Strona główna / FOTOGRAFIA / fotografia cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Fotografia pamiątka z gór cz 3

Fotografia pamiątka z gór cz 3

Co prawda zdjęcie poziome wykonane z dołu w górach wygląda jak dobra „sztabówka”, ale nieczytelność szczegółów jest w pierwszym momencie denerwująca. Obracając aparat o 90 stopni wprowadzimy w pole widzenia horyzont i wąski pas nieba i nagle... wszystko staje się czytelne i obrazek nabiera czytelności i spokoju. Pojawiają się góry, szczyty, przełącze.

       Dysponując aparatem o zmiennej ogniskowej wykorzystujmy do udogodnienie zwłaszcza w przypadkach gdy podejście do wybranego motywu - szczytu górskiego, gmachu - nastręcza trudności. Poprawna kompozycja zdjęcia polega m.in. na umieszczeniu w ramach kadru tylko tego co nas zainteresowało – co jest w dostrzeżonym przez nas wycinku rzeczywistości najbardziej charakterystyczne.

Na tych zdjęciach niewątpliwie największe zainteresowanie budzą 2 zespoły budynków między którymi wije się zakosami droga. Jednak Fot. 3  zawiera oprócz tego dużo elementów szerokiego otoczenia wśród których ginie istota tematu. Wydłużenie ogniskowej pozwoliło zamknąć w kadrze to co najciekawsze.

        Krajobraz gór i architektura to tematy o tyle łatwe, że nie wymuszają na fotografie konieczności pośpiechu  -  ani dom, ani góra sprzed obiektywu nie uciekną. Mamy więc czas aby przyglądnąć się oświetleniu, które w krajobrazie zmienia się powoli ale wyraźnie wpływa na jego charakter i widoczność szczegółów.

         Typowym zjawiskiem w zdjęciach szerokich panoram jest zmniejszająca się czytelność coraz dalszych planów ,  co wynika  z  zamglenia i rozproszenia światła słonecznego w coraz to grubszej warstwie powietrza  (tzw. zamglenie perspektywiczne).

       Na Fot. 5  grupa zabudowań oświetlona jest pełnym światłem słonecznym, przez co rysunek pojedynczych budynków jaśniejszych od otoczenia zlewa się w jedną jasną plamę.  Wystarczyło jednak odczekać kilka minut aby któryś z wędrujących po niebie obłoków rzucił cień na leżące na dole miasteczko. Lepiej ?  -  Na pewno !

Dalej >>>

<<< Powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6next >>>

Beskidy strona główna >>>

Tatry strona główna >>>

Przewodnik beskidzki i tatrzański usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

Galerie zdjęć >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA