Strona główna / Wydawnictwa turystyczne / Orlowicz
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Mieczysław Orłowicz

W 50. rocznicę śmierci
dra Mieczysława Orłowicza

 

            W tym roku minęło 50 lat od śmierci dra Mieczysława Orłowicza. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Nestora Polskiej Turystyki na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ponadto dla uczczenia tego szczegĂłlnego jubileuszu Zarząd GłĂłwny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wydał publikację Życie dla turystyki, krajoznawstwa i sportu. Mieczysław Orłowicz 1881–1959 autorstwa Tomasza Kowalika, redaktora i dziennikarza, najlepszego znawcy życia i dorobku Mieczysława Orłowicza – postaci mającej niezwykłe znaczenie dla polskiej turystyki i polskiego sportu. W roku 1919, kiedy obejmował stanowisko kierownika samodzielnego Referatu Turystyki w Ăłwczesnym Ministerstwie RobĂłt Publicznych, był pierwszą osobą i jedynym urzędnikiem odpowiedzialnym za rozwĂłj turystyki i sportu w niepodległej Polsce. To On opracował program „Organizacja turystyki i sportu w Polsce”, wyznaczający kierunki rozwoju tych gałęzi życia w Polsce w warunkach bardzo złożonych, kiedy społeczeństwo polskie zostało dopiero zjednoczone, po tym jak było rozdarte przez długie lata, będąc pod trzema zaborami. Wydawcy podkreślili, że był „człowiekiem dalekowzrocznej wizji i codziennej konsekwentnej pracy […] troszczył się o rozwĂłj turystyki we wszystkich jej wymiarach: społecznym, kulturowym, zdrowotnym, ekonomicznym i ekologicznym”.

            Mieczysław Orłowicz był także założycielem Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie – pierwszej akademickiej organizacji turystycznej w Polsce. W okresie międzywojennym został przewodniczącym Komisji GĂłrskiej Odznaki Turystycznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, ale ma także zasługi w tworzeniu nowego statutu Towarzystwa Tatrzańskiego i utworzeniu w 1920 r. Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Był też wybitnym krajoznawcą w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. Od 1932 r. był zwolennikiem zjednoczenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, toteż brał udział w obradach Zjazdu Zjednoczeniowego tych organizacji w 1950 r., jak i je poprowadził, kiedy to powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-
-Krajoznawcze. Był rĂłwnież jedynym Członkiem Honorowym tych trzech towarzystw.

Dr Orłowicz uczestniczył w tworzeniu Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, jak rĂłwnież był reprezentantem Polski na pierwszym spotkaniu sekretarzy krajowych stowarzyszeń schronisk młodzieżowych powołujących Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych (IYHF).

            Przede wszystkim jednak Mieczysław Orłowicz był miłośnikiem wędrĂłwek pieszych, zwłaszcza po gĂłrach, wędrował po Polsce i poza jej granicami. Był wielkim krajoznawcą i autorem ponad 150. przewodnikĂłw. Ogromne znaczenie miały dla niego wycieczki sierpniowe, ktĂłre sam prowadził, przede wszystkich po Karpatach Wschodnich, Tatrach, Pieninach, ale i po wszystkich grupach BeskidĂłw, a po drugiej wojnie światowej i Sudetach. Stąd też GłĂłwny Szlak Sudecki o długości 350 km nosi jego imię i rozpoczyna się w Świeradowie, a działacze PTTK w Jeleniej GĂłrze w 100. rocznicę urodzin Mieczysława Orłowicza ufundowali tablicę pamiątkową, odsłoniętą 17 grudnia 1981 r.

Książka Tomasza Kowalika o Mieczysławie Orłowiczu wpisała też się świetnie w jubileusz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ponieważ należał on przed dziewięćdziesięciu laty do założycieli Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich, a od 1930 r. był jego wiceprezesem i między innymi to jego portret wisi w Sali Olimpijskiej Hotelu Francuskiego w Krakowie, gdzie spotkali się po raz pierwszy twĂłrcy Komitetu. Ze sportem był Orłowicz związany od 1906 r., a już w roku następnym został wiceprezesem Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń”, wspĂłłorganizował Akademicki Związek Sportowy we Lwowie. Był pierwszym prezesem Polskiego Związku Atletycznego, zgłoszonym na tę funkcję przez Stanisława Pytlasińskiego – mistrza świata w zapasach na początku XX w., był rĂłwnież wiceprezesem Polskiego Związku Kajakowego i wspĂłłzałożycielem w roku 1922 Związku Polskich ZwiązkĂłw Sportowych – najwyższej w tamtych czasach władzy sportu polskiego, w ktĂłrym był przez wiele lat sekretarzem, pĂłźniej wiceprezesem, otrzymując w 1930 r. tytuł członka honorowego Związku Polskich ZwiązkĂłw Sportowych-Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

            O tym wszystkim i o wielu jeszcze innych sprawach przeczytają Czytelnicy w książce Tomasza Kowalika Życie dla turystyki, krajoznawstwa i sportu. Mieczysław Orłowicz 1881–
–1959
, ktĂłra ukazała się w październiku tego roku w formacie B 5 (16 x 23 cm) o objętości 514 stron.

Sprzedaż prowadzi Centralny Ośrodek Turystyki GĂłrskiej PTTK w Krakowie,
ul. Jagiellońska 6/6a, 31–010 KrakĂłw, tel. (centrala) 0 12 422 28 40, 0 12 422 74 31; fax
0 12 422 21 13; e-mail: poczta@cotg.pttk.pl.

 

 

 

 

Š Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA