Strona główna / nr 1 (11) - ZIMA 2007 / FOTOGRAFIA - PAMIĄTKA Z GÓR
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
FOTOGRAFIA - PAMIĄTKA Z GÓR

To już nasze ostatnie spotkanie w cyklu "…PAMIĄTKA Z GÓR".
Jeżeli któremuś z czytelników te spotkania pomogły uzyskać lepsze wyniki w fotografowaniu górskich krajobrazów i dokumentowaniu turystycznych wędrówek, to cel został osiągnięty.
Na zakończenie chciałbym przedstawić kilka obrazków - górskich pejzaży - będących plastyczną transformacją ulotnych wrażeń doznanych przez autora w czasie wycieczek po górach. Obrazki te nie są "czystą" - stuprocentową fotografią, chociaż na niej bazują. Dlatego też nazywam je obrazkami, a nie zdjęciami.
Aby uzyskać silniejszy efekt przeżytych wrażeń i nastrojów chwili, zostały one przetworzone plastycznie przy pomocy programu komputerowego Photoshop.
Ktoś może zapyta, czy nie lepiej swoje zapamiętane albo sfotografowane wizje przenieść na płótno pędzlem i farbą? Może i tak, ale przecież nie każdy ma talent malarski, a jest wrażliwy na widok tego, co go otacza i chciałby swoje doznania przekazać innym.
Góry, niebo, drzewa - oglądane wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca czy wręcz nocą nabierają niecodziennej, przedziwnej kolorystyki. Światło stwarza niesamowity, ulotny, ale jakże sugestywny nastrój - czasem bajkowy, czasem tajemniczy. Takie właśnie sytuacje dają możliwość tworzenia później, w zaciszu domowym, całkiem nowych treściowo i formalnie obrazków na podstawie oryginalnych fotografii.
A że nie jest to już fotografia? No cóż!...
Kiedyś fotograf poprawiał zdjęcia, usuwając mozolnie pędzelkiem piegi, zmarszczki, rozjaśniał cienie… Dziś robi to przy pomocy komputera. Tak czy inaczej - granica między "czystą" fotografią a grafiką lub malarstwem jest nie tylko cienka, ale i coraz bardziej płynna.
A tak na marginesie - może nie od rzeczy byłoby rozpoczęcie na tych łamach nowego cyklu - praktycznego poradnika ułatwiającego używanie "Photoshopa"?
Np. "PHOTOSHOP - INNE SPOJRZENIE NA ŚWIAT". Co Ty na to, drogi Czytelniku?


Tekst, zdjęcia i opracowanie komputerowe
Kazimierz Koczur

 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA