Szlakiem właścicieli miasta Żywca”.                Zwiedzając Żywiec warto zaglądnąć do kilku z wielu funkcjonujących tu lokali gastronomicznych.  Godna polecenia jest przede wszystkim „Karczma Żywiecka” leżącą przy ul. Kościuszki, w której możemy zażyć góralskiego klimatu. Smakoszom złocistego napoju polecam „Piwiarnię Żywiecką” w Browarze, a  zwiedzających Stary Zamek zachęcam do odwiedzenia bardzo stylowej kawiarni „Rycerskiej”. Gorzej w mieście przedstawia się baza noclegowa. Wśród nielicznych obiektów noclegowych na uwagę zasługuje Hotel „MAXIM” przy  al. Piłsudskiego.                                                                

              Wyjeżdżając w góry zdarza się, że przejeżdżacie  przez gród nad Sołą i Koszarawą. Być może ten artykuł zachęci Was do zatrzymania się w Żywcu, a może zdecydujecie się na całkiem nieprzypadkową wycieczkę w celu poznania tego ciekawego,  górskiego miasteczka.

  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA