Strona główna / WADOWICE / DOM RODZINNY / Wystawa w kaplicy
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Wystawa w Kaplicy

Wystawa Jan Paweł II w Wadowicach

 

Jesienią 2010 r. rozpoczął się remont Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła w Wadowicach. Część zbiorów przeniesiono z Muzeum na wystawę zainscenizowaną w kaplicy w Domu Katolickim. Dom Katolicki związany był w swojej historii z Sokołem. Czasem również tutaj odbywały się próby i przedstawienia Sokoła. Wewnątrz kaplicy zainscenizowano wnętrze mieszkania państwa Wojtyłów.

Wchodząc do pierwszego pomieszczenia poprzedzającego mieszkanie, zwiedzający podają ilość osób do celów statystycznych a następnie mają możliwość zapoznania się z planami remontu Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Na ścianie na wprost zawieszono monitor na którym jest odtwarzany film obrazujący plany pomieszczeń Domu Rodzinnego po remoncie. Na ścianie z  prawej strony umieszczono zdjęcia przedstawiające pomieszczenia w Domu Rodzinnym przed remontem.

Przechodząc dalej nawiedzający wchodzą do kuchni – pierwszego pomieszczenia należącego do mieszkania państwa Wojtyłów. Wewnątrz w centralnym miejscu znajduje się makieta mieszkania, wraz z ustawieniem sprzętów.

Drugie pomieszczenie to niewielka sypialnia w której 18 maja 1920 r. urodził się Karol Józef Wojtyła. Z jednej strony kołyska, obok której ustawiono zdjęcie małego Lolka, pod ścianą naprzeciw półka z figurą Chrystusa upadającego pod krzyżem. Na ścianach powieszono zdjęcia rodziców Lolka; matki Emilii i ojca Karola, oraz brata Edmunda. Edmund Wojtyła był lekarzem w szpitalu w Bielsku Białej, gdzie opiekował się 16. letnią dziewczyną chorą na płonicę /szkarlatynę/. Zaraził się od niej i zmarł.

Trzecie pomieszczenie to salon. Pod ścianami znajdują się tu gabloty w których umieszczono liczne pamiątki m. In.; świadectwa szkolne, obrazek pamiątkę pierwszej komunii świętej. W rogu narty i wiosło. Przez okno widać rynek krakowski ze zgromadzonymi pielgrzymami.

Wychodząc z mieszkania państwa Wojtyłów przechodzi się przez ekspozycję z gablotami w których znajdują się osobiste przedmioty należące do Karola Wojtyły, a wśród nich ubranie turystyczne, ciupaga, bidony. Na ścianach umieszczono zdjęcia starych, międzywojennych Wadowic.

W kaplicy Domu Katolickiego znajduje się scena na której przedstawiono inscenizację Antygony z udziałem Karola Wojtyły. Obok sceny kilka zdjęć z przedstawień wystawianych przez Sokoła. Dalej zdjęcia z górskich wędrówek po Tatrach, oraz pamiątka wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ostatnie zdjęcia przedstawiają wizytacje Kardynała Karola Wojtyły na podległych mu parafiach.

Opuszczając wystawę przechodzi się obok sklepiku gdzie można znaleźć liczną literaturę na temat Ojca Świętego Jana Pawła II, pamiątki z Wadowic, obrazy, dewocjonalia.

 

Wadowice strona główna >>>

Dom Rodzinny Jana Pawła II >>>

Muzea galerie i wystawy >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA