Strona główna / WADOWICE / BAZYLIKA / Wadowice bazylika 4
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Kościół w Wadowicach cz 4

Wadowicka Bazylika cz 4

Wadowicki obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest kopią XV w. ikony znajdującej się w kościele św. Alfonsa w Rzymie, której autorstwo przypisuje się św. Tomaszowi. Do Wadowic obraz przybył pod koniec XIX w.  i od razu wywarł duży wpływ na wiernych. Madonna wadowicka była otaczana stale rosnącą czcią, o czym świadczą liczne wota dziękczynne rozmieszczone wokół kaplicy.

“Do tego wizerunku, zwłaszcza jako studenci gimnazjalni ciągnęliśmy zawsze przed lekcjami i po lekcjach. Nie wiem, czy dzisiaj jest ten sam zwyczaj”.

                 "Jan Paweł II "

Wadowicka młodzież przychodzi do swej Madonny szczególnie licznie przed egzaminami maturalnymi. Tutaj otrzymują spokój i siłę aby pewnie i skutecznie podchodzić do pierwszego poważnego egzaminu.

“No moi Kochani proszę Was na koniec o to, żebyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy, bo Papież - kto jak kto, ale Papież! - to nieustającej pomocy szczególnie potrzebuje”.

           "Jan Paweł II "

Słowa te zostały wyryte w kamieniu i umieszczone w kaplicy upamiętniającej prośbę Ojca Świętego.

Kolejną kaplicą jest kaplica św. Rodziny. Za ołtarzem z figurkami św. Rodziny znajduje się fresk przedstawiający Nazaret, na sklepieniu osiem scen nawiązujących do adhortacji Ojca Świętego, na ścianie scena Chrztu Chrystusa przez Jana Chrzciciela. W centralnym punkcie umieszczono chrzcielnicę, przy której 20 czerwca 1920 r. kapelan wojskowy Franciszek Żak udzielił sakramentu chrztu św. Karolowi Józefowi Wojtyle - późniejszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II.

“Kiedy patrzę wstecz, widzę jak droga mego życia poprzez środowisko tutejsze, poprzez parafię, poprzez moją rodzinę, prowadzi mnie do jednego miejsca, do chrzcielnicy w wadowickim kościele parafialnym. Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do Łaski Bożego synostwa i wiary odkupienia mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku. Chrzcielnicę tę już raz uroczyście ucałowałem w roku Tysiąclecia Chrztu Polski, jako ówczesny arcybiskup krakowski. Potem uczyniłem to po raz drugi, jak przypomniał ksiądz prałat, na 50 rocznicę mojego chrztu, jako kardynał, a dzisiaj po raz trzeci ucałowałem tę chrzcielnicę, przybywając z Rzymu jako Nastepca Św. Piotra”.

                                         "Jan Paweł II "

czytaj dalej >>

<powrót< 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - >next>

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA