Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / Beskidy przewodnik / Beskid Mały / Panorama z Leskowca
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Panorama z Leskowca

Beskid Mały – Panorama z Leskowca

 

Leskowiec od wielu lat był jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Szczególnie dalekim widokom pomagała wieża triangulacyjna jaka znajdowała się przez szereg lat na szczycie. Polana na szczycie, a właściwie hala górska powstała w wyniku działalności Wołochów – ludu pasterskiego którego głównym zajęciem był wypas owiec.

Z polany na szczycie rozciągała się wspaniała panorama na Pogórze Śląskie, z szybami kopalń, dymiącymi kominami zakładów chemicznych w Oświęcimiu, oraz na ostatnim planie pióropusze dymu unoszące się znad białych kominów elektrociepłowni Jaworzno. W prawo Pogórze Wielickie z  zielonymi plamami wzgórz Trawną Górą i Drabożem za którym rozłożył się Kraków.

Na pierwszym planie widok na pasmo główne Beskidu Małego – Łamaną Skałę, Potrójną, czy Jawornicę. W kierunku północnym głęboko wcięta Dolina Barglowa w której rozłożyła się wieś Ponikiew. Za nią pasmo poprzedzające grzbiet główny. A w nim od prawej Goryczkowiec, Łysa Góra, Przełęcz Panczakiewicza, charakterystyczne dwa zalesione garby to Bliźniaki, oraz za przełomem rzeki Choczenki; Ostry Wierch, Wapienica i Pańska Góra nad Andrychowem.

W prawo od przełomowej doliny rzeki Skawy zielone wyspy należące do Beskidu Średniego – Makowskiego; Jaroszowickiej Góry, Żarku – na którym wznosi się klasztor kalwaryjski i Lanckorońskiej Góry z widocznymi zabudowaniami i wieżą kościoła w Lanckoronie. Dalej w prawo zielony wał górski to Chełm 602 m. n.p.m. nad Stryszowem, jasna polana na Koskowej Górze. Za nimi podwójny wał górski to najwyższy szczyt Beskidu Średniego na którym widoczna jest wieża – Lubomir 904 m. n.p.m., oraz drugi co do wysokości szczyt Łysina.

Na ostatnim planie widoczne szczyty Beskidu Wyspowego z Luboniem Wielkim 1022 m. n.p.m. W prawo od nich zamglony, lesisty wał z trójkątnym najwyższym szczytem to Gorce z Turbaczem 1310 m. n.p.m.

Najbardziej charakterystycznym punktem panoramy jest Babia Góra 1725 m. n.p.m. – najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Babia Góra zwana Królową Beskidów, jak również Matką Niepogód. Pasmo Babiogórskie należy do Beskidu Żywieckiego i składa się z Babiej Góry w centrum, w prawo od niej Cyl czyli Mała Babia Góra, w lewo prz. Krowiarki, oraz Pasmo Polic ze szczytami Police 1369 m. n.p.m., oraz Okrąglica, gdzie znajduje się widoczna wieża przekaźnikowa, oraz kapliczka z tablicami poświęconymi ludziom gór – symboliczny Cmentarz Ludzi Gór.

W prawo od Cylu Mędralowa od której w lewo odchodzi Pasmo Jałowieckie z Jałowcem 1111 m. n.p.m., Kiczerą i Magurką wznoszącą się nad Suchą Beskidzką. Obok dwuwierzchołkowa Żurawnica należąca do Pasma Pewelskiego Beskidu Średniego. Całość rozkłada się wyraźnym pasmem przed Babią Górą.

Wreszcie w prawo od Pasma Babiogórskiego pasmo graniczne Beskidu Żywieckiego prowadzi do Pilska 1557 m. n.p.m. z którego grzbiet schodzi przez Sypurzeń do Romanki i Rysianki 1322 m. n.p.m. z Lipowską 1324 m. n.p.m., wznoszącymi się za dużo niższą Łamaną Skałą 929 m. n.p.m.

Jeśli ktoś ma trochę szczęścia, dopisze mu pogoda i widoczność może zobaczyć skalne ośnieżone szczyty Tatr. Nad przełęczą Krowiarki Tatry Zachodnie z najwyższym szczytem Tatr Zachodnich Bystrą 2248 m. n.p.m. Nad Pasmem Polic koło Okrąglicy gniazdo Tatr Wysokich ze słynną Łomnicą uznawaną przez szereg lat do połowy XIX w. za najwyższy szczyt Tatrzański.

  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA