Strona główna / nr 4 (6) -JESIEŃ 2005 / GRZYBÓW JEST W BRÓD
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
GRZYBY - zdjęcia i opis

[ GRZYBY GALERIA ZDJĘĆ ] [ GRZYBY GALERIA ZDJĘĆ 2 ]


Grzyby jadalne i trujące zdjęcia galeria I

Grzyby jadalne i trujące zdjęcia galeria II

Rośliny trujące zdjęcia galeria II

Rośliny kwiaty alpejskie zdjęcia galeria

Najpiękniejsze górskie kwiaty tatr zdjęcia galeria 1
         
Grzybów jest w bród. Grzyby jadalne i trujące atlas

Dr Ryszard Kozik - Akademia Pedagogiczna  Kraków16.jpg (15.11 Kb)

            Jest jesień , okres grzybobrania. Zanim wejdziemy do lasu poznajmy kilka faktów z życia grzybów, być może będziemy je traktować z większym  szacunkiem.

            Kiedy mówimy o grzybach, staramy  się zdefiniować, jak wyglądają, jaka jest ich budowa, jak funkcjonują. Nasze wyobrażenie o nich zazwyczaj  sprowadza się do ich pewnej części, mianowicie owocnika, który najczęściej przybiera kształt kapelusza na nóżce. Natomiast  to co znajduje się w glebie, ściółce  jest zupełnie nie znane. Jest to grzybnia  zbudowana z cienkich  wielokomórkowych strzępek, zajmująca nieraz obszar kilkunastu metrów kwadratowych. Owocniki grzybów pojawiają się w zależności od warunków klimatycznych i rytmu życiowego określonego gatunku. Służą rozmnażaniu  grzyba  gdyż  na nich powstają  olbrzymie ilości zarodników.

            Przez długi okres uważano je za „rośliny pozbawione chlorofilu”. Z tego względu uznano, że powinni się nimi zajmować botanicy  i tak już zostało.  Okazało się, że organizmy te ewoluowały jako bezchlorofilowe. Obecnie grzyby są niezależnym  królestwem organizmów żywych nie mającym nic wspólnego z roślinami. Najnowsze badania wskazują na bliższe pokrewieństwo  królestwa grzybów z królestwem  zwierząt.


Orla Perć szlak na Zawrat zdjęcia Galeria 5

Tatry Dolina Białej Wody zdjęcia galeria II

Babia Góra Beskid Żywiecki wschód słońca zdjęcia

Góry Świętokrzyskie  zdjęcia galeria II

Góry Świętokrzyskie zdjęcia galeria I
           
Ich pojawienie się  na Ziemi datuje się  mniej więcej na 700 milionów lat. Dzielimy je umownie na  grzyby mikroskopijne, które można zauważyć przy pomocy odpowiednich przyrządów optycznych a ich obecność  często stwierdzana jest przez specyficzne  przejawy ich działania oraz makroskopijne,  widoczne gołym okiem  takich stadiów rozwojowych jak owocniki lub podkładki.

            Liczba gatunków  grzybów występująca na całym świecie nie jest dokładnie znana. Do niedawna oceniano ją na  80 – 199 tysięcy. Obecnie  uważa się, że jest  ich tyle  ile wszystkich roślin nasiennych, czyli  około 250 – 300 tysięcy gatunków.

             W Polsce  występuje  ponad 10 tysięcy gatunków grzybów, z czego  6 tysięcy  gatunków mikroskopijnych oraz  przeszło  4 tysiące grzybów  wielkoowocnikowych.

            Tak jak już wspomniałem grzyby nie zawierają chlorofilu, nie są więc zdolne  do bezpośredniego korzystania z energii  słonecznej i syntezowania  przy jej udziale  związków organicznych tak jak czynią to rośliny zielone. Wykorzystują one już gotowe związki, powstałe z rozkładu substacji organicznej, wyprodukowanej przez rośliny i zwierzęta. Spełniają  zatem niezmiernie ważną  rolę  w przyrodzie, rolę reducentów   (destruentów). Rozkładają  ogromne ilości  materii organicznej zawartej w wodzie  i glebie. Uważa się , że życie na Ziemi zatrzymałoby się , gdyby zabrakło  aktywności grzybowej. Są ważnym czynnikiem  obiegu pierwiastków w przyrodzie. Najważniejszą rolę  spełnianą przez grzyby  jest ich udział  w obiegu węgla.

            Lasy są największym rezerwuarem  substancji organicznej. Zapoczątkować rozkład drewna  mogą wyłącznie grzyby i bakterie. W zależności  od źródeł  substancji  organicznych, z których  grzyby je pobierają, a więc  zależnie od sposobu życia można je podzielić  na cztery podstawowe grupy : saprofity, pasożyty, nadpasożyty i symbionty.

           18.jpg (14.03 Kb) Saprofity (roztocza) żyją w martwej substancji organicznej roślinnej i zwierzęcej. Gnicie i butwienie, w których biorą udział grzyby, ma w zespołach leśnych ogromne znaczenie, ponieważ zapobiega gromadzeniu się martwych resztek szczątków organicznych. Uczestniczą w procesach glebotwórczych. O tej grupie mówi się, że są to organizmy o „zewnętrznych żołądkach”. Strzępki grzybów wydzielają do podłoża enzymy rozkładające związki organiczne, a te rozłożone na prostsze elementy są wchłaniane przez grzybnię. W ten sposób dokonuje się próchnienie np. drewna, rozkład liści w ściółce

            Niektóre gatunki z tej grupy grzybów już od tysiącleci są wykorzystywane do wywołania  fermentacji alkoholowej, w produkcji wina, piwa, miodów, kwasów chlebowych i innych napojów. Stosuje się je w przemyśle mleczarskim do produkcji serów, kefirów itp., w piekarnictwie do wypieku ciast i chleba. Mogą one również powodować ogromne straty materialne w przemyśle  spożywczym i drzewnym.

            Pasożytnicze grzyby żyją kosztem  żywych roślin, innych grzybów, zwierząt a także człowieka. Powodują zdecydowaną większość znanych chorób drzew , krzewów, roślin uprawnych. Niszczą od 10 – 25 % plonów. Wśród  zwierząt i ludzi  pasożytnicze  grzyby powodują  różnego rodzaju choroby, zwane mykozami. Stosunkowo nieliczne gatunki grzybów pasożytują na pasożytniczych grzybach. Takie zjawisko nazywamy nadpasożytnictwem.

            Symbionty to grzyby współżyjące z innymi organizmami na zasadach wzajemnych korzyści. Z pośród  wielu  przykładów współżycia  wspomnieć należy o mikoryzie. Jest to forma współżycia grzybów z krótkimi korzeniami roślin nasiennych. Włośniki korzeni zanikają, a  ich funkcję  przejmują  strzępki grzyba . Mikoryza  jest powszechna  u drzew leśnych np. maślak z modrzewiami i sosnami. Koźlarze preferują określony gatunek drzewa, stąd  otrzymały odpowiednie nazwy botaniczne lub ludowe np. koźlarz grabowy, dębowy, świerkowy, podbrzeźniak itp.

           17.jpg (14.12 Kb) Z drzewami leśnymi  mikoryzę tworzą  najczęściej pospolite grzyby kapeluszowe: borowiki, maślaki, koźlarze, podgrzybki, gołąbki, muchomory, mleczaje, gąski i  wiele innych. Grzyby przejmują  po włośnikach funkcje pobierania wody i zawartych w niej składników mineralnych. Drzewa dostarczają swemu partnerowi  substancji organicznych, głównie węglowodanów. Drzewo z mikoryzą  dysponuje większą  powierzchnią chłonną, dlatego też łatwiej może przetrwać  okresy niedoboru wody. Największe znaczenie ma mikoryza  dla wzrostu  drzewostanów na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Można  więc  wykazać, że grzyby  mają  pośrednio spory udział  w produkcji drewna. Ponieważ  obecność  grzybów mikoryzowych w lesie jest konieczna i niezbędna, przeto bezmyślne niszczenie  owocników grzybów bliżej nieznanych, trujących oraz nadmierna eksploatacja grzybowisk prowadzić może do zaniku grzybów mikoryzowych, a w konsekwencji także do zmniejszenia produkcji drewna, pogorszenia stanu zdrowotnego  drzewostanów. Wiedząc o tym powinniśmy nie niszczyć bezmyślnie  owocników grzybów kapeluszowych.

            Organizmami symbiotycznymi są również porosty, gdzie grzyb wspólnie z glonem tworzy plechę porostu, ale o tym w następnym numerze „W górach”.

            Podejście ludzi do grzybów  było dwojakie. Dzielono je na szkodliwe i pożyteczne. To drugie podejście  do grzybów wiązało się  z rozkoszą kulinarną  dla powonienia i  podniebienia smakoszy. Polacy należą do mykofili, czyli widzących w grzybach przysmak i ważne uzupełnienie diety. Świadczą o tym ludowe nazwy  gatunków grzybów jak : wronie uszka, kozie ratki, dutki, gąski, kurki, lisówki,  zajączki, łasiczki, surojadki, prawiki, czubajki itp. Natomiast  grzyby niejadalne  lub trujące  określane były nazwami ostrzegającymi jak: pociec, gorzkniak, psi grzyb, rydz koński i inne. Analizując przysłowia ludowe można również doszukać się  miłości do grzybów wśród Słowian np:  grzyb rydz – pańska potrawa; grzyby ryby, łąka, mąka;  zdrowy  jak rydz; gdy zarodzi grzyb , to będzie i chleb.

19.jpg (19.03 Kb)  Grzyby pachną.  Za aromaty grzybowe  odpowiedzialne są substancje zawarte  w grzybach  Tworzą je związki   organiczne zawierające siarkę, terpeny oraz pochodne kwasów tłuszczowych. Literatura gastronomiczna podaje ich około stu. Drugą rzeczą pociągającą u grzybów są smaki zależne od kompozycji składników : aminokwasów, cukrów czy nukleotydów. Każdy grzyb smakuje inaczej Jest podobno 275 smaków. Ważna jest również konsystencja owocnika.

            Wokół wartości odżywczych grzybów  narosło wiele  sprzeczności. Białek  w świeżych grzybach  jest średnio  15 – 40%, czyli prawie tyle ile w produktach  mięsnych, zawartość aminokwasów  jest wysoka , wyższa  niż w innych rodzajach żywności.Cukry  w grzybach stanowią  3-28% świeżej masy, a więc mało.  Zawartość  tłuszczów w grzybach  jest dietetyczna 5-8%. Ale wiadomo , że często smażymy je na masełku, w tym przypadku dietetyczność grzybów staje się mitem. Istotne znaczenie  mają specyficzne steroidy grzybowe, które są  dla naszego organizmu ważniejsze niż sterydy  pochodzenia zwierzęcego. Ostatnie badania  wykazały, że grzyby są  dobrym źródłem  witamin i składników mineralnych. Śmiało można powiedzieć, że grzyby  jako pokarm  są wartościowe, pożywne i równocześnie dietetyczne.

            Aby  sporządzać z nich potrawy  należy pamiętać  o absolutnej  pewności, co do jadalności i świeżości  owocników grzybów.Potraw z grzybów nie należy przechowywać nawet w lodówce. Każdy gatunek grzyba przyrządza się indywidualnie, wobec tego  należy kupić  dobrą książkę  gastronomiczną z  przepisami potraw z grzybów.

            Ponieważ  grzyby zbierane w naturze wymagają prawdziwej znajomości należy zbierać   wyłącznie gatunki  znane , dające się bezbłędnie rozpoznać  przy pomocy kilku atlasów lub kluczy do oznaczania grzybów. Jeżeli nie jesteśmy orłami w tej dziedzinie to nie zbierajmy owocników z blaszkami a jedynie z rurkami, kolcami lub żyłkami (kurki). Jeżeli masz cień wątpliwości  lepiej oszczędź podejrzane egzemplarze z pożytkiem dla lasu..Nie zbieraj owocników młodych (trudno je rozróżnić) i starych . Nie niszcz  ani grzybów trujących , ani  tych , których nie znasz, w przyrodzie  jedne i drugie  spełniają swoją ważną rolę.

            Wiedza o grzybach (mykologia) wciąż dorzuca nowe wiadomości o grzybach. Rozwija się biotechnologia żywności z udziałem grzybów, odkrywane są nowe substancje  lecznicze u nich .

            Mamy jesień,  wybierzmy się do lasu na grzybobranie. Nawet jeżeli  będzie ono  nieudane  to pozostanie nam zbawienny dla zdrowia spacer. 

 

Literatura;

Grzywnowicz K. 2002. Grzyby i ludzie  czyli od etnomykologii do mykotechnologii.Wydawnictwo UMCS. Lublin

Gumińska B., Wojewoda W. 1985. Grzyby i ich oznaczanie. PWRiL, Warszawa

Keizer G.J. 1997. Encyclopaedia of Fungi. Rebo Productions Ltd.  Netherlands.

 

Opisy zdjęć

1- Wystarczy  sięgnąć w głębsze warstwy ściółki w lesie żeby zobaczyć strzępki grzybów rozkładające ją.

 

 

2- Podgrzybek brunatny (Xerocomus badius), szkodliwy dla zdrowia w stanie surowym. Grzybnia i owocniki kumulują  w nadmiarze radionuklidy czyli pierwiastki promieniotwórcze, stąd jest uznanym wskaźnikiem ich występowania na obszarach leśnych.

 

3-  Żółciak siarkowy (Laetiporus  sulphureus) pasożytuje na pniach drzew liściastych a po ich śmierci przechodzi na saprofityczny tryb życia. Młode owocniki jadalne i zbierane , w Polsce niestety nie.

 

 

4- Żagiew okółkowa (Polyporus umbellatus), jeden z najwyżej cenionych grzybów. Rośnie w lasach liściastych a jego owocnik składa się czasem z 100 małych kapeluszy razem zrośniętych. Gatunek rzadki i u nas chroniony.

 

 

5- Czernidlak pospolity (Coprinus atramentarius) , gatunek jadalny , zawiera koprinę. Substancja jest niegroźna do momentu spożycia alkoholu, wtedy blokuje  enzym dehydrogenazę aldehydową, co kończy się  zablokowaniem  utleniania  alkoholu etylowego na etapie aldehydu octowego, który daje objawy zatrucia. Truje  więc nie koprina  czy jej metabolity, ale związek pojawiający się obok. Objawy pojawiają się  jeżeli od 5 minut do 3 dni po zjedzeniu grzybów  wypije się jakikolwiek alkohol. Objawy to palpitacje serca, wymioty, bóle głowy, skoki ciśnienia, śpiączka, objawy skórne.Podobne objawy powodują inne gatunki czernidlaków..

 

6- Soplówka jodłowa (Hericium coralloides)występuje  na zmurszałych kłodach jodeł.Owocnik  krzaczkowaty., gatunek chroniony.

 

7- Gmatwek dębowy (Daedalea quercina) grzyb saprofityczny na  ściętych pniach dębów. Owocniki wieloletnie, konsolowate, o twardej konsystencji z chararakterystycznym labiryntowatym pod spodem hymenoforem.

 

8- Szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa), występuje u nasady pni starych sosen. Jadalny , w Polsce ściśle chroniony. Rekordowy owocnik ważył 25 kg.

 

9- Muchomor plamisty (Amanita pantherina)  występuje w lasach liściastych i iglastych., silnie trujący a nawet śmiertelnie.

 

10- Muchomor  czerwonawy (Amanita rubescens) , rośnie w lasach liściastych i iglastych. Jeden z lepszych  grzybów jadalnych  do przyrządzania w różnej postaci, nie nadaje się do suszenia. Mogą go zbierać dobrzy znawcy grzybów, gdyż łatwo go pomylić z muchomorem plamistym.

 

11- Muchomor sromotnikowy(Amanita phalloides) .Występuje  w lasach liściastych pod dębami i bukami (mykoryza) Pierwszy truciciel wśród naszych grzybów kapeluszowych. Wyodrębniono z niego 11 substancji toksycznych, powodują one  uszkodzenia wątroby i już w niewielkich dawkach są śmiertelne. Dla dorosłego człowieka dawka 50 g. świeżych grzybów  jest dawką śmiertelną. Ma wielu jadalnych sobowtórów..

 

12- Muchomor czerwony (Amanita  muscaria),jeden z najbardziej znanych muchomorów, trudnych do pomylenia z innymi gatunkami, rośnie w brzeźniakach i młodnikach świerkowych (mykoryza). Gatunek trujący, może spowodować śmierć. Był używany do trucia much (muchomor). Niewielką ilość owocnika moczyło się w osłodzonym mleku i stawiało w spodeczku na parapecie okiennym. Muchy popijając mleko ginęły, warunek w domu nie mógł być kot, który też lubi mleko.

 

13- Krowiak podwinięty – olszówka (Paxillus  involutus). Wysoka liczba zatruć tym gatunkiem (drugie miejsce) spowodowana jest  przekonaniem społeczeństwa, że krowiak podwinięty należy do gatunkow jadalnych, zwłaszcza w tym przekonaniu  utwierdziły ludzi  liczne stare podręczniki i atlasy  grzybów.Ciężki przebieg zatrucia przebiega po zjedzeniu go na surowo lub w potrawie smażonej bez obgotowania.

 

14- Opieńka miodowa (Armillaria mellea), groźny pasożyt drzew liściastych i iglastych , po ich śmierci saprofit, jadalny ale musi być dogotowany i po obgotowaniu  wskazane jest odlanie wody.

 

15- Piestrzenica kasztanowata  (Gyromitra esculenta) . Owocniki pojawiają się już w kwietniu gromadnie w lasach  sosnowych. Owocniki silnie trujące. Traci on własności trujące jako susz. Gyromitryna jest substancją lotną  i jest usuwana podczas suszenia. Usuwa się ją również podczas obgotowywania i odlewania wody.

 

16- Smardz jadalny Morchella esculenta)  wczesnowiosenny grzyb , marzec – maj. Miąż owocnika aromatyczny, niestety wspaniałe walory smakowe spowodowały , że wzięto go pod ochronę.

 

17- Smardz stożkowy (Morchella conica),rzadki w Polsce, chroniony .

 

18- Maślak zwyczajny (Suillus luteus), występuje pod sosnami i modrzewiami .

 

19- Borowik szlachetny, prawdziwek (Boletus edulis) numer 1 na liście przebojów grzybowych.Wszędzie w wyniku  nadmiernych grzybobrań  staje się coraz rzadszy.

 

20- Borowik grubotrzonowy (Boletus calopus) , występuje  lasach iglastych i mieszanych w regionach górskich. Powoduje  niedyspozycje żołądkowe.

 

 

21- Mleczaj chrząstka  (Lactarius vellereus) ,wszędzie pospolity, niejadalny ze wzgledu na piekący smak.

 

22- Owocnik gałęziaka  (Ramaria sp) ,grzyby z tego rodzaju w większości są lekko trujące, powodują zaburzenia gastryczne, biegunki.

 

23- Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus), smaczny grzyb jadalny. Może być smażony na patelni lub kiszony w beczce.

 

24- Podgrzybek pasożytniczy (Xerocomus  parasiticus), występuje wyłącznie na owocnikach tęgoskóra pospolitego (Scleroderma vulgare).Gatunek rzadki i chroniony.

 

25- Nicniczka purchawkowa (Asterophora lycoperdoides) , występuje jako pasożyt na starych owocnikach gołąbka czarniawego (Russula nigricans). Gatunek rzadko spotykany.

 

26- Koźlarz grabowy (Leccinum griseum) , jadalny , występuje tylko pod grabami

 

27- Koźlarz  pomarańczowożółty (Leccinium versipelle)  występuje tylko pod brzozami.

 

28- Boczniak  ostrygowaty (Pleurotus ostreatus), występuje na pniach  martwych i żywych drzew liściastych. Smaczny, łatwy do uprawy  na drewnie lub słomie. Ciekawostka – wysyp owocników od października do marca.

 

29- Zimówka aksamitnotrzonowa (Flammulina velutipes) , ceniona w kuchni wschodniej, zawiera  mnóstwo śluzów. Występuje w czasie łagodnej zimy na ściętych pniach drzew liściastych.

 

30- Purchawica olbrzymia  (Langermannia gigantea) , gatunek u nas chroniony, rosnący bardzo często na łąkach, często bezmyślnie niszczona, młode owocniki jadalne. Rekordowy owocnik to 23 kg i 160 cm w obwodzie owocnika.

 

31- Purchawka chropowata (Lycoperdon  perlatum) . Młode owocniki jadalne. Zarodniki powstają we wnętrzu owocników, a nie jak u większości  innych gatunków grzybów na zewnętrznej warstwie rodzajnej owocnika. Całkowicie dojrzałe zarodniki wydostają się przez otwór na szczycie owocnika.

 

32- Okratek australijski (Clathrus  archeri), owocnik za młodu kulisty otoczony białoszarą ścianą. W miarę rozwoju ramiona we wnętrzu owocnika przerywają osłonę i rozpościerają się na kształt ośmiornicy, są one pokryte śluzowatą oliwkową masą  z zarodnikami wydzielającą niemiły zapach , który zwabia muchy padlinowe . Część zarodników jest przez nie zjadana , część przenoszona  na odnóżach i rozsiewana. Gatunek został zawleczony do Europy wraz z wełną australijską. Obecnie staje się gatunkiem częstym w parkach i lasach liściastych.

 

33- Sromotnik bezwstydny (Phallus impudicus),owocnik młody kulisty nazywany „czarcim jajem”. Po dojrzeniu dość głośno pęka  i wyłania się z niego na gąbczastym trzonku kołpakowaty kapelusz powleczony smołowatą substancją zawierającą zarodniki. W tym stadium owocnik wydziela zapach padliny wyczuwalny w odległości nawet do 50 m . Zapach zwabia muchy padlinowe, które się obżerają  zarodnikami a przy sposobności roznoszą je na wszystkie strony. Ciekawostka młody , kulisty owocnik jest przysmakiem w kuchni wschodniej. A fe.

 

34- Purchawka jeżowata (Lycoperdon echinatum) , gatunek występujący głównie w buczynie, owocnik pokryty  miękkimi kolcami.

 

35- Uszak bzowy (Hirneola auricula – judae), owocnik kształtem przypomina małżowinę uszną . Występuje przez cały rok  na martwych gałęziach  dzikiego bzu czarnego. W Polsce częsty, owocniki namoczone silnie pęcznieją , bez smaku, ceniony w kuchni wschodnioazjatyckiej. Można go spożywać na surowo.

 

36- Czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea) , występuje wczesną wiosną zaraz po stopieniu śniegów  w wilgotnych lasach liściastych na leżących kawałkach drewna, przede wszystkim w nadrzecznych olszynach. Gatunek rzadki objęty ochroną gatunkową.

 

37- Dzieżka  pomarańczowa (Aleuria aurantia), owocnik miseczkowaty, występuje  na nagiej ziemi, drogach  leśnych, dość częsty.

 

38- Gruzełek cynobrowoczerwony (Nectria cinnabarina) , jest pasożytem drzew liściastych, a po obumarciu żyje jako saprofit rozkładając drewno. Te czerwone gruzełki to podkładka  w której znajdują się owocniki.

 

 

39- Wrośniak wielobarwny (Trametes versicolor), saprofityczny grzyb rozkładający martwe pnie drzew liściastych. Owocniki wieloletnie, pokryte są delikatnymi włoskami. Kiedyś owocniki jego były używane jako element zdobiący kapelusze myśliwskie.

 

40- Pieczarka polna (Agaricus campestris), mylona  często z gatunkami trującymi.

 

41- Szyszkowiec łuskowaty (Strobilomyces floccopus), owocnik z rurkowatym hymenoforem, występuje w lasach liściastych i iglastych bardzo rzadko. Gatunek chroniony.

 

42- Buławinka czerwona (Claviceps purpurea) . Na  fotografii widzimy przetrwalniki tego grzyba (sporysz) powstające ze zbitej grzybni w miejscach zarażenia słupków w kłosie żyta. Zmielone  z ziarnem  dostają się do mąki. Zawierają one  ergotynę, substancję trującą, która powoduje niebezpieczną chorobę , niegdyś szeroko rozpowszechnioną  i nazywaną rojnicą.. Ergotyna dział   a na system nerwowy i zakłóca funkcjonowanie mózgu.

 

43- Czerniak klonowy (Rhytisma acerinum) ,grzyb pasożytujący na klonach. Grzybnia tworzy na powierzchni liścia klonu czarne skórzaste podkładki.

 

44- Pomrów błękitny – amator grzybowych owocników. Jest odporny na substancje trujące zawarte w grzybach.

 

45- Porosty to grupa lichenizujących grzybów  wchodzących w układy z samożywnymi glonami . O nich powiemy sobie w zimowych „W górach”

 

 

46- Czernidlak kołpakowaty (Coprinus comatus )podobnie jak czernidlak pospolity jest grzybem jadalnym , ale niestety nie znosi alkoholu.

 

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA