Strona główna / WADOWICE / DOM RODZINNY / Muzea i wystawy
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Muzea i wystawy

Muzea, galerie i wystawy w Wadowicach

 

Najbardziej znanym muzeum w Wadowicach jest Dom Rodzinny Jana Pawła II – obecnie w remoncie. Część eksponatów przeniesiono na ekspozycję urządzoną w Kaplicy Domu katolickiego. Obok Bazyliki właśnie w to miejsce udaje się większość turystów odwiedzających Wadowice.

Na ul. Kościelnej naprzeciw Domu Rodzinnego Papieża znajduje się budynek Muzeum Miejskiego z multimedialną wystawą Wadowice Karola Wojtyły. Są to dwa najbardziej znane muzea w centrum Wadowic. Turysta, pielgrzym czasami dotrze na Karmel do Sanktuarium św. Józefa. W klasztorze zakonnicy urządzili i udostępnili dla ruchu turystycznego i pielgrzymkowego celę św. Rafała Kalinowskiego.

Na granicy Wadowic znajduje się wzgórze należące do Beskidu Średniego. Wzniesiono na nim klasztor ks. Pallotynów, a wewnątrz wspaniała wystawa darów papieskich jakie otrzymywał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swoich licznych podróży. Wystawa składa się z dwóch części. Na parterze znajdują się zdjęcia ze wszystkich kontynentów. Poniżej w suterenie zasadnicza część wystawy dary papieskie.

W auli Jana Pawła II w Liceum Ogólnokształcącym znajduje się ekspozycja pamiątek związanych ze szkolnictwem, oraz historią pierwszego gimnazjum w Wadowicach.

Oprócz w/w ogólnie znanych jest w mieście jeszcze kilka rzadko odwiedzanych prywatnych muzeów i galerii. Jedną z najstarszych jest galeria malarstwa i rzeźby Franciszka Suknarowskiego znajdująca się na ul. Karmelickiej. Na ul. Konstytucji 3-go Maja znajduje się prywatne muzeum Zygmunta Krausa - Hell’s Angel – poświęcone tragicznemu lotowi liberatora B-29 zestrzelonego nad pobliskimi Zygodowicami. Najmłodszym z nich jest prywatne muzeum Michała Cielebona na ul Mickiewicza. Zbiory poświęcone są okresowi II Wojny Światowej, oraz 12 Półkowi Piechoty Ziemi Wadowickiej.

 

Wadowice strona główna >>>

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II >>>

Wystawa papieska przeniesiona z Domu Rodzinnego >>>

Muzeum Miejskie >>>

Klasztor oo. Karmelitów Bosych >>>

Wystawa na Kopcu >>>

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA