Strona główna / GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE / Góry Świętokrzyskie cz 4
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Góry Świętokrzyskie cz 4

Góry Świętokrzyskie cz 4

Trwałymi śladami „nowego”, nowej religii, nowej kultury w Górach Świętokrzyskich są klasztory Cystersów w  Jędrzejowie i Wąchocku. Jednym z pierwszych na ziemi polskiej był klasztor zbudowany w Jędrzejowie. Dzisiaj warto odwiedzić ten klasztor, nie tylko dla historii, ale także dla miejsca pochówku błogosławionego biskupa Wincentego Kadłubka.

Klasztor w Wąchocku, w mieście cudów i żartów, należy do zabytków najwyższej światowej klasy. Fundowany został w roku 1179, do dzisiaj zachował oryginalne wnętrze datowane na XIII wiek. Stanowi jeden z najważniejszych punktów Europejskiego Szlaku Cystersów.

Góry Świętokrzyskie to jakby jedna wielka księga pełna tajemnic, fascynujących zagadek i legend. Trzeba tylko wiedzieć, jak ten foliał otworzyć, jak czytać. Tu znajdują się najpiękniejsze w Europie minerały, skały wulkaniczne, czerwone piaskowce triasowe, malachity, lazuryty, krzemień pasiasty o fantastycznym przekroju i urodzie. Wszystkie ery geologiczne na wyciągnięcie ręki można zobaczyć, dotknąć i przeżyć radość z rozpoznawania. Na małej powierzchni mamy tu całą księgę geologii, ślady życia sprzed milionów lat.

Szczególnej urody Jaskinia Raj ukazuje w swym wnętrzu twory i zjawiska krasowe. Do tych wspaniałości wrócimy w następnych odcinakach poświęconych Górom Świętokrzyskim.

”Ciebie jedną kocham, cudowna rodzinna ziemio” - pisał Stefan Żeromski urodzony w Sprawczynie niedaleko Kielc. Z tak wielką miłością nikt więcej już o Górach Świętokrzyskich nie pisał. Na turystycznym szlaku literackim spotykamy Wespazjana Kochowskiego, Henryka Sienkiewicza w uroczym Oblęgorku, Jana Gajzlera, wielu współczesnych pisarzy, jak również twórców ludowych.

Tutaj znajdziemy do dzisiaj żywe wspomnienia uczestników powstania listopadowego ze  wspomnianym już księdzem Piotrem Ściegiennym, powstańców styczniowych z generałem Langiewiczem, żyjących do dziś bohaterów I i II wojny światowej. Ogromne poświęcenie i danina krwi oraz męczeństwo wsi Michniów, to wydarzenia o których warto opowiedzieć wędrując przez mniej znane zakątki Gór Świętokrzyskich, na tle wspaniałej przyrody.

Tutaj skarby geologii splatają się ze wspaniałą przyrodą, historia z najstarszymi dziełami ludzkich rąk i umysłów na polskich ziemiach. Cóż to za góry, gdzie nie ma turni śmiało wznoszących się ku niebu, powie góral z podhala. Cóż to za góry, machnie ręką turysta z nizin ręką marząc o zdobywaniu szczytów mających 1000, lub 2000 m n.p.m. Przybądź w Góry Świętokrzyskie, a może zakochasz się w nich, jak wielu przed tobą.

 Zdjęcia: K.Pęczalski

<<< Powrót - 1 - 2 - 3 - 4 -

Góry Świętokrzyskie strona główna >>>

Przewodnik  usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

Galeria zdjęć  >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA