Strona główna / WADOWICE / KARMEL
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA

[ Wadowice na starych pocztówkach ]


Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok zdjęcia galeria

Konsekracja kościoła Jan Paweł II w Wadowicach 1991 zdjęcia galeria

Papież Jan Paweł II w Wadowicach 1999 zdjęcia galeria

Wadowice zdjęcia na starych pocztówkach

Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum zdjęcia galeria
WADOWICE KLASZTOR  OO. KARMELITÓW BOSYCH
kar2.jpg (25.55 Kb)

SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA

 Wadowice strona główna >>>

Do Wadowic oo. Karmelici przywędrowali w 1892 r. Był wśród nich św. Rafał Kalinowski. Obecny klasztor “Na Górce” został wybudowany w latach 1897- 1899 i obejmuje on zespół: Kościół, klasztor, oraz nowo powstały dom pielgrzyma. Kościół p.w. św. Józefa jest budowlą neoromańską, trzynawową. W centralnym punkcie umieszczono ołtarz główny wykonany w Tyrolu, z obrazem św. Józefa. Słynny obraz Matki Bożej Szkaplerznej umieszczono w ołtarzu w lewej nawie Kościoła. W prawej  nawie znajduje się ołtarz poświęcony św. Rafałowi Kalinowskiemu. Do zwiedzania jest udostępniona cela św. Rafała. Przy klasztorze działało niższe seminarium duchowne i prywatne gimnazjum zatrudniające wielu znanych nauczycieli. Prefektem seminarium w latach 1920-30 był bł. Alfons Maria Mazurek późniejszy przeor  klasztoru w Czernej zamordowany przez Niemców w 1944 r. Karol WojtyłaKAR4.jpg (32.14 Kb) bardzo lubił chodzić do klasztoru “Na Górce” Tutaj otrzymał po pierwszej komunii św. szkaplerz  od o. Sebastiana który towarzyszył w życiu. W 2004 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał dla św. Józefa swój pierścień. Pierścień ten został zamocowany na palcu św. Józefa i widnieje na obrazie w ołtarzu głównym, a kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium.


 

     “W sposób szczególny pragnę pozdrowić ojców Karmelitów Bosych z wadowickiej Górki. Spotykamy się bowiem w wyjątkowej okoliczności: w tym roku, 27 sierpnia, przypada setna rocznica konsekracji kościoła p.w. św. Józefa przy klasztorze ufundowanym przez św. Rafała Kalinowskiego. Jak za lat młodzieńczych, chłopięcych wędruję w duchu do tego miejsca szczególnego kultu Matki Bożej Szkaplerznej, które wywierało tak wielki wpływ na duchowość Ziemi Wadowickiej. Sam wyniosłem z tego miejsca wiele łask za które dziś Bogu dziękuję. A szkaplerz do dzisiaj noszę, tak jak go przyjąłem u Karmelitów na Górce, mając kilkanaście lat. Cieszę się, że dane mi było beatyfikować... bł. o. Alfonsa Marię Mazurka, który był wychowankiem, a potem zasłużonym wychowawcą w przyklasztornym Niższym Seminarium. Z pewnością miałem sposobność zetknąć się osobiście z tym światkiem Chrystusa, który w 1944r. jakokar3.jpg (13.54 Kb) przeor klasztoru w Czernej, przypieczętował swoją wierność Bogu męczeńską śmiercią. Ze czcią klękam u jego relikwi, które spoczywają właśnie w kościele św. Józefa, i dziękuję Bogu za dar życia ,męczeństwa i świętości tego wielkiego zakonnika”. 

                                                    "Jan Paweł II "

 

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

Wadowice strona główna >>>

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II >>>

Wystawa papieska przeniesiona z Domu Rodzinnego >>>

Muzeum Miejskie >>>

Klasztor oo. Karmelitów Bosych >>>

Wystawa na Kopcu >>>

 

Zdjęcia Andrzej Kojder

 

kar1.jpg (43.21 Kb)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA