Strona główna / nr 1 (11) - ZIMA 2007 / JUBILEUSZ 100-LECIA SCHRONISKA NA MARKOWYCH SZCZAWINACH / Markowe Szczawiny cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskid Żywiecki Markowe Szczawiny cz 2

Beskid Żywiecki 100 lat schroniska na Markowych Szczawinach

Sama nazwa pochodzi od szczawiu alpejskiego porastającego polanę oraz popularnego w Zawoi nazwiska. Powstanie schroniska Beskiden-Verein spowodowało, że Niemcy mieli swoją bazę w Beskidach w rejonie Babiej Góry, a nie mieli jej Polacy. Konieczność budowy pierwszego polskiego schroniska w Beskidach dostrzegł Hugo Zapałowicz. Jego działalność można porównać do Tytusa Chałubińskiego, który tak wiele zrobił dla Zakopanego i Tatr. Jak Chałubiński z Sabałą tak Zapałowicz z miejscowym przewodnikiem Wawrzyńcem Szkolnickim chodził po szlakach Babiej Góry. Zapałowicz był przyrodnikiem i prowadził badania naukowe na terenach Beskidów z zakresu botaniki. Wyniki tych badań zostały opublikowane w pracy: "Roślinność Babiej Góry pod względem geograficzno-botanicznym", które są aktualne do dnia dzisiejszego. Inna dziedziną zainteresowania Zapałowicza była turystyka. Był działaczem Towarzystwa Tatrzańskiego, którego oddział babiogórski otworzył w Makowie Podhalańskim. Jako prezes tego oddziału zainicjował budowę piewszego schroniska w Beskidach Polskich, schroniska w rejonie Babiej Góry. Odbyło się to w tempie iście błyskawicznym:

  • kwiecień - wybranie polany Markowe Szczawiny na lokalizację schroniska,
  • czerwiec - zakupienie działki i zwożenie materiału,
  • lipiec - budowa,
  • sierpień - przyjęcie pierwszych turystów,
  • 15 wrzesień - uroczyste otwarcie wykończonego i wyposażonego schroniska.


Budynek projektował inżynier Franciszek Rover, dzięki któremu powstała również mała elektrownia w miejscu zwanym Diablim Młynem zaopatrująca w prąd budynki, aż po dzisiejszą siedzibę Babiogórskiego Parku Narodowego. Prace budowlane nadzorował cieśla z Zawoi Klemens Trybała. Budowę dotowało Towarzystwo Tatrzańskie, a pozostałe środki pochodziły z pożyczki. Na miejscu pozyskano tanio drewno do budowy dzięki Zarządowi Dóbr Habsburskich w Żywcu.

 

czytaj dalej >>>

<< powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>

Besdkidy strona główna >>>

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA