Strona główna / TATRY
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
TATRY - TRAGEDIE TATRZAŃSKIE - WYPADKI

[ TABLICE TATRZAŃSKIE  ] [ Tatry galeria zdjęcia  ] [ Legenda Jastrzębiej Turni  ]


Polskie gĂłry Karpaty Tatry Orla Perć zdjęcia galeria I

Akcja ratunkowa TOPR zdjęcia galeria

Tatry zimą z ratownikami TOPR Polski Grzebień zdjęcia galeria

GĂłry w Polsce Tatry szlak na Orlą Perć i Kozią Przełęcz zdjęcia, galeria

Polskie gĂłry Tatry Hala Gąsienicowa Panoramy tatrzańskie zdjęcia galeria

Polskie gĂłry Tatry Szlak na Halę Gąsienicową galeria, zdjęcia

Historyczne panoramy Tatrzańskie rysunki, zdjęcia, galeria

Polskie gĂłry Tatry Czerwone Wierchy zdjęcia galeria
 

Polskie gĂłry Tatry otoczenie Morskiego Oka zdjęcia galeria
 
GĂłry w Polsce Tatry Orla Perć, Kozia Przełęcz zdjęcia galeria 4
         
GĂłry Tatry              Zobacz więcej galerii zdjęć Tatry >>>

tatry_m.jpg (38.94 Kb)

 Na stronie ktĂłrą właśnie odwiedzasz znajdziesz opisane fachowo galerie zdjęć prowadzące turystę do wspaniałych zakątkĂłw gĂłrskich – kliknij na ikonę powyżej bo warto!
Poniżej zamieszczamy liczne artykuły, ciekawostki i opowieści tatrzańskie pisane przez ratownikĂłw TOPR, przewodnikĂłw tatrzańskich, ludzi nauki związanych z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Ze szczegĂłlną starannością zadbamy o bezpieczeństwo w gĂłrach opisując tragedie tatrzańskie, przyczyny wypadkĂłw i udzielając porad jak uniknąć sytuacji niebezpiecznych.

Czasami warto odłożyć ambitne plany i wycofać się z trasy. Warto bo od tego może zależeć komfort dalszych wędrĂłwek, czasem zdrowie, a nawet życie uczestnikĂłw wycieczki. Zapraszając do lektury życzymy miłej lektury, oraz przeżycia mocnych wrażeń.

Bezpieczeństwo w gĂłrach, wypadki tatrzańskie, numer ratunkowy w gĂłrach 601 100 300

Tatry zdjęcia, fotografia, galerie >>>

Polskie Tatry Zachodnie

 •  Giewont kusi swą sylwetką, swą imponującą ścianą gĂłrującą nad zakopiańską kotliną, swą opinią szczytu najliczniej odwiedzanego przez wycieczkowiczĂłw - łatwo dostępnego od południa, a niebezpiecznego od pĂłłnocy. Przyciąga i odstrasza. Dla wielu młodych staje się wyzwaniem, ktĂłremu nie sposĂłb się oprzeć. Giewont wypadki
 • Masyw Czerwonych WierchĂłw odwiedzany jest latem i zimą, nic więc dziwnego, że często zdarzają się tu rĂłżne wypadki. Zagrożenie tkwi w tym, że obłe, porośnięte wspaniałą murawą szczyty obrywają się niepostrzeżenie ku pĂłłnocy pionowymi wapiennymi zerwami. Czerwone Wierchy wypadki
 • Czerwone Wierchy. W najmniej spodziewanym momencie, jak to zwykle bywa, pośliznął się i zaczął zsuwać po niezbyt stromym stoku. Ponieważ wiedział, czym to grozi, natychmiast zaczął hamowanie, wsadzając narty i kijki pod pachę. Był już najwyższy czas, bo stok stromiał, pojawiły się pojedyncze skałki, szybkość niebezpiecznie wzrastała. Co sił dociskał więc swĂłj „hamulec” i wreszcie zatrzymał się. Narty poszły w drzazgi! Ale to właśnie narty i przytomność umysłu uratowały go. Czerwone Wierchy cz 2
 • Kominiarski Wierch. Zapadła noc, a z nią nasilał się wiatr. Trudny (choć w skali taternickiej łatwy) teren wymagał napiętej uwagi i pochłaniał godzinę za godziną, tym bardziej że jeden z grotołazĂłw zaczął uskarżać się na zmęczenie i koledzy zmuszeni byli przejąć jego plecak. Jeszcze nawet wtedy była możliwość wycofania się do zbawczego lasu. Kominiarski Wierch.
 • Dolina Chochołowska. A więc lawina. W ruch idą sondy. Do akcji przygotowują się psy. Tuż przed pĂłłnocą Maciej Pawlikowski natknął się na martwego narciarza. Zginął na miejscu. W terenie, ktĂłry tak dobrze znał i ktĂłry był mu tak bliski. Dolina Chochołowska.
 • Dolina Chochołowska. W Pogotowiu snuje się czasem opowieści o pani, ktĂłra zaginąwszy ponoć w Czerwonych Wierchach, błąkała się tak skutecznie, aż wylądowała na sianie w Murzasichlu. Dolina Chochołowska
Polskie Tatry Wysokie
 •  Orla Perć, ta część ktĂłra wiedzie przez Buczynowe Turnie, należy chyba do najtrudniejszych odcinkĂłw całej trasy. Kruchość terenu powoduje, że po każdej ulewie ten podniebny szlak jest częściowo zniszczony, znikają pracowicie układane stopnie, a na ich miejsce woda nanosi żwir. Ubezpieczona łańcuchami i klamrami perć kluczy w dużej ekspozycji i prowadzi terenem - zdawałoby się – zbyt trudnym jak na możliwości przeciętnego turysty. Orla Perć Buczynowe Turnie.
 • Orla Perć Zamarła Turnia. Tragiczny rejestr Zamarłej otworzył Stanisław Bronikowski, dwudziestodwuletni maturzysta, ktĂłry 23 września 1917 r. wszedł w południową ścianę wraz z młodszym od siebie Rafałem Malczewskim, synem malarza Jacka, pĂłźniej malarzem i literatem. Orla Perć Zamarła Turnia
 • Orla Perć Granaty. Krok za krokiem zbliżali się oni do śmierci i im niżej schodzili, tym bardziej jej władzy się oddawali, aż w końcu wrota życia zamknęły się nad pozostałymi dwojgiem na fatalnej płasience, nad ktĂłrą nachyliły się przewieszone ściany... Orla Perć Granaty
 • Orla Perć wypadki i akcje ratownicze. Gdy 100 lat temu ksiądz Walenty Gadowski budował Orlą Perć, z pewnością nie przypuszczał, że ten jeden z "najbardziej honornych" szlakĂłw turystycznych będzie miejscem wielu wypadkĂłw i tragedii. Orla Perć wypadki.
 • Orla Perć Kozia Przełęcz Wyżnia. !... 0.35. Zdenerwowany młody turysta przez telefon komĂłrkowy informuje centralę TOPR, że przed chwilą z Koziej Przełęczy Wyżniej do Doliny Pustej spadł jego kolega. Nie mogą z nim nawiązać kontaktu głosowego. Startuje śmigłowiec. Kozia Przełęcz Wyżnia.
 • Rysy. Na Rysy chce wejść niemal każdy, kto stanie nad Morskim Okiem. Być na najwyższym szczycie Polski. Pobić swĂłj rekord wysokości. To piękne cele, ale nie każdy może je zrealizować. Od dziesiątkĂłw lat te same przyczyny wypadkĂłw: nieodpowiedni ubiĂłr, niedostateczne przygotowanie kondycyjne, brak obycia ze stromizną, karygodne lekceważenie płatĂłw śniegu. Rysy
Wypadki zimowe w Tatrach
 • Stopnie zagrożenia lawinowego. Zima - dla jednych radość, wspaniałe zjazdy, ski-toury, kuligi, czy zimowe wędrowanie, zaś dla tych, ktĂłrzy zdają sobie sprawę z zimowych zagrożeń, w głowie kłębić się będą niespokojne myśli o tym jak bezpiecznie wędrować, zjeżdżać czy się wspinać. Zima. Śnieg, mrĂłz, wiatry, zasypane szlaki, ograniczona widoczność no i przede wszystkim zagrożenie lawinowe. Stopnie zagrożenia lawinowego.
 • Psy lawinowe. Wierne, kochające, posłuszne, wpatrzone w swojego pana, gotowe dla niego zrobić wszystko. Wbrew pozorom to nie przymioty zakochanych dziewczyn tylko cechy psĂłw lawinowych, ktĂłre od lat towarzyszom ratownikom gĂłrskim podczas poszukiwań  zasypanych w  lawinach, bądźÂ  poszukujących  zaginionych  w gĂłrach.  Psy Lawinowe
 • Wypadki lawinowe. Tego dnia w Tatrach obowiązywał II stopień zagrożenia lawinowego. Wcześniej był dość duży opad śniegu połączony z wiejącym wiatrem, ktĂłry poprzenosił śnieg na stoki zawietrzne, wypełniając wszystkie żleby i zagłębienia. Ponieważ w wywianych miejscach wystawała trawa i kosĂłwki mogło to zmylić grotołazĂłw. Wypadki lawinowe.
 • Wypadki zimowe. W wyższych partiach Tatr roztopiony w ciągu dnia śnieg, nocą przy ujemnych temperaturach zamarzał, tworząc niebezpieczną lodową polewę. Tak zalodzone podłoże nie wrĂłżyło nic dobrego turystom, ktĂłrzy zamierzali w okresie świąteczno-noworocznym wędrować po Tatrach. Wypadki zimowe.
 • Tragedia ratownikĂłw TOPR. Naczelnik Jan Krzysztof ogłasza alarm: kto może, niech zwija się w Centrali w Zakopanem! Z Pięciu StawĂłw wyrusza patrol w składzie; Stanisław Krzeptowski Sabała i Jarosław Lech. Z Kasprowego zjeżdżają młodzi i sprawni ratownicy - mogą się przydać w akcji na lawinisku. Tragedia ratownikĂłw TOPR.
 • Przepisy regulujące bezpieczeństwo w gĂłrach. Jednym ze sposobĂłw uprawiania tego rodzaju turystyki są piesze wędrĂłwki gĂłrskie. Wymaga to często przygotowania kondycyjnego, umiejętności technicznych, odpowiedniego ekwipunku i sprzętu oraz znajomości zasad jego użytkowania. Ponadto atutem wędrowca jest duże doświadczenie turystyczne. Przepisy zobacz
Ludziom gĂłr też zdarza się nieszczęście
 • Wypadki przewodnickie. Wtem ze szlaku na Kozie Czuby, ktĂłry przebiega nad Kozią Przełęczą, ktoś z mało uważnych  turystĂłw spuszcza sporych rozmiarĂłw kamień. Kamień uderza w głowę przewodniczkę, ktĂłra tracąc najprawdopodobniej przytomność spada z eksponowanego szlaku do Doliny Pustej. Wypadki przwodnickie.
 • Tragedie jaskiniowe. Samotność w wielkiej i głębokiej jaskini to bardzo specjalne przeżycie. Świadomość, że byle awaria światła czy drobna nawet kontuzja nogi lub ręki to – dosłownie – żywotny problem, wzmaga napięcie, ktĂłre dość łatwo może przerodzić się w niepokĂłj, ten zaś w strach. Tragedie jaskiniowe.
 • Akcje ratunkowe w jaskiniach. Akcje ratunkowe w jaskiniach to z reguły spore wyzwanie dla ratownikĂłw. Z reguły są to długotrwałe i skomplikowane działania ratownicze wymagające zaangażowania wielu ratownikĂłw i sporej ilości sprzętu. Akcje ratunkowe w jaskiniach.
 • Lato w Tatrach. Tatry zapełniły się wakacyjnymi turystami. Jak co roku na tatrzańskich szlakach jest tłoczno. Tłumy turystĂłw przemierzać będą szlaki od tych najłatwiejszych po te najhonorniejsze. I zapewne jak co roku prawie każdego letniego dnia w gĂłry wyruszać będą ratownicy. Lato w Tatrach.
 • Wiosna w Tatrach. Tają śniegi. Powoli z zimowego snu budzi się życie. W dolinach już ciepło, zielono, taką pierwszą intensywną , świeżą zielenią. Im wyżej tym jest więcej śniegu. Wiosna w Tatrach.
 • Niebezpieczne lato. Po desancie w rejonie wypadku okazuje się, że porażone osoby są przytomne, ale w dość poważnym stanie. Ratownicy udzielają im pierwszej pomocy, przekazują na pokład śmigłowca, ktĂłrym w kolejnych lotach przewożeni są do szpitala. Niebezpieczne lato.
 • Zdradliwa wiosna. Wszystko jest fajne i piękne do czasu gdy nie zapomnimy, że w gĂłrach walka wiosny z odchodzącą zimą trwa długo. Często panująca już na dobre w dolinach wiosna trochę nas myli. NiektĂłrzy myślą a raczej nie myślą, że jak w dole jest tak fajnie, to wyżej też tak musi być. A nie jest. Zdradliwa wiosna.
Opowiadania tatrzańskie
 • Świnica opowiadanie tatrenickie. Ruszyli w stronę Beskidu chcąc rozgrzać się jak najszybciej. Na przełęczy skręcili w lewo i zanurzyli się w cieniu pĂłłnocnej ściany Świnicy. Szybko doszli pod drogę. Ubrali uprzęże i zaczęli się wspinać. Piotr został na stanowisku,  patrzył na Marka szybko posuwającego się do gĂłry. Kąsające zimno dokuczało coraz bardziej. Świnica opowiadanie taternickie.
 • Impresja tatrzańska. Pokornie przyjmowałam od natury ,,prezenty'' gdy już prawe pod szczytem musiałam zawrĂłcić w towarzystwie piorunĂłw i błyskawic, oraz gęstej ulewy przeplatanej gradem. Impresja tatrzańska.
 • Tatry Słowackie. To był mĂłj drugi wyjazd z klubem gĂłrskim „Jaworzyna”, działającym w moim rodzinnym mieście. Jednak dopiero w tym roku, do wyprawowego plecaka trzeba było dołożyć śpiwĂłr i karimaty. Celem naszej wyprawy miały być Słowackie Tatry Wysokie
 • Morskie Oko. Czasem po zapadnięciu zmroku, korzystając z dobrego humoru państwa Łapińskich, kierownictwa schroniska, sami wypływaliśmy na jezioro. Opatuleni w puchowe kurtki, docieraliśmy do miejsca, gdzie Mięguszowiecki Wielki kładł się cieniem na lustrze wody. Morskie Oko.
 • Mnich. Przez długie lata Mnich nie stanowił celu wypraw taterni­kĂłw. Nawet w epoce Chałubińskiego modne były wierzchołki wybit­ne, z ktĂłrych można było kontemplować piękno Tatr. Niewielka turnia Mnicha była poza nawiasem Ăłwczesnych ambicji. Mnich.
 • Tatrzańska noc. Gwiazdy i księżyc jeszcze nie wzeszły. W kilka minut zrobiło się zupełnie ciemno. Oczy, przywykłe do dziennego światła, odmawiają wspĂłłpracy. Idę coraz wolniej, tempo zaiste żĂłłwie. Tatrzańska noc.
 • Tajemnica Doliny Jaworowej. Cofnijmy się w czasie do 3 sierpnia 1925 roku. Tego dnia w schronisku Teriego, w położonej ponad 2000 m. n.p.m. Dolinie Pięciu StawĂłw Spiskich spoczywał przy stoliku warszawski prokurator Kasznica. Tragedia KasznicĂłw.
 • Legenda Jastrzębiej Turni. Wędrując po gĂłrach można trafić do jednej z najpiękniejszych, głęboko wciśniętej między gĂłry, jakby sięgającej serca Tatr – Doliny Kieżmarskiej. Otaczają ją surowe, szare granitowe ściany, wznoszące się pionowymi krzesanicami ku najwyższym szczytom tatrzańskim. Legenda Tatry.
Tatry i ludzie gĂłr
 • Jan Paweł II. Widzieli go w cichości pozierać ku turniom z Polany RusinĂłw, a i jako biere od Babki wiadra i znizo sie w potocek po wode. Jan Paweł II
 • Stanisław Groński. Nazywaliśmy go Mojżeszem. Pamiętam doskonale jego dwumetrową chyba postać, okrągłą, dobroduszną, wiecznie nieogoloną twarz, tubalny głos. Widzę go zawsze, jak przemierza długimi susami gĂłrskie perci. Stanisław Groński.
 • Polowace przewodnikami. Do najciekawszych przekazĂłw związanych w przeszłości z pionierską wycieczką w Tatry należy przekaz Simplicissimusa Węgierskiego, czyli Daniela Speer’a. Ten student z Wrocławia, narodowości niemieckiej, wraz z towarzyszami wyszedł w 1654 r. na Kieżmarski Szczyt. Polowace przewodnikami.
 • Legenda o JĂłzku Krzeptowskim. Pamiętam jak kiedyś pewien młody dziennikarz usiłował wydobyć z Ujek wspomnienia z kurierskich czasĂłw. Ujek opędzał się od niego, jak od uprzykrzonej muchy, wreszcie – zaczął mĂłwić. Legenda o JĂłzku Krzeptowskim.
 • Klimek Bachleda krĂłl przewodnikĂłw tatrzańskich. Droga w tych fatalnych warunkach atmosferycznych była tak wyczerpująca, że Klimek ciągnął swych gości na granicy ryzyka. Ale cĂłż: panowie płacą i panowie chcą za swe guldeny otrzymać surowy kawał gĂłr! Klimek Bachleda.
 • Bartuś Obrochta gĂłralski muzyk. Początkowo Tatry poznawał, zajmując się polowactwem. Sam wielokrotnie wspominał o tej swojej pasji. Ona to umożliwiła mu już w młodości poznać doliny reglowe i inne tereny tatrzańskich dolin i szczytĂłw. Bartuś Obrochta.
Ochrona przyrody, historia, eksploracja, turystyka.
 • 50 lat TPN. Tatry to najbardziej wysokogĂłrski skrawek Polski, Tatrzański Park Narodowy to najbardziej zrĂłżnicowany krajobrazowo i przyrodniczo fragment polskiej przyrody. Emocje wokĂłł Tatr zaczęły narastać w miarę ich „odkrywania” przez dr Tytusa Chałubińskiego. 50 lat TPN
 • Światowe dziedzictwo przyrody. Tatry, określane czasem jako „miniatura Alp” są unikatowym, nie tylko w skali Europy, masywem gĂłrskim.  Ich wspaniałe krajobrazy i atmosfera fascynują każdego, komu dane było je oglądać. Światowe dziedzictwo przyrody.
 • Okres transformacji. Tatry przez wieki były terenem gospodarczo wykorzystywanym przez człowieka, z czym wiązały się niejednokrotnie znaczne zniszczenia. Podhalanie, żyjący w sąsiedztwie tych gĂłr i korzystający z ich dĂłbr, stworzyli oryginalną kulturę. Okres transformacji.
 • Eksploracja Jaskini Małej. W 1990 roku zainteresowaliśmy się wąską szczeliną w jaskini Nad Dachem, po jej pokonaniu odkryliśmy ponad 600 metrĂłw korytarzy i połączyliśmy ją z Ptasią Studnią. Eksploracja Jaskini Małej.
 • Hala Kasprowa uchodzi za jedną z najpiękniejszych. Tworzą ją krystaliczne turnie z Kasprową Czubą, jak dawniej nazywano Kasprowy Wierch (1988 m. n.p.m.) oraz wapienne skały z Jaworzyńskimi Turniami i Zawratem Kasprowym. Hala Kasprowa.
 • Jaskinie turystyczne. W Polskich Tatrach to Dolina Kościeliska od najdawniejszych czasĂłw była takim miejscem, gdzie historia splatała się z fantazją, spotęgowaną dawnym przebywaniem w niej zbĂłjnikĂłw, ukrywających się w licznych pieczarach. Gdzież jak nie tutaj szukać zbĂłjnickich dutkĂłw? Jaskinie turystyczne.
 • Panoramy tatrzańskie historia i wspĂłłczesność. Najdawniejszą taką panoramą Tatr, ktĂłra dotrwała do naszych czasĂłw, jest panorama wykonana z pd. strony Tatr, a ściślej z okolic Wielkiej Łomnicy. Narysowana została przez Georga Buchholtza młodszego, spiskoniemieckiego przyrodnika i badacza. Panoramy tatrzańskie.
Opowieści o zwierzętach
 • Kozi kierdel. Nadchodziła pełnia gĂłrskiego lata. Ogrzane skaty, pylące rośliny, woń i barwy kwiecia odurzały, sprowadzały rozkoszną niemoc. Wydawało się, że ten czas będzie trwał i trwał. Nawet wiatr ciągnący od dolin był inny, niĂłsł zapach kosĂłwkowej i smrekowej żywicy, muskał ciepłem. Kozi kierdel.
 • Opowieść o niedźwiedziu. Bury żłopał wodę z Goryczkowego Potoku, kiedy dochodziła go Bystra z nadzwyczaj karnym Dzikusem. Potężny samiec otrząsał lekko zmoczone ciało. Opowieść o niedźwiedziu.
 • Liczenie kozicy. Jeszcze od XVII po pierwszą połowę XVIII wieku stan kozic w Tatrach był znaczny. Gatunek ten jednak ciągle eksploatowali łowiecko uprawnieni do tego właściciele terenĂłw tatrzańskich. Liczenie kozicy.
 • Poznanie świstaka. Świstak tatrzański, zanim bliżej został opisany przez człowieka, należał do zwierząt łownych. Znana była jego użyteczność od najdawniejszych czasĂłw. Poznanie świstaka.
Religia architektura.
 • WitĂłw kaplica św. Anny. Tylko nieliczni turyści pędzący samochodami szosą przez WitĂłw zdają sobie sprawę, że wysoko ponad doliną przeciętą strugą Czarnego Dunajca, w przysiĂłłku PłazĂłwka, stoi wyjątkowej urody drewniana kaplica. WitĂłw kaplica św. Anny.
 • Kaplica na WiktorĂłwkach. Zaledwie kilka minut spaceru od szałasu, gdzie można napić się żętycy i kupić prawdziwego oscypka, przy niebieskim szlaku prowadzącym przez Dolinę Złotą do Zazadaniej, stoi ukryta między potężnymi świerkami drewniana kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej - KrĂłlowej Tatr. Kaplica na WiktorĂłwkach.
 • Kaplica w JaszczurĂłwce. Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa usytuowana jest na lesistym stoku, nad dawnymi źrĂłdłami cieplicowymi w JaszczurĂłwce, po lewej stronie drogi Zakopane-Morskie Oko. Stanowi ona sztandarowe dzieło architektury sakralnej reprezentujące styl zakopiański. Kaplica w JaszczurĂłwce.
Tatrzańskie TO i OWO - ciekawostki.
 • Tablice tatrzańskie. Tatry w liczbach, naj - naj; największe doliny, rzeki, potoki, najwyższe szczyty, przełęcze, wodospady, najgłębsze stawy, najwyżej położone schroniska, szlaki turystyczne Tatr Polskich i Słowackich, parki etnograficzne, kolejki linowe i in. Tablice tatrzańskie.
 • Mnich fotoreportaż z wyprawy. O godz. 10,40 powiadomiono przez tel. komĂłrkowy Centralę TOPR, że na "Kancie Hakowym" na Mnichu jest wypadek. Informację tę przekazali partnerzy wspinający się razem, dodając, że ich kolega najprawdopodobniej dostał wylewu i jest sparaliżowany.  Mnich  fotoreportaż.
 • Najpiękniejsze miejsca. Czytając opisy XIX wiecznych wypraw w Tatry może odnajdziemy jeszcze dzisiaj dawny romantyczny czas i jak pĂłłtora wieku temu powrĂłcimy Tatrami urzeczeni. Najpiękniejsze miejsca.
 • Galeria fotografii tatrzańskich zobacz >>>
Š Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA