Strona główna / Wydawnictwa turystyczne / Zbik album
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Mieczysław Żbik album Tatry

Nowość album

Tatry Cztery Pory Roku

Mieczysław Żbik

 

Fotografią zajmuje się blisko 50 lat. Od 1977 r. Tatry stały się jego szczegĂłlną pasją. Poświęcił im już wcześniej album (1997) i kilka wystaw indywidualnych. Dawniej zajmował się głĂłwnie fotografią czarno – białą, ktĂłra, jak twierdzi, dawała mu większą możliwość wypowiedzenia się. Jej nieliczne, ale piękne przykłady znajdziemy rĂłwnież w tym albumie. O swojej przygodzie z gĂłrami Mieczysław Żbik opowiada:

            „Najchętniej udawałem się w Tatry samotnie – dawało mi to większą możliwość przeżywania gĂłr, bliższego z nimi obcowania. Czułem się tam całkowicie wolny, a jednocześnie odczuwałem bliskość Boga, człowieczą znikomość i przemijalność, pokorę wobec potęgo natury. Traktowałem Tatry polskie i słowackie jako jedną całość. GĂłry te pasjonują mnie zarĂłwno jako niezwykłe zjawisko przyrodnicze, jak i niebywały fenomen kulturowy. Fascynuje mnie też legenda, ktĂłra powstała wokĂłł Tatr. Przebywając w gĂłrach, podziwiając ich piękno, otwieramy się na możliwość wywołania w nas głębszych przeżyć estetycznych i kształtujemy swą wrażliwość”.

 

            „Album „Tatry. Cztery Pory Roku” to wielkie, znakomite podsumowanie życia, pasji i twĂłrczości fotograficznej Mieczysława Żbika. Kiedy przeglądałem w wydawnictwie Biały Kruk cały reprezentacyjny zestaw zdjęć z ktĂłrych miał być ułożony album, to z nieukrywanym podziwem patrzyłem na świetnie skomponowane fotografie. Mieczysław Żbik bowiem patrzy na świat gotowymi kadrami. SzczegĂłlnie jego kompozycje w kwadracie, dziś rzadziej stosowane, cechują się znakomitą precyzją. Potrafi wydobywać nastroje, klimaty. Czuje światło i umie dać temu wyraz. No i świetnie zna gĂłry, wędrował po nich kilkanaście lat swego życia, bez czego niemożliwe byłoby takie zgłębienie tematu.

            Album „Tatry. Cztery Pory Roku” to wspaniała imponująca wizytĂłwka Tatr… Kiedy patrzę na ten album, to wzdycham: jakże piękna jest fotografia klasyczna.

            Z wielką przyjemnością polecam wszystkim tę książkę, bo są to Tatry fotografowane sercem. Bije z niej wielkie umiłowanie gĂłr, podziw i respekt wobec nich.

Adam Bujak

 

Wydawnictwo Biały Kruk Sp. z o.o.

Ul. Szwedzka 38

30-324 KrakĂłw

 

Š Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA