Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
BESKIDY - JAN PAWEŁ II W BESKIDACH - KLIKNIJ NA TYTUŁ

[ JAN PAWEŁÂ II KALENDARIUM  ] [ TABLICE BESKIDZKIE  ] [ Beskidy przewodnik  ] [ Oravska Polhora PapieżÂ ]

Polskie gĂłry Karpaty Beskid Mały Leskowiec zima w gĂłrach

Karpaty Polskie gĂłry Beskidy zdjęcia galeria fotografii


Polskie gĂłry Babia GĂłra wschĂłd słońca zdjęcia galeria

Polskie gĂłry Beskidy Panorama Tatr z Babiej GĂłry zdjęcia galeria
 
GĂłry w Polsce Zima w Beskidach, Hala Boracza zdjęcia galeria
 
GĂłry w Polsce Beskidy Zima w gĂłrach, Beskidy, Hala Lipowska

 
Polskie gĂłry Pieniny panoramy Trzy Korony zdjęcia galeria

 
Polskie gĂłry Pieniny Sokola Perć, Sokolica zdjęcia galeria

 
Polskie gĂłry Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

   

 

 

Karpaty, Polskie góry, Beskidy   

gron2.jpg (27.19 Kb)

Jadąc na południe Polski od Śląska, czy też od Krakowa dostrzegamy wznoszący się w oddali imponujący, ciemny wał gĂłrski jaki tworzą nachodzące na siebie pasma BeskidĂłw. Tutejsze trasy przebiegają przez wioski przycupnięte na stokach gĂłr. Prowadzą cienistymi dolinami rzek przez urokliwe miasteczka, będące bazą wypadową na Beskidzkie szlaki. Czasem wiją się i wznoszą na wysokie gĂłrskie przełęcze, gdzie czekają na turystę piękne widoki. Drewniane karczmy wyłaniają się zza zakrętu zapraszając do stylowych wnętrz, proponują regionalne potrawy.
WędrĂłwka w Beskidach jest znacznie łatwiejsza niż w skalistych Tatrach – co nie znaczy że można je lekceważyć. Przeważnie pokonując pierwsze 200 – 300 m. rĂłżnicy wzniesień dalsza trasa wznosi się łagodnie prowadząc do celu na szczyt, do schroniska. Powyżej prezentujemy galerie zdjęć z najładniejszych beskidzkich szlakĂłw; kliknij na ikonę bo warto! Czytelnik może zapoznać się z materiałami napisanymi przez przewodnikĂłw beskidzkich, pracownikĂłw ParkĂłw Krajobrazowych, ludzi gĂłr. Doświadczeni ratownicy GOPR podzielą się uwagami n.t. bezpieczeństwa w Beskidach. Zamieszczamy rĂłwnież liczne materiały o Karolu Wojtyle – Papieżu Janie Pawle II. Zapraszamy do lektury.

Beskid Mały - szlaki Jana Pawła II

 • Małopolski Szlak Papieski. Dzięki Janowi Pawłowi II – Małopolska stała się terenem wyjątkowym, krainą wybraną, swoistą „ziemia obiecanąâ€ dla wszystkich PolakĂłw, zwłaszcza tych, żyjących na co dzień z dala od Wadowic i Krakowa, Ludźmierza i Zakopanego, Leskowca, Turbacza i Kalwarii Zebrzydowskiej. Małopolski Szlak Papieski.
 • Groń Jana Pawła II. (poprzednio Jaworzyna) Błogosławi swym Krzyżem wszystkim wędrowcom szukającym w gĂłrach ciszy serca i wewnętrznego ładu... Przypomnijcie sobie, że wyszedłem spośrĂłd Was i że mam prawo do Waszych serc i Waszej modlitwy. Groń Jana Pawła II.
 • Paralotnie GĂłra Żar. Wszystkim przyświeca jeden cel – przezwyciężyć grawitację i oderwać się od ziemi.  A potem już tylko szybowanie z ptakami w przestworzach, podziwianie świata z gĂłry i przestrzeń, ktĂłra nie stawia żadnych ograniczeń, jest prawdziwie trĂłjwymiarowa… Trudno opisać to jedyne w swoim rodzaju doznanie. Paralotnie GĂłra Żar.
 • Opowieść o Janie Pawle II. Ludzie, co podalej stoli, poznali Piersego Biskupa jesce kie pyrciom krocoł. Widzieli go w cichości pozierać ku turniom z Polany RusinĂłw, a i jako biere od Babki wiadra i znizo sie w potocek po wode. Opowiadanie o Janie  Pawle II
 • Pisarze, poeci. Emil Zegadłowicz założyciel grupy artystĂłw Czartak. W skład grupy wchodzili wybitni twĂłrcy m.in.; Edward Kozikowski, Tadeusz Szantroch, Jadwiga Brzostowska. Pisarze, poeci.
 • Wadowice. Dokładny opis miasta, opis miejsc związanych z Karolem Wojtyłą, profesjonalnie opracowany plan wycieczki, zamĂłwisz przewodnika, obejrzysz zabytki. Wadowice.
Beskid Żywiecki - Schroniska
 • Schronisko na Hali Krupowej. WśrĂłd wielu gości schroniska na Hali Krupowej, gościł w schronisku 8 września 1978 roku  ks. Karol Wojtyła w towarzystwie ks. Tadeusza Stycznia i ks. Stanisława Dziwisza, odbywając wycieczkę na trasie ze Skawicy GĂłrnej przez Halę Krupową i Policę na Przełęcz Krowiarki. Hala Krupowa.
 • Schronisko na Hali Lipowskiej. Na początku 1931 roku Beskidenverein wystąpił do Ministerstwa RobĂłt Publicznych z prośbą o dofinansowanie budowy nowego obiektu na Hali Lipowskiej. WkrĂłtce otrzymało informację, że subwencje na prace w gĂłrach w wysokości 50000 zł ministerstwo udzieliło Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu. Hala Lipowska.
 • Schronisko na Markowych Szczawinach. Samo otwarcie było huczne. Najpierw poświęcono budynek, a następnie bawiono się i śpiewano w czym pomagała kapela gĂłralska z Zawoi. W schronisku były: jadalnia, kuchnia, weranda, piwnica oraz dwa pokoiki: na parterze pięcioosobowy, a na poddaszu sześcioosobowy. Markowe Szczawiny
 • Schronisko na Hali Przehyba - Prehyba. Nazwa Przehyba pochodzi z czasĂłw, gdy mieszkający w dolinie Grajcarka (zwanego też Ruskim Potokiem )  Rusini Szlachtowscy wypasali tu stada owiec i wołĂłw i odnosi się do rozległej polany w środkowej części pasma Radziejowej. Nad halą od wschodu wznosi się Wierch Przehyby. Przehyba.
 • BacĂłwki PTTK. Zanim stały się dla turystĂłw przysłowiowym „oczkiem w głowie”,  koncepcję oraz szczegĂłłową wizję zagospodarowania całych Karpat tymi małymi schroniskami zaproponował Edward Moskała. BacĂłwki PTTK
Beskid Żywiecki - Przyroda
 • XX lecie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Krajobraz i środowisko przyrodnicze Żywiecczyzny na przestrzeni wiekĂłw ulegały ciągłym przemianom. W okresie od XIII-XVw. w wyniku osadnictwa posuwającego się z pĂłłnocy na południe, wzdłuż dolin rzecznych nastąpiło znaczne wylesienie łęgĂłw  nadrzecznych i lasĂłw piętra pogĂłrza. Żywiecki Park Krajobrazowy.
 • Ballada o strumieniu. Jesień. Za oknem monotonny szum zimnego wiatru odbijającego się od szklanych tafli szyb. Na drodze sennie snują się szare postacie ludzi podążające nie wiadomo gdzie i wiadomo po co. Opowieść o strumieniu.
 • Przyroda ŻPK. Z przyrodą, historią i kulturą, a także krajobrazem Żywieckiego Parku Krajobrazowego i otuliny można się zapoznać, korzystając ze ścieżek dydaktycznych i opracowanych przewodnikĂłw. Na większości tras w miejscach przystankĂłw są rozstawione tablice informacyjne. Przyroda ŻPK.
 • Osobliwości przyrody ŻPK. Przyroda Beskidu Żywieckiego znacznie lepiej zachowała swĂłj zachodnio-karpacki charakter od sąsiadujących z nią na terenie Polski obszarĂłw gĂłrskich. Tereny te, znajdujące się na pograniczu rĂłżnych państwowości, z dala od szlakĂłw komunikacyjnych długo opierały się kolonizacji. Osobliwości przyrody ŻPK.
 • Geologia ŻPK. Od rodzaju i układu skał tworzących podłoże zależy, jakie zwierzęta i rośliny żyją na danym obszarze. Pewne gatunki upodobały sobie kwaśne gleby powstające na skałach węglanowych (wapień, gips), są też takie, ktĂłre preferują piaski. Geologia ŻPK.
 • Przyszłość ochrony przyrody ŻPK. Na terenie ŻPK istnieje dziewięć rezerwatĂłw przyrody. Najwyższe partie Beskidu Żywieckiego z wykształconym na kopule szczytowej Pilska piętrem subalpejskim są trzecim po Tatrach i Babiej GĂłrze miejscem występowania flory wysokogĂłrskiej. Przyszłość ochrony przyrody.
Beskidy - Gorce
 • Lubań, Karol Wojtyła. Lubań (1211 mnpm), to gĂłra niezwykła. Legenda i historia. Jest to jeden z nielicznych szczytĂłw , skąd rozpościera się najpiękniejszy widok  na całe Podtatrze, Babią GĂłrę, Tatry, Pieniny i Zalew Czorsztyński. GĂłra ta ma niezwykłą historię. Lubań.
 • Turbacz, Karol Wojtyła. Żegnając się z wiernymi zgromadzonymi na nabożeństwie rĂłżańcowym w Ludźmierzu podczas VI pielgrzymki do Ojczyzny, Jan Paweł II odpowiedział wiwatującemu tłumowi - Chodź na Turbacz! Chodź na Turbacz! O – widać go!”. Turbacz.
 • Łopuszna ks. prof. JĂłzef Tischner. Na skraju Łopusznej, stoi stary, bielony na biało dwĂłr z dwuspadowym łamanym polskim dachem. Po upadku Powstania Listopadowego przebywał w nim poeta Seweryn Goszczyński, chroniąc się przed carską policją. Łopuszna
 • Gorce. KtĂłż z gĂłrskich wędrowcĂłw, krajoznawcĂłw czy okazjonalnych wycieczkowiczĂłw nie zna GorcĂłw lub chociaż o nich nie słyszał. Widoczne są z wielu rejonĂłw szosy zakopiańskiej, z drogi od Lubnia w kierunku Mszany Dolnej. Gorce.
Beskid Wyspowy
 • Mogielica, Jan Paweł II. Mogielica (1170 mnpm), to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i krĂłlowa tego pasma gĂłr przypominających wyspy. Z jej szczytĂłw wypływają liczne źrĂłdła wĂłd zamieniające się w potoki i rzeki. Przez okoliczną ludność gĂłra ta nazwana jest Kopą. Na samym  szczycie są głazy i szczeliny skalne. Mogielica.
 • Ośrodek na Śnieżnicy. W latach 90-tych gospodarzem ośrodka był i nadal pozostaje mianujący się kapelanem leśnym ks. Jan Zając. Moje pierwsze spotkanie z ks. Janem od razu zyskało wymiar anegdotyczny. Śnieżnica.
Etnografia, zwyczaje ludowe, folklor
 • Dziady Żywieckie. Są barwną grupą przebierańcĂłw, ktĂłrzy pojawiają się w Sylwestra i w Nowy Rok we wsiach żywieckich leżących w dolinie Soły. Kilkunastu młodych mężczyzn co roku zakłada na siebie kolorowe stroje i maski, aby iść przez wieś po kolędzie. Dziady Żywieckie.
 • Kultura gĂłrali żywieckich na przestrzeni wiekĂłw kształtowała się pod wpływem warunkĂłw geograficzno-przyrodniczych, ruchĂłw osadniczych, gospodarki pasterskiej oraz wydarzeń historycznych. Niepowtarzalne piękno i ekspresja gĂłrskiego krajobrazu, bogate zasoby leśne, surowy klimat i konieczność zmagań z siłami natury. Kultura ludowa gĂłrali żywieckich.
 • Wypas owiec na hali to ciężki chleb. Bacowanie to nie lada sztuka. To nie tylko zarządzanie mniejszym lub większym gospodarstwem w zależności od ilości owiec. Wymaga rozległej wiedzy i umiejętności, kondycji fizycznej, predyspozycji psychicznych, samodyscypliny. Wypas owiec.
 • Żabnica. Jedna z najpiękniejszych legend mĂłwiąca o pradziejach Beskidu Żywieckiego, opowiada, iż początek bujnego osadnictwa w dorzeczu GĂłrnej Soły to owoc miłości węgierskiego krĂłlewicza i ubogiej dziewczyny, niegodzącej się na opuszczenie ojcowizny i wyjazd do dalekiego kraju. Żabnica.
 • Sidzina. Na wschodnich krańcach Beskidu Żywieckiego, między gĂłrskimi grzbietami, ukryta jest wioska, gdzie zwyczaje i obrzędy nadal są kultywowane a rytm dnia jak przed laty wyznaczają pory roku. Sidzina
  Kaplice, kościoły, budowle sakralne
  • Sieniawa. W połowie drogi między Rabką a Nowym Targiem, trudno przeoczyć stojący tuż obok szosy drewniany kościĂłł, wzniesiony na gĂłrującym nad Rdzawką wzgĂłrzu Piątkowa. Mimo, że dokumenty historyczne podają, iż fundatorem wybudowanej w 1757 roku świątyni był wojewoda sandomierski Jan Wielopolski, tradycja przypisuje powstanie kościoła mocom nadprzyrodzonym. Sieniawa.
  • Stryszawa do najwyżej położonego przysiĂłłka Stryszawy - SiwcĂłwki przyjeżdżają najczęściej osoby poszukujące porady w cierpieniu. Słynąca z umiejętności leczenia ziołami siostra Adela przyjmuje pacjentĂłw w niewielkim pokoiku w klasztorze siĂłstr Zmartwychwstanek w centrum osady. Stryszawa.
  • GruszĂłw - Beskid Wyspowy. Drewniany, konstrukcji zrębowej, kryty gontem, z wieżą na słup. Ona wynosi go jeszcze ponad lipy, okalające troskliwie kościĂłłek koronami. Prowadzą do niego wysokie schody. U ich szczytu straż trzyma potężny dąb. GruszĂłw.
  • Ks. prałat dr Jerzy Pawlik Zdrowie i energię mam po rodzicach, ale wiem, że Pan BĂłg stale nade mną czuwa. Tak wyjaśniał zagadkę swojej niebywałej żywotności 90-letni ks. prałat dr Jerzy Pawlik, teolog, wychowawca, działacz społeczny, człowiek wszechstronny i wszędobylski. Pro memoram.
  • Małopolski Szlak Architektury Drewnainej. WojewĂłdztwo Małopolskie powierzyło Małopolskiej Organizacji Turystycznej realizację zadania „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”, ktĂłrego głĂłwnym celem jest promocja obiektĂłw architektury drewnianej i zwiększenie liczby turystĂłw podrĂłżujących po Szlaku.
  Wypadki i akcje ratownicze w Beskidach
  Numer ratunkowy w gĂłrach 601 100 300
  • Statystyka wypadkĂłw. Aby mĂłwić o profilaktyce bezpieczeństwa w gĂłrach, najlepiej jest dokonać analizy błędĂłw. Beskidy na swoim obszarze nad ktĂłrym opiekę sprawują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR sięgają od Cieszyna aż po stoki Policy z całym masywem Pilska i Babiej GĂłry. Statystyka wypadkĂłw.
  • Akcja na Rysiance. Był to normalny dzień i nic nie zapowiadało, że będzie trzeba szukać w gĂłrach człowieka, że będzie to pierwsza wyprawa, ktĂłrą przyjdzie mi poprowadzić jako kierownik. Był to dzień w pełni wiosenny, ale pełen kontrastĂłw. Akcja na Rysiance.
  • Tragedia w Poskich Beskidach - Pilsko. Zima w gĂłrach – jakże zmienną jest – niczym kobieta. Czasem uśmiecha się promieniami słońca, czasem bezwstydnie ukazuje swe uroki, odległe panoramy białych szczytĂłw skutych lodowymi okowami. Pilsko zima tragedia w Polskich Beskidach.
  • Przepisy regulujące bezpieczeństwo w gĂłrach. Jednym ze sposobĂłw uprawiania tego rodzaju turystyki są piesze wędrĂłwki gĂłrskie. Wymaga to często przygotowania kondycyjnego, umiejętności technicznych, odpowiedniego ekwipunku i sprzętu oraz znajomości zasad jego użytkowania. Ponadto atutem wędrowca jest duże doświadczenie turystyczne. Przepisy zobacz
  Archeologia badania na terenie Karpat
  • Początki prac archeologicznych. Jest wiosna 1985 roku. W Jaskini Obłazowej w przełomie Białki na Podhalu trwają gorączkowe prace. Grupa archeologĂłw cierpliwie przepłukuje szlam. Naukowcy wyposażeni w sita o oczkach rĂłżnej wielkości przypominają ludzi poszukujących złota. Początki archeologii.
  • Jaskinia Obłazowa. Rozpoczynamy eksplorację osadĂłw i napotykamy na bardzo pięknie zachowane szczątki fauny, np. zęby nosorożca włochatego, kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, poroże renifera - mamy wiec namacalny dowĂłd życia reniferĂłw na Podhalu. Jaskinia Obłazowa.
  • Neandertalczyk z Obłazowej. Badając kolejne poziomy jaskini Obłazowej zauważyliśmy coś dziwnego. Ich regularny układ w pewnym momencie został zaburzony, warstwy urywały się, ziemia była przemieszana. Znaleźliśmy w niej bardzo stare zabytki paleolityczne. Neandertalczyk z Obłazowej.
  Miejscowości, zagospodarowanie BeskidĂłw
  • Żywiec. GĂłry od zarania dziejĂłw stanowiły zawsze dla Żywca nieodłączny element krajobrazu. Miasto położone jest pomiędzy Beskidem Żywieckim (od południa), Beskidem Śląskim (od zachodu) i  Beskidem Małym (od pĂłłnocy). Od wschodu styka się z wąskim klinem Beskidu Makowskiego. GĂłry wywierały zawsze wpływ na klimat Żywca, a zarazem dawały mieszkańcom osady bogactwo naturalne. Żywiec.
  • StryszĂłw - Beskid Średni - Makowski. Proponuję sentymentalną podrĂłż po znanych i nieznanych zakątkach Małej Ojczyzny – Gminy StryszĂłw, wizytę w SUNFLOWER FARM, gdzie gościł sam Książe Karol, brytyjski następca tronu, poznanie smakĂłw i urokĂłw tej pięknej ziemi. StryszĂłw.
  • Hutnictwo w Beskidach, Sucha Beskidzka. W 1880 roku suski asortyment hutniczy (około 1500 ton rocznie) znany był w Galicji, Czechach i na Słowacji. Zakład zatrudniał 300 osĂłb a wysoką jakość wyrobĂłw zapewniał nowy młot parowy oraz walcownia do wyrobu stali zgrzewanej. Hutnictwo w Beskidach.
  • Kolej żelazna. Staraniem Cesarsko - KrĂłlewskich Kolei Państwowych od 1882 do 1885 roku wybudowana została Galicyjska Kolej Transwersalna wzdłuż całych Karpat od Cieszyna po StanisławĂłw i Husiatyń, do Ăłwczesnej granicy rosyjskiej. Kolej żelazna.
  • ŹrĂłdła w okolicach Dukli. Jest to teren szczegĂłlny pod względem bogactw naturalnych: w promieniu kilkunastu kilometrĂłw występują złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wody mineralne, czyli takie, ktĂłrych mineralizacja ogĂłlna wynosi powyżej 1g/dm3. ŹrĂłdła w Dukli.
  • Orawa. Zdarza się, że turyści zmierzający pod Tatry lub na południe Europy przez przejście graniczne w Chyżnym, mylą Orawę z Podhalem. Tymczasem ten niewielki zakątek Polski uczepiony południowych stokĂłw Babiej GĂłry, szczyci się historią sięgającą czasĂłw Bolesława Chrobrego, niepowtarzalnymi walorami klimatycznymi i wyjątkową architekturą. Orawa.
Š Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA