Strona główna / WADOWICE / DOM RODZINNY / Dom Rodzinny 4
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach cz 4

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach cz 4dr_tabl.jpg (10.18 Kb)

Po ukończeniu studiów przyspieszonym trybem 1.11.1946 r.w kaplicy prywatnej ks. Sapiechy odprawia mszę prymicyjną, którą powtarza w wadowickim kościele. W 1946 r. wyjeżdża na studia do Włoch.  W czasie tych studiów poznaje Europę i nowe problemy w pracy duszpasterskiej Kościoła. Później wielokrotnie przybywa jako biskup, arcybiskup i kardynał do Wadowic. Aż nadszedł dzień 16 października 1978 r.  gdy znienacka zadzwoniły radośnie dzwony na wieży wadowickiego kościoła oznajmiając mieszkańcom niespodziewaną wieść – nasz krajan Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na stolicę Piotrową. Nie minął rok gdy Karol Wojyła - Papież Jan Pawł II powrócił do Wadowic. Dawny nauczyciel z gimnazjum – ks. dr Edward Zacher proboszcz w Wadowicach witał drżącym z przejęcia głosem swego dostojnego uczucia:

“Anuntio Vobis gaudium magnum: Habemus Papam!

Zwiastuję Wam wielką radość. Mamy Papieża...”

"Przyjeżdżasz do swoich, do Betanii, do Ojczyzny, do domu do swoich rodaków, do wspomnień lat młodości, które jakże piękne były. A gdy Cię Bóg powołał do służby swojej, tutaj dziękowałeś uroczyście za dar kapłaństwa we mszy Św. Prymicyjnej, za biskupstwo, za metropolitalną posługę ,za kardynalat, za 50- lecie chrztu swojego".

W chwilę później wpatrzony ,jak tysiące ludzi na wadowickim rynku w białą postać usłyszał:

    “Po ludzku pragnę wyrazy mojej wdzięczności złożyć na ręce ks. Prałata Edwarda Zachera, który był z kolei profesorem religii w gimnazjum wadowickim, który z kolei przemawiał na moich prymicjach kapłańskich, na moich prymicjach biskupich, arcybiskupich i kardynalskich tu, w wadowickim kościele i wreszcie przemówił także i dzisiaj na tym nowym etapie drogi mojego życia ,która niczym innym nie da się wytłumaczyć ,tylko niezmierzonym Bożym Miłosierdziem oraz niezwykłą opieką Bogurodzicy, Matki Nieustającej Pomocy”.

                                  "Jan Paweł II "

dalej >>>

<powrót<  1 - 2 - 3 - 4 - 5  -  >next>

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA