Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / zakłady / Papiernia
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Papiernia w Wadowicach

Papiernia w Wadowicach

 

W 1888 r. poprowadzona zostaje przez Wadowice linia kolejowa. Dzięki nowej infrastrukturze transportowej są coraz lepsze warunki do rozwoju przemysłu. W owym czasie na przełomie XIX i XX w. kolej żelazna była motorem dla rozwoju produkcji przemysłowej. W pobliżu dworca kolejowego powstają nowe zakłady – pod koniec XIX w Druciarnia.

W 1907 F. Romaszkan nabył od miasta parcelę z istniejącymi zabudowaniami w najbardziej pożądanym, strategicznym miejscu czyli w pobliżu dworca kolejowego. Budynki zostały zaadoptowane do produkcji papierniczej. Właściciel zakupił maszynę papierniczą i rozpoczęto produkcję papieru. Początkowo był to wyłącznie papier pakowy, oraz wytwarzane z niego torebki papierowe. W fabryce znalazło zatrudnienie 95 osób, a produkcja wynosiła 12 ton dziennie.

 Od dworca kolejowego pociągnięto do fabryki bocznicę kolejową co zdecydowanie ułatwiło dowóz makulatury, oraz wywóz wyrobów gotowych z Fabryki.

W okresie I Wojny Światowej rozpoczęto w Wadowicach produkcję kartonu, oraz tektury używanej jako półprodukt pokrywany smołą i piaskiem w wyniku czego otrzymywano papę czyli materiał budowlany używany do pokrywania dachów domów, hal, zakładów. Tektura doskonale nadaje się i jest również używana podczas remontów do przykrywania podłóg.

Z czasem tektura papowa staje się najważniejszym produktem fabryki. Od 1937 r. fabryka zaprzestaje produkcji innych wyrobów, a jedynym – sztandarowym produktem staje się tektura papowa.

W okresie II Wojny Światowej fabryka przechodzi w ręce najeźdźcy hitlerowskiego. Surowca nie brakuje. Z całej Polski zdążają do Papierni  pociągi wyładowane polskimi książkami które szły na przemiał w ramach walki z polskością.

Po 1945 r. Wadowicka fabryka podlega Zjednoczeniu Przemysłu Papierniczego w Katowicach, następnie Śląskim Zakładom Papierniczym. Od 1958 r. następuje rozbudowa i modernizacja zakładu. Powstaje nowa linia technologiczna z drugą maszyną do produkcji tektury. Wrasta zatrudnienie do 235 osób. Wzrasta produkcja do 20 tys. ton rocznie w 1971 r.

W 1972 r. kolejnym właścicielem fabryki zostają Żywieckie Zakłady Papiernicze Solali. W 1997 r. nastąpiła kolejna restrukturyzacja fabryki. Powstaje Fabryka Papieru i Tektury Beskidy S.A. W Wadowicach.

W ostatnich latach zakład został sprzedany inwestorowi prywatnemu, który oprócz produkcji tektury rozpoczął produkcję papierów higienicznych.

 

  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA