Strona główna / WADOWICE / Zydzi / Getto
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Getto w Wadowicach

Getto

Wadowice jako siedziba powiatu i miasto pełniące najważniejszą rolę w regionie stało się miejscem centralnym dla zgromadzenia Żydów mieszkających na tych terenach. W związku z powyższym w Wadowicach założono Getto dnia 2 lipca 1942 r., które istniało do 10 sierpnia 1943 r. Teren Getta obejmował dzisiejszy Plac Bohaterów Getta wraz z przyległymi ulicami; Mydlarską, Krętą, Piaskową, oraz kamienice przy ul. Zatorskiej przylegające do Getta. Cały obszar Getta otoczono zasiekami z drutu kolczastego. Aby mieszkańcy nie musieli wchodzić wyłącznie od getta, bramy przechodnie z Placu Getta na ul. Zatorską zabito deskami. Główna brama wyjściowa wraz z posterunkiem policji znajdowała się na ulicy wychodzącej w kierunku synagogi przy piekarni Schistera, inna na ul. Zatorskiej /koło obecnej piekarni Lenartowicza/.

2 lipca zgromadzono wszystkich Żydów na placu Koszar Chocimskich i zapędzono do getta. W kolejnych dniach pod eskortą mieli możliwość zabrania ze swoich mieszkań niewielkich osobistych przedmiotów.

Na niewielkiej powierzchni zgromadzono ok. 1400 osób spośród mieszkańców Wadowic. Ucieczka z getta była bardzo trudna. Spowodowane to było kilkoma przyczynami; zupełnym wyczerpaniem psychicznym i fizycznym, apatią i niechęć do życia, strach przed odpowiedzialnością zbiorową i torturami.

W okresie jego funkcjonowania z getta udało się uciec i przeżyć zaledwie 11 osobom. Z getta wywożono kilkukrotnie ludzi na roboty w Niemczech; ogółem ok 250 osób. Szacuje się że ok 150 z nich zdołało się uratować.

W późniejszym okresie do Wadowic spędzono Żydów zamieszkujących nowo powstałe tereny Rzeszy; Kęty, Andrychów, Zator, Suchą Beskidzką wraz z okolicznymi terenami. Również tutaj znaleźli się Żydzi zamieszkujący Śląsk Cieszyński. W związku z tym iż Kalwaria Zebrzydowska i Myślenice należały do Generalnego Gubernatorstwa ludność z tych terenów nie znalazła się w Wadowicach.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA