Strona główna / nr 2 (12) - WIOSNA 2007 / Ośrodek na Śnieżnicy i ksiądz Jan Zając
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Ośrodek na Śnieżnicy i ksiądz Jan Zając

[ Ciężkowice Skamieniałe Miasto ]
Andrzej Matuszczyk      
Gdy w roku 1999 odbywałem szereg uzupełniających wędrówek przed wydaniem nowej mapy Warszawskiej PPWK pt. "Beskid Wyspowy" odwiedziliśmy z moją Hanią w pełni lata Ośrodek Rekolekcyjno Rekreacyjny na Śnieżnicy funkcjonujący na miejscu opuszczonego przez Limanowskie Przedsiębiorstwo Turystyczne "Śnieżnica" turystycznego schroniska. W gruncie rzeczy to od początku (ściślej od lat 30-tych XX wieku) była to własność kościoła a pierwszy ośrodek w tym nadzwyczajnie uroczym zakątku Śnieżnicy zakładał ks. Józef Win-kowski.
W latach 90-tych gospodarzem ośrodka był i nadal pozostaje mianujący się kapelanem leśnym ks. Jan Zając. Moje pierwsze spotkanie z ks. Janem od razu zyskało wymiar aneg-dotyczny.
Po przyjeździe w upalny dzień autem z Krakowa wprost na Przełęcz Gruszowiec zostawiłem tam na leżaku Hanię samotnie wybierając się do ośrodka, aby zebrać dane celem napisania reportażu a przy okazji poznać gospodarza obiektu. Z ks. Janem od razu przypadliśmy sobie do gustu a serdeczna rozmowa bardzo się przedłużała. Zaniepokojony o Hanię coraz bardziej nerwowo kręciłem się u księdza, aby możliwie rychło móc oddalić się do lasu, który widząc to zwiózł mnie terenowym autem prosto pod nasz samochodzik na Gruszowcu. Ubrany po cywilnemu stanął nagle przed Hanią zadając pytanie: ...Czy Pani szuka męża?....Tak pierwszy kontakt z ks. Zającem zapamiętała moja żona.
A już na poważnie od razu rozwinęły się nasze owocne kontakty. Ksiądz Jan udostępnił mi wszelkie archiwalia dotyczące pobytów Karola Wojtyły na Śnieżnicy. Sam będąc duchowym i życiowym opiekunem tego miejsca zainicjował tutaj budowę kaplicy p.w. Matki Boskiej Śnieżnej a podczas swojego pobytu w Chorwacji odnalazł i zafascynował się inną górę o nazwie Śnieżnica.
Ośrodek Rekolekcyjno Rekreacyjny stworzył staraniem księdza Jana coś na kształt centrum turystyki religijnej. Zarówno w lecie jak i zimą odbyło się tu (i trwa to nadal) wiele imprez dla turystów, w tym m.in. jeden z Rajdów im. Czesława Trybowskiego a nawet zawody sportowe. Dorobek Śnieżnicy i osobiście ks. J. Zająca wszedł na łamy wydawnictw poświęconych Ojcu Świętemu. Ośrodek wydaje własny biuletyn dowodzący wielkiego patriotyzmu dla tego uroczego zakątka w Beskidzie Wyspowym, który w całości dla większości turystów nadal oznacza jednak "ziemię obiecaną".

Komentarz aktualny
Gdy wiosną 2006 roku Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK podjął próbę organizacji młodzieżowego rajdu poświęconego związkom Ojca Świętego Jana Pawła II z Beskidem Wyspowym w jednym z upalnych czerwcowych dni wróciliśmy wraz z żoną pod gościnne progi ks. Jana.
Staranne i wykwintne wyposażenie gotowej kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej zachwyca. Jan Paweł II i pamięć o Nim jest tutaj na ustach wszystkich i to każdego dnia. Ks. Jan Zając niecierpliwie oczekuje na wieść o beatyfikacji Karola Wojtyły, bo właśnie tutaj, w pierw-szym miejscu w Beskidach będzie poświęcony kościółek pod wezwaniem największego z rodu Polaków.
Tymczasem minęło lato a po nim jesień 2006. Późną jesienią dotarła do Krakowa wiadomość o budowie nowego wyciągu krzesełkowego na Śnieżnicę po zachodnim stoku tej pięknej góry. Dotychczasowy orczyk tylko dla narciarzy mają zastąpić krzesełka całorocznego wyciągu. Narciarskie przecinki są właściwie gotowe.

Czy to wszystko zbieg okoliczności, czy też jak zwykłem coraz częściej zauważać „pomoc z góry” Jana Pawła Wielkiego. Oto we wciąż nie doinwestowanym Beskidzie Wyspowym, aku-rat tutaj, gdzie w pobliżu ma być poświęcony pierwszy w górach kościół pod wezwaniem „JP II” zaczęto budowę nowoczesnego wyciągu. Od jego górnej stacji pod kościółek będzie krótki spacer trawersem zalesionego stoku Śnieżnicy.

Nie trudno sobie wyobrazić, że w porównaniu z Groniem Jana Pawła II w Beskidzie Małym, Śnieżnica zapowiada znacznie lepsze warunki dla stworzenia wielkiego centrum pielg-rzymkowego w Beskidach. I oby stało się to jak najszybciej. A księdzu Janowi Zającowi chwała za wszystkie jego inicjatywy.

ANDRZEJ  MATUSZCZYK –
curriculum vitaeUr.6.II.1944 w Krakowie. Absolwent AGH. W latach 1967-1978 zatrudniony w Hucie im.Lenina. Od VIII 1978 pracuje zawodowo w PTTK. Autor 54 przewodników i monografii górskich oraz 92 edycji map turystycznych ze wszystkich grup górskich w Karpatach. Oprócz wielu polskich oficyn współpracuje z kartografią słowacką (VKU Harmanec). W dorobku ponad 1400 publikacji prasowych na temat gór, turystyki narciarskiej i zagadnień ochrony przyrody. Specjalizuje się w problematyce szlaków górskich (m.in. kartoteka komputerowa, wykładowca i instruktor znakarstwa górskiego, współpracował przy pisaniu projektu ustawy o szlakach turystycznych). Od 2000 do 2003 napisał kilka książek o związkach Jana Pawła II z górami a w roku 2006 książkę popularyzującą Jego nauczanie. W okresie 2005-2006 wydał 12 małonakładowych książek, w tym 6-tomowe „Ukochane góry” i 6 kolejnych z proble-matyką gór związanych. Od lat 70-tych nieprzerwanie zajmuje się Górską Odznaką Turys-tyczną (weryfikacja, współautorstwo wielu wydań regulamin odznaki). Przewodnik beskidzki, przodownik turystyki górskiej i narciarskiej, instruktor kształcenia kadr PTTK, członek PTTK od 1961, działacz społeczny Towarzystwa od 1963. Najważniejsze odznaczenie: Krzyż Ka-walerski Orderu Odrodzenia Polski.

Irmina Butkiewicz Mazurkiewicz – Honorowa Przewodnicząca Klubu Przewodników Beskidzkich i Terenowych w Krakowie:
Zaangażowanie Andrzeja Matuszczyka w społeczną pracę dla turystyki w ogóle a dla gór w szczególności było mi znane od bardzo dawna. O mojej pracowitości zaświadcza człowiek, który sam pracuje i to na okrągło.
Ewelina Kalińska – w pracy magisterskiej na AWF Kraków (2006) „Materiały do biografii i bibliografii Andrzeja Matuszczyka (ur. 1944) – popularyzatora turystyki górskiej”:
Andrzej Matuszczyk jest jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów turystyki górskiej. Wydaje się, że próba monografii tak obfitej i znacznej twórczości i działalności może współtworzyć bazę faktograficzną i informacyjną dla przyszłej syntezy polskiej turystyki górskiej. Założonym celem pracy było zebranie i uporządkowanie udokumentowanych infor-macji dotyczących życia, wędrówek, twórczości oraz działalności organizacyjnej Andrzeja Matuszczyka

W „Travel Trade Gazette” – 7 publikacji w okresie od XII 1999 – I 2001

 Zdjęcia: Józef Hyrkiel
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA