Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / Beskidy przewodnik / Tragedie Beskidzkie / Nikwax 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Impregnaty do odzieży zewnętrznej.

Impregnaty do odzieży zewnętrznej.

 

Impregnaty Nikwax cz 1

 

Wybierając się w góry, czy to Beskidy czy Tatry turysta zabiera ze sobą do plecaka coś do jedzenia, do picia i oczywiście zapasową odzież; koszulki, polary, kurtki. Ważne aby wyciągając z plecaka skwapliwie niesione rzeczy spełniły nasze oczekiwania. Na trasie pojawia się deszcz ot normalna pogoda w Beskidach. Turysta wyciąga kurtkę i… po 10 minutach jest przemoczona. A można było do tego nie dopuścić w prosty sposób.

Odzież typu outdoor wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ większość nowoczesnej odzieży tego typu jest wyposażona w membrany takie jak Goretex® czy Sympatex® oraz powłoki DWR odpychające wodę (impregnacja). Proszek do prania uszkadza impregnację kurtki usuwa powłoki DWR a jego resztki na ubraniu przyciągają wodę. W efekcie czego kurtka traci właściwości wodoodporne, a materiał przestaje przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Nowe kurtki należy prać za pomocą specjalistycznych środków, takich jak Nikwax Tech Wash, ten środek usuwa zabrudzenia, odblokowuje membranę oddychającą i oczyszcza impregnację nie niszcząc jej. 

Starsze ubrania mogą wymagać ponownej impregnacji, ponieważ oryginalna ulega przetarciom, do tego celu służy cała gama środków np.: TX.Direct, Cotton Proof, Softshell Proof itp. Te środki nakładają nową warstwę powłoki DWR. Powłoka nałożona wyżej wymienionymi środkami składa się z elastycznych cząsteczek (TX10i – opatentowanych przez Nikwax) więc nie grozi jej szybkie przetarcie czy wykruszenie. 

Unikalną cechą środków Nikwax jest ich formuła oraz sposób działania. Środki te są oparte na wodzie. Oznacza to, że nośnikiem substancji zabezpieczających jest woda. Aby zaimpregnować cokolwiek takim środkiem, wystarczy to wyprać w pralce. Po wyschnięciu ubranie jest gotowe do użycia i ma odnowione albo nadane właściwości wodoodporne. Nadane, ponieważ można nadać tym środkiem właściwości wodoodporne rzeczom, które pierwotnie nie miały takich właściwości. Element nadający wodoodporność, to przenoszony wodą elastomer TX10i. To jest cząsteczka opracowana w laboratoriach firmy Nikwax, specjalnie do impregnacji. Po wyschnięciu działa natychmiastowo, bez konieczności aktywacji ciepłem.

Dodatkowo firma przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska, oraz bezpieczeństwa i wygody użytkowników. Nikwax zdobywa takie wyróżnienia jak best green company, oraz wspiera ochronę lasów deszczowych. Założyciel firmy Nick Brown to zapalony turysta, a swoje środki impregnujące opracował, ponieważ nie był zadowolony z istniejących rozwiązań. Środki okazały się na tyle skuteczne, że szybko uzyskały pozycję lidera na całym świecie.

Skuteczna technologia, bez szkodliwych gazów, bez fluorokarbonów, rozpuszczalników, bez konieczności aktywacji środka za pomocą ciepła to zdecydowanie technologia warta uwagi. Zwłaszcza, że coraz więcej osób kupuje ubrania lepszej jakości i stara się o nie odpowiednio dbać.

 

Zamieszczono zdjęcia przed praniem i impregnacją i po praniu w TechWash oraz impregnacji środkiem TX.Direct spray-on. Do testu użyłem mojej kurtki bez membrany wodoodpornej.

 

Zdjęcia to tkanina przed impregnacją, oraz ta sama tkanina po impregnacji i wysuszeniu. Przed impregnacją woda bardzo szybko wsiąkła w materiał, po impregnacji woda pozostawała na tkaninie.

 

  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA