Strona główna / WADOWICE / Zydzi / Synagoga
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Sybagoga

Synagoga w Wadowicach

Synagoga została zbudowana w latach 1885 – 89 wg. projektu inż. Korna w stylu niemieckich żydów. Cechował się on prostotą budowli i wykończenia wnętrza. Jedyne ozdoby to; nad Arką Przymierza znajdował się cytat z biblii, oraz gwiaździste sklepienie.

Ołtarz /blemer/ umieszczono przed Arką Przymierza, a nie jak w innych synagogach na środku. Został zbudowany z marmuru, wykończony czarnym drzewem hebanowym. Ołtarz nie posiadał żadnych dodatkowych ozdób. Przeznaczony był wyłącznie do odczytywania Tory, oraz wygłaszania kazań przez rabina.

Pierwotnie wyznaczono wewnątrz miejsce dla chóru żeńskiego, oraz organ, jednak na skutek protestów pomieszczenia te zamurowano. Pierwotnie na sklepieniu  synagogi umieszczono iglicę, która w późniejszym okresie została usunięta.

W synagodze były odprawiane nabożeństwa w święta żydowskie, oraz w święta państwowe, na które zapraszano władze lokalne.

Synagoga została podpalona i wysadzona w powietrze przez hitlerowców jesienią 1939 r. Ruiny usunięto, a materiał budowlany nadający się do użycia wywieziono ciężarówkami.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA