Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / MAŁOPOLSKI SZLAK PAPIESKI
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
MAŁOPOLSKI SZLAK PAPIESKI

[ BESKID MAŁY - LESKOWIEC GALERIA ZDJĘĆ ] [ BESKID MAŁY - LESKOWIEC GALERIA ZDJĘĆ 2 ]O Zywiecczyźnie  ] [ Rok szlaków  ] [ Ukochane góry  ] [ Schroniskowe rody  ] [ Rzeki przed laty  ] [ Oswajanie zająca  ] [ Zima 1968  ] [ Maloposki Szlak cz 2  ]


Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia

Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Konsekracja kościoła p.w. św. Piotra Apostoła 1991

Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok

Tatry Hala Gąsienicowa Panoramy tatrzańskie
 

Gorce panorama z polany Upłaz na Tatry zdjęcia, galeria
 
Boże Narodzenie szopka zdjęcia galeria
 
Beskidy zdjęcia galeria fotografii
 
Wadowice na starych pocztówkach galeria
 
Papież Jan Paweł II w Wadowicach zdjęcia galeria

MAŁOPOLSKI SZLAK PAPIESKI JANA PAWŁA II
Andrzej Matuszczyk         

  

Powstały przy współpracy

Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie - Małopolskiej Organizacji Turystycznej - Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie

 

                             „...Dar ten jest dla mnie szczególnie cenny,

                                  gdyż przybliża mi tę część polskiej ziemi,

                                  której czułem się zawsze ogromnie bliski.

                                  Polskim Wierchom zawdzięczam wiele dobrych

                                  chwil w moim życiu, w kształtowaniu mojego

                                  stosunku do przyrody, do ludzi, do Boga...”

 

                                                              Jan Paweł II

                                              (30 lipca 1987, Castel Gandolfo)

 

     Dzięki Janowi Pawłowi II – Małopolska stała się terenem wyjątkowym, krainą wybraną, swoistą „ziemia obiecaną” dla wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, żyjących na co dzień z dala od gór, od Wadowic i Krakowa, Ludźmierza i Zakopanego, Leskowca, Turbacza i Kalwarii Zebrzydowskiej.malpolszlakpapi.jpg (25.03 Kb)

   

Pierwszy Szlak Papieski w górach powstał spontanicznie w Tatrach w 1983 r. na trasie pamiętnej wycieczki Ojca Świętego ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej. W 2003 r. Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach we współpracy z samorządami Rabki Zdroju, Limanowej, Mszany Dolnej, Nowego Targu, Krościenka, Słopnic, Raby Wyżnej, Lubnia, Ochotnicy Dolnej, Dobrej, Łukowicy, Tymbarku i Kamienicy -  zainicjował powstanie Papieskich Szlaków w Beskidach, w tych dwóch grupach górskich. Górskie tereny części Beskidu Wyspowego i Gorców specjalnie otablicowano i oznakowano (żółtymi krzyżami po drzewach wzdłuż szlaków istniejących) a w Rabce Zdroju /26 maja/ i w Ochotnicy Dolnej /29 czerwca/ umieszczono okolicznościowe głazy z pamiątkowymi tablicami potwierdzającymi związki Ojca Świętego z górami i turystyką. Ponadto wspomniany komitet we współpracy z Ośrodkiem Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy był współorganizatorem I Rajdu Szlakami Papieskimi (14-15 czerca 2003).    

    Za Ojcem Świętym, jego ideami, nauczaniem, wzorcami życia i wypoczynku podążają tłumy. Każdy z nas Polaków i miliony ludzi na całym świecie potrzebują i wręcz domagają się wiedzy o Nim, chodzenia Jego drogami, wędrowania Jego śladami – także tymi przebiegającymi przez góry, Beskidy – przez Małopolskę. Właśnie dlatego powstała idea utworzenia Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II. Osoba Ojca Świętego, ukazywanie Jego szlaków, ulubionych ścieżek, przeżyć na trasach, które w większości przemierzył osobiście stanie się dla turystów i pielgrzymów wartością najwyższą. Szlak Papieski nie oznacza specjalnie oznakowanej górskiej, beskidzkiej trasy, lecz został zaproponowany wzdłuż istniejących górskich szlaków PTTK. Formami jego odwzorowania są specjalne tablice w istotniejszych miejscach, drogowskazy informacyjne we wszystkich punktach węzłowych szlaków oraz niniejszy przewodnik.

      Każde spotkanie „oko w oko” z Janem Pawłem II pozostaje przeżyciem niezapomnianym. Dotyczy to zwłaszcza krótkiej rozmowy w czasie audiencji udzielanych grupom pielgrzymów odwiedzających „wieczne miasto” ale również kilku sekund wzrokowego kontaktu podczas przejazdu papieskiej kolumny. Wtedy, przez bardzo krótką chwilę, stajemy się lepsi, bardziej otwarci, czujemy niewyobrażalną falę ciepła i dobra ustępujących zaraz miejsca entuzjazmowi i niewysłowionej radości. Jan Paweł II to osoba, osobowość, z tego i jednocześnie nie z tego świata, a fakt, że jest naszym rodakiem dostarcza Polakom nieustannego powodu do dumy.                                                                  

  

Czytaj dalej >>>

- 1 - 2 - next >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA