Strona główna / nr 4 (10) - JESIEŃ 2006 / MATERIA PRIMA
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
MATERIA PRIMA

[ Mineraly, kamienie szlachetne 1 ]


Minerały, kamienie szlachetne, kryształy, zdjęcia, galeria

Tatry galeria zdjęcia czarno białe

Jaskinie tatrzańskie zdjęcia galeria

Skamienieliny amonity zdjęcia galeria

Góry Świętokrzyskie z lotu ptaka
MATERIA  PRIMA

Barbara Myczkowska Hankus

   Kamień przydrożny, i ten, który leży na dnie górskiego potoku, kamień z wotywnej kapliczki przy szlaku, i ten na którym wspierasz się gdy już wejdziesz na szczyt. Pieniński rumosz wapienny, piaskowce Pogórza, granity Rysów i piękne odsłonięcie fliszu karpackiego. Niemi świadkowie powstawania Ziemi, materia prima - kamienie.  
   Pierwotny, intuicyjny stosunek człowieka do przyrody, nadawał kamieniowi szczególne znaczenie symboliczne. Z natury swojej był przecież stabilny i niezniszczalny, był opoką, symbolem powagi, siły i nie poddawał się tyranii czasu. Służył jako broń, znak graniczny , budulec, a w swej szlachetnej postaci minerału jako cenna ozdoba.
   W symbolice kamienia istotną rolę odgrywał jego kolor. Czarne kamienie kojarzono z nieszczęściem, grzechem, winą. Starożytni Rzymianie zaznaczali dni pechowe właśnie takim kamyczkiem. W kulturze chrześcijańskiej czarny marmur pojawia się jako element wystroju wnętrz  w epoce baroku, gdy radość istnienia zastąpiono groźnym  memento mori. Czerń, podobnie jak biel jest uniwersalna. Kryje w sobie wszystko i nic, lecz kolor biały tradycyjnie kojarzony jest z niewinnością i boskim światłem. Dlatego dni pomyślne znaczyli Rzymianie białym kamieniem. 
   Jasny, nieobrobiony kamień ( ciosowy ) symbol wolności, był budulcem ołtarzy ofiarnych, piramid egipskich, menhirów Bretanii i kromlechów, takich jak Stonehenge i Avebury. Wiele ludów czciło kamienie - meteoryty ( aerolity ) z których najsłynniejszy jest czarny kamień we wschodnim narożniku świątyni Kaaba w Mekce.
   Wszystko, co wymagało najwyższej powagi i rozwiązań ostatecznych, wiązało się z kamieniem.. Rzymianie przysięgając na Jowisza  trzymali je w dłoniach. W Starym i Nowym Świecie, znany jest zwyczaj dorzucania kamieni przez przechodniów do nagrobnych kopczyków, jako ofiara dla zmarłego, świętego lub bóstwa. Do dziś czcimy przy jego pomocy miejsca pamiątkowe, stawiając pomniki bohaterom narodowym i kamienie nagrobne najbliższym zmarłym.
   Można powiedzieć, że epoka kamienia trwa nieustannie. Być może najbardziej świadomie myślimy o swoich braterskich związkach z kamieniem - opoką ( podobnie jak z całą naturą ) na górskich szlakach. Jest przecież taki moment, kiedy błękit rozpiął się tuż nad głową, zieleń rozlewa się i faluje, aż po horyzont a wokół nas, pod podeszwami butów jest jedynie on, kamień - energia w skoncentrowanej postaci. Oddziaływuje na nas, istoty żywe i najbliższe otoczenie. Jeżeli go zaakceptujemy, możemy wykorzystać jego działanie na wiele sposobów.
   Szczególną funkcję służebną wobec człowieka pełnią minerały występujące w skałach metamorficznych, a wśród nich kamienie szlachetne i półszlachetne. Podział ten zależny jest od częstotliwości występowania, twardości, a przede wszystkim walorów estetycznych, stopnia załamywania światła, opalizacji i koloru. Kamienie szlachetne emanują żywą siłą, którą można zaprogramować mentalnie na medytację, uzdrawianie, odpromienniki, etc.
   Dla celów leczniczych i jako talizmany powinno się stosować kamienie nieoszlifowane, które promieniują pierwotną energią. Noszone w kieszeni można kilka razy dziennie potrzymać w ręce.
   Dziś fizyka pozwoliła na potwierdzenie tego, co dawniej mieściło się w granicach intuicji i doświadczeń empirycznych.
   O tajemniczych właściwościach kamieni wiedzieli ludzie od dawna. Posługiwali się nimi starożytni medycy, astronomowie i magowie . Lekarze Babilonu i  Asyrii używali bursztynu na wszelkie dolegliwości, starożytni Chińczycy najbardziej cenili nefryt, talizman szczęścia i wdzięku. Szafir był w średniowieczu kamieniem „teologicznym”, bo jego niebieski kolor zwierał w sobie cząstkę niebios. Wielu kamieniom, nie bez racji przypisywano moc tajemną. Talizmany z opalu, malachitu i krwawnika dodawały sił. Koral i bursztyn chroniły przed ogniem i zmieniały zabarwienie gdy ich właściciel był chory, lub groziło mu niebezpieczeństwo. W okolicach Krakowa jeszcze do dziś zachował się obyczaj noszenia bransoletki z czerwonych korali ( nawet wśród mężczyzn ), jako ochrony przed urokami.  
   Jeden z najstarszych, oficjalnych lekospisów z 1498 r. zaliczał drogie kamienie i perły do środków leczniczych. Zalecano zażywanie minerałów w nalewkach, w formie proszku, maści i okładów. Minerały o określonej barwie miały oddziaływać na poszczególne części ciała. Kamienie niebieskie na system nerwowy, zielone na wzrok, czerwone na układ trawienny i krążenie.
   Do najcenniejszych kamieni jubilerskich należą: korundy ( rubin, szafir), beryle (szmaragd, akwamaryna), chryzoberyle (aleksandryt),  diamenty, oliwiny, kwarce, opale, topazy, turkusy. Do klejnotów zalicza się też perły, korale i bursztyny, które są pochodzenia organicznego. W Polsce można spotkać kamienie szlachetne na Dolnym Śląsku (oliwin, agat, fluoryt, jaspis) a odmiany korundu w piaskach złotonośnych okolic Złotoryi. Minerał o wszechstronnym zastosowaniu - kryształ górski można znaleźć w Tatrach i Beskidach, na zachodnim zboczu Ślęży, w Krakowie, Goli Świdnickiej, w  Łazanach i na Morawach po stronie polskiej i słowackiej. 
   Miliony lat udoskonalania struktur krystalicznych i wibracji naturalnych barw, składników chemicznych i gęstości, uczyniły z kamieni, formę doskonałą. Są najczystszymi nośnikami światła i korespondują między nami a kosmosem. Tradycja przypisuje je, w zależności od koloru 4 żywiołom rządzącym znakami Zodiaku.

  • czerwony - Ogień (Baran, Lew, Strzelec) ruch, witalność, siła, odwaga
  • niebieski  - Powietrze (Wodnik, Bliźnięta, Waga) wolność, natchnienie, otwarcie umysłu i duszy
  • zielony -  Woda  (Ryby, Rak, Skorpion)  uzdrowienie, odnowa, regeneracja
  • brązowy - Ziemia  (Koziorożec, Byk, Panna)  stałość życiowa, doświadczenie

   Kamienie przeźroczyste działają na obszar uczuć i wrażeń.

   Kryształ górski - można go określić jako uniwersalny, zawiera w sobie moc uzdrowicielską wszystkich innych kamieni. Niezastąpiony dla osób, które mają trudności z akceptacją siebie i otoczenia, oraz osłabioną odporność.

 

Krzemień  -  pospolita skała osadowa ma niezwykłe właściwości lecznicze, poprawia przemianę materii, zmniejsza poziom cukru we krwi, likwiduje paradontozę i anginę. Woda krzemowa uśmierza ból zębów i goi rany.

Lazuryt  -  niebieski minerał, stosowany w chorobach gardła i przełyku, reguluje pracę tarczycy, wzmacnia system limfatyczny, oczyszcza z toksyn. Oprawiony w złoto hamuje stwardnienie rozsiane. Woda w której moczył się kamień likwiduje stany zapalne oczu. Noszony bezpośrednio na tarczycy hamuje proces łysienia i dba o układ kostny.

Chryzokola  -   ten kamień, zwany miedzią krzemionkową powinien mieć każdy. Promieniuje on na całe mieszkanie i wycisza nastroje domowników. Litoterapeuci  polecają  go wszystkim osobom zniechęconym, z poczuciem lęku, obciążonym obowiązkami. Wskazany przy osteoporozie, zapobiega siwieniu włosów, pomaga przy arytmii.            

Oliwin  -  ma różne zabarwienia, działa silnie na system nerwowy, chroni przed napadami złości i destrukcyjnymi myślami, poprawia przyswajanie przez organizm witamin i mikroelementów. Naczyń z chryzolitu (odmiana oliwinu) używano do napojów leczniczych przy schorzeniach jelit i woreczka żółciowego. Woda oliwinowi leczy wypryski i choroby oczu.

Granat  -  zwany też karbunkułem, leczy reumatyzm i artretyzm, skuteczny w depresji, zapewnia pogodę ducha nieśmiałym i melancholikom. Krwistoczerwone granaty (almandyny) to wyjątkowo piękne klejnoty – przyciągają ludzi i pomagają wzbudzić namiętność. W zbiorach księżnej Izabelli Czartoryskiej znajdowała się czarka z granatu w której Anna Boleyn podawała wino Henrykowi VIII.

 

Agat  -  kamień dla wszystkich, którzy  posługują się słowem, wzmaga elokwencję, dobór słów, godzi zwaśnionych. Jest w tym działaniu bardzo skuteczny. Dobry dla aktorów, adwokatów, nauczycieli. Różowy agat to kamień miłości i trwałości uczuć. Agat zielony jest talizmanem rolników i ogrodników. W Bieszczadach do dziś nosi się go jako ochronę przed żmijami, a szamani afrykańscy używają go przeciw jadowi skorpionów.

Ametyst  -  Amethys, takie było imię najpiękniejszej leśnej boginki. Prześladowana przez Bacchusa, została zamieniona w piękny kamień. Dziś jest on zalecany skłonnym do depresji, nieszczęśliwym. Pomaga kobietom bezpłodnym i w okresie przekwitania. Szczególnie przydatny tym, którzy nadużywają alkoholu (jak Bachus), stąd w starożytności i w średniowieczu kielichy inkrustowano ametystami. Ukochany przez mistyków pozwala przekroczyć próg doczesności i wejść w świat doskonałych idei. W języku hebrajskim oznacza „ dający miłe sny”. Warto go więc włożyć pod poduszkę. Artystom przynosi natchnienie a pierścionek z ametystem gwarantuje trwałą przyjaźń.

Jaspis  -  rzymski dziejopis, Pliniusz Starszy nazywał go kamieniem zwycięstwa i zalecał noszenie tym, którzy muszą kierować innymi. Dziś zaleca się go współczesnym  szefom i menedżerom. Wspomaga leczenie wszystkich chorób i pomaga przezwyciężyć trudności życiowe. Był kamieniem żołnierzy, gdyż niezawodnie hamował krwotoki. Plemiona indiańskie stosują jaspis purpurowo nakrapiany, przeciwko jadowi węży i zatrutym strzałom. Na wschodzie noszono amulety z jaspisu dla pozyskania życzliwości partnerów handlowych i dla zabezpieczenia przed rozrzutnością. Krzyżyk z jaspisu chroni przed utonięciem  i zapewnia szczęśliwy powrót do domu z każdej podróży.

Koral  -  ostrzegał właściciela przed chorobą lub nieszczęściem. Stosowano go w przypadkach podagry i schorzeń pęcherza. Łagodzi gorączkę i obniża wysokie ciśnienie. Koral strzeże przed ubóstwem i czyni właściciela rozumnym. Należy zabierać go ze sobą w podróże morskie. Koral powinien być oprawiony w złoto.

Opal  -  występują w nim wszystkie barwy, tworząc charakterystyczną grę kolorów. Nazywano go kamieniem złudzeń i nierealnych marzeń, dawcą iluzji. W pierścieniu biskupim św. Stanisława znajduje się jeden z najpiękniejszych opali. Przy jego pomocy święty leczył choroby psychiczne. Opal odsłania tajemnice przyszłości i jest noszony przez jasnowidzów.

Turkus  -  podobnie jak koral zmienia barwę, gdy nosząca go osoba jest chora. Był ulubionym amuletem jeźdźców, ponieważ chronił przed kontuzjami i działał w innych niebezpiecznych momentach życia pozwalając zachować zimną krew i przytomność umysłu. Dzisiejsi kierowcy powinni mieć w samochodach ten kamyczek. Zawieszony na szyi chroni przed negatywnymi energiami i bólem głowy. W średniowiecznej Europie był symbolem przyjaźni i wierności narzeczeńskiej.

To tylko kilka przykładów  wybranych kamieni i tajemniczych mocy, zapisanych  w ich blasku i milczeniu.

            Nie zapominajmy, że wszelkie dobra natury są nam użyczone dla wsparcia naszych sił fizycznych i duchowych. Mamy je wykorzystywać dla dobra własnego i innych. W ten sposób czynimy sobie ziemię poddaną, tu i teraz, na czas nam przeznaczony.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA