Strona główna / nr 1 (11) - ZIMA 2007 / NARCIARSTWO KOMPLEMENTARNE
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
NARCIARSTWO KOMPLEMENTARNE

Narciarstwo komplementarne    Schroniska i bacówki PTTK
Andrzej Matuszczyk
                    Propozycje wycieczek zimowych zobacz >>>
Przeważająca ilość miłośnikĂłw "białego szaleństwa" korzysta dziś z setek narciarskich wyciągĂłw. Jednocześnie daje się zaobserwować coraz większe zainteresowanie narciarstwem "śladowo-biegowym". Co zatem stoi na przeszkodzie, aby prĂłbować połączyć te dwa nurty czynnego wypoczynku na śniegu z jednoczesnym zwrotem ku najstarszej rodowodem pasji - czyli turystyki narciarskiej?
Coraz większe ułatwienia w pokonywaniu przestrzeni na nartach, a więc zagospodarowanie naszych gĂłr zjazdową infrastrukturą przez wiele lat całkowicie zmieniło narciarskie upodobania, a nawet przyzwyczajenia. Obecnie, gdy w wielu rejonach gĂłr funkcjonują całe stacje narciarskie (takie jak m.in. w rejonie Skrzycznego, Pilska i Korbielowa, w otoczeniu Jaworzyny Krynickiej czy też w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej) coraz trudniej przychodzi przypomnieć sobie o zupełnie innym obrazie gĂłr zimą, gdy np. w latach 50-tych do 70-tych ubiegłego wieku piesza turystyka gĂłrska bezkolizyjnie funkcjonowała wraz z ideowo czystą turystyką narciarską. Oczywiście ideowo czystą bez żadnych politycznych podtekstĂłw...
Szedł sobie, a lepiej wędrował, taki turysta narciarz np. przez Beskid Mały, z Przełęczy Kocierskiej przez Łamaną Skałę na Jaworzynę (890 m) ? o Groniu Jana Pawła II jeszcze wtedy nikt nie słyszał? do schroniska pod Leskowcem, służącego wszystkim turystom od początku lat 30-tych. Tutaj po odpoczynku i posiłku pod PTTK-owskim dachem miał do wyboru trzy trasy do turystycznego zjazdu: do Rzyk JagĂłdek, Ponikwi oraz do Czartaka (ta ostatnia to szlak letni z narciarskimi wariantami).
Z wielu względĂłw takie uprawiania narciarstwa było zdrowsze dla ciała i ducha, uczyło beskidzkiej topografii, radzenia sobie w razie załamania pogody, a w każdym przypadku poprawiania kondycji tak potem potrzebnej dla letnich wycieczek. Przeświadczenie o czekającym na koniec zjeździe nartostradą w doliny było swojego rodzaju nagrodą, najmilszym finałem, na ktĂłry czekało się, przelewając pot w kopnym śniegu pod PotrĂłjną czy w leśnych ostępach Łamanej Skały. Jak się ma do tego obecne szlifowanie kondycji przy wyciągu stoku ktĂłryś tam raz z rzędu? Chyba nie najlepiej.

Wielka to była rĂłżnica zakosztować zjazdu po bezkresnej bieli i kopnym śniegu na śrĂłdleśnej polanie nietkniętej jeszcze płozą narty innego turysty. To właśnie dlatego dużym powodzeniem cieszyły się, szczegĂłlnie w latach 70-tych, Narciarskie Turystyczne Rajdy "Na Raty" nazywane w Oddziale Krakowskim PTTK "7 WierchĂłw Beskidzkich". W okresie świetności tej imprezy udział w niej bywał rĂłwnoznaczny z włączeniem do wielkiego grona przyjaciĂłł. W każdą niedzielę zimy kilka autokarĂłw wywoziło narciarzy w Beskidy. Na wybraną przedtem gĂłrę podchodziło się na "fokach" lub nosząc narty na plecach, dowolnym szlakiem, gdzie czekał na tzw. punkcie kontrolnym zespĂłł przewodnicko-GOPR-owski. Taka forma wypoczynku bratała ludzi wcześniej sobie nieznanych, skłaniała do pomocy, ale i pewnego rodzaju rywalizacji, do samodzielności, ale i wspĂłlnych posiłkĂłw przygotowywanych na szczycie z tego, co każdy zabrał ze sobą z domu do plecaka.

 

Czyż to nie było ładne? Z pewnością ładniejsze, niż harmider, hałaśliwa muzyka i bar z piwem oraz bigosem przy dolnej stacji wyciągu.

A może odradzający się turyści śladowcy i turyści narciarze zaczęliby używać wyciągĂłw narciarskich i kolejek rĂłwnież i po to, aby szybko dostać się na gĂłrskie grzbiety, a dopiero stąd mĂłc rozpocząć prawdziwą zimową przygodę? Gorąco do tego zachęcam, podając kilka propozycji turystycznych wędrĂłwek na nartach:

Kolejki i wyciągi narciarskie w Beskidach

1.BESKID ŻYWIECKI -Wyjazd z Korbielowa Kamiennej wyciągami krzesełkowymi na Halę Miziową pod Pilskiem (nowe schronisko PTTK). Stąd otworem staje całe Pasmo Lipowskiego Wierchu z możliwością wędrĂłwki na Halę Rysiankę (kolejne dwa schroniska PTTK) oraz turystycznymi zjazdami do Złatnej, UjsołĂłw czy Rajczy.

2.BESKID SĄDECKI -Wyciąg z Piwnicznej Kosarzysk pod szczyt EliaszĂłwki. Stąd narciarska wycieczka na Obidzę (schronisko turystyczne), Wielki Rogacz, stokami Radziejowej na Przehybę (schronisko PTTK), a dalej do wyboru turystyczne zjazdy do Szczawnicy, Szlachtowej lub Gabonia.

3.GORCE – Wyciąg krzesełkowy z Poręby Wielkiej Koninek na TobołĂłw. Podejście na nartach przez Obidowiec na Turbacz (schronisko PTTK) i zjazd nartostradą przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca.

4. BESKID ŚLĄSKI – Kolej krzesełkowa z Ustronia Polany na Czantorię Wielką. Narciarska wędrĂłwka polsko-czeskim grzbietem granicznym przez SoszĂłw (następne wyciągi) na Stożek, gdzie schronisko PTTK. Zjazd szlakiem turystycznym na Przełęcz Kubalonkę. Tu także dodatkowo możliwość zjazdu ze Stożka wprost do Wisły przy wyciągowym stokiem.

5. MAŁE PIENINY – Kolej krzesełkowa z centrum Szczawnicy na Palenicę. KrĂłtko w gĂłrę na nartach (lub wyciągiem) na szczyt SzafranĂłwki i do granicy polsko słowackiej. Stąd kapitalne turystyczne przejście grzbietem przez Wysoki Wierch pod Durbaszkę do schroniska turystycznego. Zjazd w dolinę Grajcarka jednym z kilku możliwych wariantĂłw.

6. BESKID SĄDECKI – Kolej gondolowa z doliny Czarnego Potoku koło Krynicy na szczyt Jaworzyny Krynickiej (schronisko PTTTK pod szczytem). Narciarska wycieczka przez Runek na grzbiet Pustej Wielkiej (schronisko PTTK). Nad Wierchomlą Małą kolejna stacja
narciarska, ale także możliwość turystycznego zjazdu z Jaworzynki (1002 m) pod Pustą Wielką przez Czertezy do Szczawnika.  

PowrĂłt do takiej formy czynnego wypoczynku na śniegu sprzyjałby ponadto przywrĂłceniu niegdyś wysokiej rangi GĂłrskiej Odznaki Narciarskiej PTTJK (chociaż już w tej chwili wyraźnie daje się zaobserwować jej powolny renesans).

Reasumując – turystyka narciarska ma się tak do przy kolejkowego „pędzlowania” po ubitych stokach jak WysokogĂłrski Tatrzański Rajd Narciarski PTTK do zjazdu z Kasprowego

Wierchu kotłami Goryczkowym lub Gąsienicowym do Kuźnic.

A wybĂłr to już pozostawiam każdemu z narciarzy.

Š Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA