Strona główna / WADOWICE / BAZYLIKA
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
BAZYLIKA MNIEJSZA P.W. OFIAROWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

[ JAN PAWEŁ II w Wadowicach 16.06.1979 - zdjęcia ] [ Wadowice Bazylika 1 ] [ Wadowice Bazylika 2 ]Pomnik Jana Pawła II  ] [ Wadowice bazylika 2  ] [ Wadowice bazylika 3  ] [ Wadowice bazylika 4  ] [ Wadowice bazylika 5  ]


Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok zdjęcia galeria

Konsekracja kościoła Jan Paweł II w Wadowicach 1991 zdjęcia galeria

Papież Jan Paweł II w Wadowicach zdjęcia galeria

Wadowice Bazylika Kościół Parafialny na Rynku wnętrze zdjęcia galeria

Wadowice zdjęcia na starych pocztówkach
Wadowice strona główna >>>

Bazylika Mniejsza p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

0000001.jpg (28.48 Kb)

 Jakże Ci jestem wdzięczny , prastara  wadowicka parafio

Jan Paweł II

Historia wadowickiego kościoła sięga 1325 i 1327 roku kiedy to znajdują się pierwsze wzmianki w spisach Świętopietrza. Kościół ten należał pierwotnie do parafii w Mucharzu, a od 1335 r. do parafii w Wożnikach. W 1430 r. wybucha pożar, który trawi miasto wraz z kościołem. Po tym pożarze ok. 1440 r. zostaje odbudowany nowy murowany kościół, który stanowi dzisiejsze gotyckie prezbiterium. Kolejna rozbudowa wiąże się z pożarem pod koniec XVIII w., wybudowano obecny trzynawowy korpus. W połowie XIX w. ówczesny proboszcz Aleksander Bocheński stawia boczne kaplice. Obecny wygląd kościół otrzymuje pod koniec XIX w. poprzez wystawienie wieży z cebulastym chełmem i wykonanie  zewnętrznej fasady przez architekta Tomasza Prylińskiego. Pierwsza wzmianka o probostwie w Wadowicach pochodzi z 1470 r. Najwyższych godności doczekał się wadowicki kościół w 1992 r poprzez podniesienie go do rangi Bazyliki Mniejszej p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. W ostatnich latach trwały intensywne prace zmieniające wystrój wnętrza – Kolorystyka ścian, posadzki poprzez starannie dobraną tematykę fresków stwarza nastrój przytulnego ciepła, zachęca do kontemplacji – modlitwy. Pracami kierował ks. proboszcz Jakub Gil wspomniany przez Papieża:

“Jak najserdeczniej pozdrawiam wszystkichbaz3.jpg (32.88 Kb) kapłanów....... a wśród nich księdza proboszcza tutejszej parafii. W seminarium się mówiło Kubę. Kuba Gil urzędowo to ksiądz prałat Jakub Gil.”

                          "Jan Paweł II "

Obecnie w oczekiwaniu na beatyfikację, lub kanonizację Sługi Bożego, Ojca Świętego Jana Pawła II wykańczana jest kolejna czwarta kaplica poświęcona Papieżowi z Wadowic.

Pomnik Jana Pawła II na Wadowickim Rynku zobacz >>>

czytaj dalej >>

- 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - >next>

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

Zdjęcia Andrzej Kojder

 

 

Wadowice kościół parafialny
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA