Strona główna / FOTOGRAFIA / fotografia cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Fotografia pamiątka z gór cz 2

Fotografia pamiątka z gór cz 2

W chwili obecnej w standardowe wyposażenie prawie każdego turysty idącego w góry wchodzi z reguły aparat fotograficzny i to co raz częściej nie ten najtańszy – ale sprzęt średniej klasy, z elektronicznym sterowaniem ekspozycji, zmienną ogniskową obiektywu, automatyką nastawienia ostrości itp. Rzecz w tym, że mimo tych wszystkich ułatwień technicznych, spory procent wykonywanych zdjęć jest obarczony błędami których łatwo można uniknąć – trzeba tylko wiedzieć jak.

          W ostatnią sobotę i niedzielę września ubiegłego roku Klub Fotograficzny „Mikro-2”  przy Wadowickim Centrum Kultury wyjechał w góry na 2 dniowy plener w Pieniny. Celem pleneru były warsztaty fotograficzne, w trakcie których postanowiliśmy świadomie i w sposób zamierzony wykonać pewną ilość zdjęć obarczonych najczęściej spotykanymi błędami techniczno – kompozycyjnymi. W ten sposób zyskaliśmy materiał poglądowy pomocny przy opracowywaniu swego rodzaju poradnika  fotograficznego dla turystów górskich. W kolejnych numerach niniejszego kwartalnika planujemy kontynuację tego tematu, przechodząc  w następnych  numerach do zagadnień nieco bardziej skomplikowanych  (fotografowanie w nietypowych warunkach oświetleniowych, wykorzystanie lampy błyskowej w plenerze,  zasady kompozycji itp.)

          Poniżej zamieszczamy pierwszą część porad  „co robić żeby było lepiej”,  ilustrując – o ile to możliwe – każdy przykład zdjęciem wadliwym i obok podobnym lecz już poprawniejszym.

         Częstym tematem zdjęć wykonywanych w czasie wędrówek po górach jest rozległy pejzaż. Wybierając wycinek krajobrazu który nas zafascynował poświęćmy kilkanaście sekund na zastanowienie i podjęcie decyzji czy nasz obrazek zamkniemy w prostokącie pionowym czy poziomym. Jest rzeczą oczywistą, że wszystkie mechanizmy aparatu fotograficznego pracują równie dobrze w każdym położeniu i nie ma żadnego powodu by trzymać go zawsze w układzie „poziom”. Popatrzmy na wybrany przez nas wycinek przez celownik i w układzie poziomym i pionowym. Pejzaż fotografowany niejako   „z lotu ptaka” ,  a więc z obiektywem lekko pochylonym w dół, może stać się mało czytelny jeżeli w polu kadru brak linii horyzontu. Dalej >>> 

<<< Powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6next >>>

Beskidy strona główna >>>

Tatry strona główna >>>

Przewodnik beskidzki i tatrzański usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

Galerie zdjęć >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA