Strona główna / TAJEMNICZE ŚWIATY / tajemnicze światy cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskid Żywiecki Babia Góra

Tajemnicze światy Babiej Góry cz 2

 

Badania nad florą Babiej Góry, wykazały występowanie około 700 gatunków roślin naczyniowych, blisko 200 gatunków mchów, ponad 100 gatunków wątrobowców i ponad 250 gatunków porostów. W masywie stwierdzono obecność dotychczas 1100 gatunków grzybów, z czego 148 gatunków nie występuje gdzie indziej w polskich Karpatach. Ciekawostką jest, że znajdują się tutaj jedyne w Polsce stanowiska dwóch gatunków roślin: rogownicy alpejskiej i okrzynu jeleniego (symbolu Parku).

Babia Góra jest istnym królestwem lasów. Niektóre z nich, nie ścinane chyba od początku świata, zachowały swój pierwotny charakter w Beskidach. Można tu zobaczyć fragmenty dolnoreglowej Puszczy Karpackiej i dzikie ostępy borów świerkowych regla górnego, w których świerki dożywają nawet 380 lat. Ze względu na bardzo czytelny układ pięter roślinnych, które w stosunku do Tatr są obniżone o około 100-200 m, uważana jest za modelową górę polskich Karpat. Niewątpliwym walorem Babiej Góry jest także roślinność piętra alpejskiego, której posiadaniem wyróżnia się z pośród innych beskidzkich szczytów.

Występujące tutaj zwierzęta są typowe dla Beskidów, dotychczas stwierdzono występowanie 3759 gatunków, w tym 3571 bezkręgowców i 188 kręgowców. Można tutaj spotkać między innymi głuszca, cietrzewia, rysia, a nawet niedźwiedzia i wilka.

Każdego roku Babiogórski Park Narodowy odwiedza około 70 000 turystów. Część z nich zwiedza również Wystawę Stałą Ośrodka Edukacyjnego mieszczącą się w siedzibie dyrekcji BgPN w Zawoi Barańcowej. Zwiedzając wystawę mogą oni uczestniczyć w nowoczesnym pokazie multimedialnym, który w atrakcyjny sposób pozwala na poznanie babiogórskiej flory i fauny. Ośrodek organizuje także wystawy czasowe i prowadzi wielokierunkową działalność edukacyjną i wydawniczą. Oferowane są tu do nabycia publikacje związane z Parkiem i Babią Górą, oraz Beskidem Żywieckim. W dyrekcji mieści się również bogata biblioteka, z której zbiorów można korzystać w czytelni. Natomiast przy budynku urządzony jest Ogród Roślin Babiogórskich prezentujący wiele interesujących gatunków roślin. Zgromadzono w nim najważniejsze i najpopularniejsze gatunki roślin występujące na terenie Babiej Góry.

Jak przed wiekami, pomimo prowadzonych wielu badań i dociekliwości naukowców, ta samotna beskidzka góra również obecnie pozostaje do końca nie odkryta. Tych, co chcą wedrzeć się w jej tajemnicze światy, nadal fascynuje i urzeka bogactwem przyrody, pięknem krajobrazów oraz legendarnym wschodem słońca.

 

<<< Powrót - 1 - 2

Beskidy strona główna >>>

Babia Góra strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi >>>

Wschód słońca na Babiej Górze >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA