Strona główna / WADOWICE / KOŚCIÓŁ WOTYWNY
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
KOŚCIÓŁ WOTYWNY PW. ŚW. PIOTRA APOSTOŁA

[ JAN PAWEŁ II w Wadowicach - konsekracja kościoła - zdjęcia ] [ Wadowice kościół wotywny ]


Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok zdjęcia galeria

Konsekracja kościoła Jan Paweł II w Wadowicach 1991zdjęcia galeria

Papież Jan Paweł II w Wadowicach 1999 zdjęcia galeria

Wadowice Kościół Wotywny p.w. św. Piotra Apostoła zdjęcia, galeria

Wadowice zdjęcia na starych pocztówkach
Wadowice nowy kościół wotywny p.w. św. Piotra Apostoła
Wadowice strona główna >>>

konsekrowany przez Jana Pawła II

kp1.jpg (20.11 Kb)

 Błogosławiony bądź  Piotrze w tej nowej świątyni

Jan Paweł II

Kościół p.w. św. Piotra Apostoła wybudowano jako wotum dziękczynne za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz za ocalenie życia Ojca Świętego w zamachu jakiego dokonał turecki terrorysta Mehmet Ali Agea 13 maja 1981r. na placu św. Piotra. Projekt opracował zespół architektów z Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Przemysława Szafera. Łączy on w sobie styl barokowy i odwołuje się do rzymskiej Bazyliki św. Piotra nawiązując do rzymskich łuków triumfalnych. Budowa rozpoczęta w 1984r. została uwieńczona  konsekracją 14.08.1991r., której dokonał Papież Jan Paweł  II.

“To zaś duchowe budowanie znalazło swój  zewnętrzny wyraz w sakralnej budowli, którą wznieśliście w tej części miasta Wadowic, aby służyła Waszej nowej wspólnocie jako miejsce obcowania z Bogiem. Tak jak dotąd wielu pokoleniom służyła dawna budowla sakralna w centrum miasta, tak teraz zaczyna służyć ta nowa budowla, nowy kościół parafialny. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy wespół z Waszym Duszpasterzem, ks. Michałem Pioskiem przyłożyli rękę do tego dzieła. Nowy kościół wpisuje się w panoramę starych Wadowic od strony Skawy i pierwszych wzniesień Beskidu”.

                                               "Jan Paweł II "

Przed kościołem ustawiono pomnik Jana Pawła II włoskiego artysty Luciano Minguzzi. Obok kościoła Kaplica konsekrowana w1986r. przez ks. kardynała Franciszka Macharskigo, z drugiej strony dzwonnica z trzema dzwonami nazwanymi – Jan Paweł I, Jan Paweł II i św. Piotr- darem miasta rodzinnego Jana Pawła I – Vittovio Veneto. Całość przytulona do stoków Beskidu Małego- od tyłu wygląda jak szałas przycupnięty na zboczach górskich. Na tymże zboczu gospodarz – ks. dziekan Tadeusz Kasperek urządził miejsce odpoczynku i aktywnej rekreacji.  Wnętrze kościoła w centralnym miejscu zajmuje ołtarz główny z kopią fresku Perugina z Kaplicy Sykstyńskiej. Ołtarz w kształcie rzutu poziomego bazyliki św. Piotra wykonany czerwonego marmuru położono na tle płyt z białego marmuru. Z ołtarza spływają dwie wstęgi czerwonego marmuru symbolizujące “strużki krwi” Ojca Świętego przelane podczas zamachu – tworząc kształt placu św. Piotra w Watykanie. W miejscu symbolizującym miejsce zamachu wmurowano tablicę z datą. W świątyni znajdują się dwa ołtarze boczne – Miłosierdzia Bożego oraz otaczany szczególną czcią - o czym świadczą liczne wota dziękczynne - Matki Boskiej Fatimskiej.

“Tyle lat minęło od czasu, gdy wyszedłem z Wadowic. Zawsze jednak wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany jak w rodzinnym domu...

Wiadomo, jak wiele dla rozwoju ludzkiej osobowości i charakteru znaczą pierwsze lata życia, lata dziecięce a potem młodzieńcze. Te właśnie lata łączą się dla mnie nierozerwalnie z Wadowicami z tym miastem, które nosiło wówczas dumny herb “królewskie, wolne miasto Wadowice” A także z tą okolicą z rzeką Skawą z pasmami Beskidów”.

                                            "Jan Paweł II "

 

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

Zdjęcia Andrzej Kojder

kp2.jpg (16.76 Kb)

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA