Strona główna / GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE / Góry Świętokrzyskie cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Góry Świętokrzyskie cz 3

Góry Świętokrzyskie cz 3

 

Legendy, historia, technika i ludzkie losy odcisnęły swoje piętno na Świętym Krzyżu. Nasza wędrówka przez Góry Świętokrzyskie musi także zaprowadzić nas do stóp legendarnego „Bartka” - najpopularniejszego choć nie najstarszego drzewa w Polsce. Ogólny podziw wzbudzają jego wiek i monumentalne rozmiary. Powszechnie uważa się, że ma 1200 lat. Wciąż wydaje owoce i przyrasta. Pomiary specjalnej komisji w 1993 roku określiły, że ma 30 metrów wysokości, rozpiętość korony 20 x 40 metrów, a obwód pnia w pierśnicy 985 cm. To legenda i świadek naszego przeszło tysiącletniego państwa.

W pobliżu „Bartka” warto zobaczyć Chęciny z ruinami warowni pochodzącymi z XIII wieku. Budowla stojąca na wyniosłej skale węglanowej  należała do najpotężniejszych polskich twierdz. Królowie przechowywali tu skarbiec koronny, urządzali więzienie stanu dla znaczniejszych jeńców, oddawali okoliczne dobra na uposażenia królewskich wdów. Legendarne bogactwa przechowywała w warowni królowa Bona. Na początku XIV wieku w zamku odbywały się tu zjazdy rycerstwa wszystkich polskich ziem, które dały początek sejmom. W skale wykuto studnię głęboką na kilkadziesiąt metrów, z której podobno przechodzą do miasta podziemne korytarze. Czasami, jak mówi legenda, słychać na zamku tętent galopującego konia, choć w pobliżu nie ma żadnego rumaka.

Archeolodzy potwierdzili życie człowieka na terenie Gór Świętokrzyskich w epoce neolitu i wczesnego brązu. W latach 3500 – 1200 p.n.e. znajdowała się tu największa w Europie kopalnia krzemienia pasiastego. Nasi przodkowie wydobywali tu bryły krzemienia, które służyły do wyrobu siekier, dłut, noży. Największą atrakcją jest zrekonstruowana neolityczna wioska oraz dwie podziemne trasy turystyczne. Kopalnia uznana została za jeden z pomników polskiej historii. dalej >>>

 

<<< Powrót  - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>>

Góry Świętokrzyskie strona główna >>>

Przewodnik  usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

Galeria zdjęć  >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA