Strona główna / WADOWICE / DOM RODZINNY / Dom Rodzinny 5
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach cz 5

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach cz 5dr_wne.jpg (29.59 Kb)

Ks. dr Edward Zacher chcąc upamiętnić najwcześniejszy okres życia swojego ucznia postarał się by dom w którym Jan Paweł II urodził się i mieszkał przez 18 lat przekształcono w stałą wystawę “Dom Rodzinny Jana Pawła II”. Starania te popierał metropolita Krakowski ks. Kardynał Franciszek Macharski, który podczas otwarcia ekspozycji w dniu 18.05.1984 r. powierzył opiekę nad domem s.s. Nazaretankom mówiąc: “Ponieważ małym Lolkiem w przedszkolu opiekowały się nazaretanki, niech się teraz opiekują jego domem”.

Ekspozycję projektował prof. Marek Roztworowski, a składa się ona z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to zdjęcia rodzinne Karola Wojtyly, których kontynuacją są zdjęcia kapłańskie.

W ośmiu salach znajdują się fotogramy obrazujące awans w godnościach kościelnych

od księdza przez biskupa , arcybiskupa, kardynała by wreszcie znależć Karola Wojtyłę jako Papieża Jana Pawła II. Nad wejściem do tych sal widnieje godło watykańskie z prawej strony drzwi zawieszono błogosławieństwo Papieskie dla wszystkich  odwiedzających ten dom oraz prorocze słowa Juliusza Słowackiego, który w 1848 r. przepowiedział, że kiedyś będzie Papież z rodu  słowiańskiego. Drugą część ekspozycji stanowią osobiste pamiątki, książki, medale wybite na cześć Ojca Świętego.

Wśród nich  znajdują się cztery sutanny stosownie do godności piastowanych przez Karola Wojtyłę, wiersze, dramaty i dzieła teologiczne, które wyszły spod Jego pióra .

Pasjonowała Go turystyka górska , kajakarstwo, narciarstwo. Tchnienie bryzy znad jezior, szum wiatru górskiego dającego wolność odnajdujemy patrząc na wiosło, narty, grube skarpety z inicjałami K.W. Kiedyś Papież zapytany ilu kardynałów jeździ w Polsce na nartach – odparł z refleksem – 50%.

Siostry Nazaretanki ciągle wzbogacają, zwiększają atrakcyjność wystawy utrzymują częsty kontakt z Watykanem poprzez pielgrzymki.

dr_ja1.jpg (25.44 Kb)“To nie jest muzeum, które kojarzy się z dziełami sztuki, ale Dom, w którym urządzono wystawę biograficzną poświęconą Ojcu Świętemu - mówi siostra Magdalena Strzelecka, Kustosz  Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Poprzez zdjęcia, różne dokumenty, przedmioty osobistego użytku pokazujemy drogę Karola Wojtyły od urodzenia aż po wybór na Stolicę Piotrową”.

Przed jedną z pielgrzymek do Watykanu siostra Magdalena spytana co chciałaby wziąźć w darze dla Ojca Świętego odpowiedziała – że tak jak matka dla syna po rozłące upiekłabym coś słodkiego. Siostra na tę okazję upiekła Ojcu Św. domowej roboty pierniczki, które trafiły na stół papieski i smakowały dostojnemu Adresatowi. A jeśli chodzi o wadowickie kremówki  Siostra również dociekała tajemnicy, z której wynikało że słynna przedwojenna jakość brała się z prawdziwej gęstej słodkiej śmietanki, której dzisiaj nie uświadczysz ,natomiast dodawanie

alkoholu było wtedy niedopuszczalne.


Zdjęcia Andrzej Kojder

<powrót<  1 - 2 - 3 - 4 - 5   

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA