Strona główna / nr 4 (6) -JESIEŃ 2005 / PARK NARODOWY BANFF
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
AMERYKA PÓŁNOCNA - GÓRY SKALISTE

[ Góry Skaliste Park Narodowy Banff zdjęcia galeria ]


Góry Pamir wschód słońca

Góry Skaliste Park Narodowy Banff zdjęcia galeria

Mongolia góry, stepy zdjęcia galeria

Alaska Mount McKinnley zdjęcia galeria

Wyspa Skarbów, Wyspa Robinsona zdjęcia galeria
Park Narodowy Banff
Anna Nizińska

Park Narodowy Banff znajduje się w zachodniej Kanadzie,  w prowincji Alberta,  w samym

sercu Gór Skalistych.  Najwyższy szczyt górski -  Mount Forbes ma wysokość 3628 m n.p.m. Występuje tu las świerkowy z sosną i jodłą, w wyższych partiach gór zastępowany przez krzewinkowe zbiorowiska z wierzbówką, dębikiem i 36.jpg (20.45 Kb)wrzosem.  Park jest naturalną ostoją wielu gatunków fauny. Występuje tu licznie jeleń wapiti, owca kanadyjska, łoś, wilk, kojot i niedźwiedź grizli. Z dala od dzikich ostępów leśnych utworzono w parku tereny rekreacyjne, gdzie można wypoczywać lub uprawiać różnego rodzaju sporty, jednocześnie podziwiając naturalne piękno Gór Skalistych .

 

Jesienią 1883 roku, trzech robotników pracujących przy budowie kolei transkontynentalnej podczas przejścia przez Góry Skaliste przypadkowo natrafiło na grotę w której tryskało naturalne gorące źródło siarkowe. Roztaczał się stamtąd malowniczy widok na położoną poniżej, pełną majestatu dolinę. Rząd Kanadyjski objął to miejsce oraz 26 km kw. otaczającego je terenu ochroną, zakładając w 1885 roku na mocy uchwały parlamentu pierwszy kanadyjski, a trzeci w świecie park narodowy.  Aktem tym zapoczątkowano tworzenie całego systemu parków narodowych. Nastąpił szybki rozwój turystyki, zaczęły powstawać w pobliży przepiękne, renomowane hotele, które nadały specyficzny charakter powstającemu kurortowi oddalonemu tylko 130 km od największego miasta prowincji Alberta – Calgary. Obecnie park narodowy Banff zajmuje powierzchnię 6641 km kw. i jest jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów parkiem narodowym. Banff słynie z kryształowo czystych,  niemal surrealistycznych kolorów swych  jezior. Barwa od nefrytowej zieleni po lazurowy błękit jest rezultatem odbicia światła od rozpuszczonych w wodzie osadów pochodzących z topniejących lodowców. Bez wątpienia najsłynniejszym i jednym z najpiękniejszych jest położone na wysokości 1730 m n.p.m. Lake Louise, nazwane tak na cześć córki królowej Wiktorii. Z powstałego nad jego brzegiem luksusowego hotelu 37.jpg (29.42 Kb)Fairmont Chateau Lake Louise widać odbicie w tafli jeziora szczytu Mt Victoria oraz lodowca o tej samej nazwie. W zimie, na zamarzniętej tafli jeziora odbywają się słynne już na całym świecie konkursy rzeźby lodowej.  Równie malownicze i słynne jest szmaragdowe jezioro Moraine Lake, w którym przeglądają się przykryte białymi czapami lodowców szczyty, z których najwyższy ma 3 547m.n.p.m.  Największym jeziorem parku jest Lake Minnewanka.  W języku Indian znaczy to Jezioro Ducha Wody. Można tam popływać na łodziach lub odbyć rejs statkiem wycieczkowym podziwiając dziką przyrodę lub wędkując.

 Banff i Lake Louise to również nazwy małych miasteczek, a właściwie centrów turystycznych na terenie parku, z niezliczoną liczbą małych restauracji, kawiarni, sklepów pełnych pamiątek wykonanych na wzór sztuki plemion indiańskich. Sezon trwa tutaj cały rok. Organizowane są tu różne festiwale, koncerty i wystawy. Latem turyści zachwycają się pięknem Gór Skalistych wędrując szlakami turystycznymi, których długość przekracza 1600 km, a ci bardziej zaawansowani uprawiają wspinaczkę wysokogórską. Bardzo popularne jest wędkarstwo, wycieczki rowerowe, konne, spływy (rafting), a nawet przeloty helikopterem nad górami. Zimą Banff staje się rajem dla narciarzy. Zapełniają się wspaniale przygotowane i utrzymane trasy narciarskie. Wielką, naturalną zimową atrakcją są zamarznięte wodospady w Johnston Canyon. Błękitne lodowe kolumny, lśniące w słońcu sople oraz potężne białe nawisy śniegu sprawiają, że miejsce to nazywane jest Lodową Katedrą. Czasami panującą tu ciszę przerywa metaliczny dźwięk czekanów: To alpiniści rzucają wyzwanie twardej teraz jak skała wodzie. Zastygły w ciszy i bezruchu wodospad poddaje się...            

38.jpg (26.52 Kb)Doliną rzeki Bow, pomiędzy dzisiejszymi miastami Banff i Calgary już od około 10 tys. lat przebiega naturalny szlak komunikacyjny łączący Góry Skaliste z preriami. Szlakiem tym podążały w przeszłości tubylcze plemiona Indian. Obecnie przebiega tędy zarówno kolej jak i autostrada transkanadyjska.

W pobliżu obecnego wschodniego obrzeża parku usytuowane jest małe miasteczko Canmore. W latach 1902 –1930 wchodziło ono w skład parku. Główną jego atrakcją jest malownicze położenie. Tutaj gdziekolwiek się stanie, wszędzie wokół widać góry. Najsłynniejsze, a zarazem najbliższe sercu jego mieszkańców są  Trzy Siostry. W najbliższej okolicy miasteczka kręconych było wiele znanych filmów fabularnych, programów telewizyjnych oraz reklam.

Historia osadnictwa w Canmore sięga roku 1883, kiedy to budowano na tym terenie kolej i  odkryto w okolicy bogate złoża węgla kamiennego. Ponieważ złoża były położne płytko pod powierzchnią, a węgiel okazał się bardzo dobrej jakości energetycznej, zaczęły powstawać szyby kopalniane. Znalazło tu zatrudnienie wielu emigrantów, wśród nich byli także Polacy. Canmore było miasteczkiem górniczym aż do roku 1979.

Sławę i rozwój  przyniosły miastu w 1988 roku XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, których Canmore było obok Calgary gospodarzem. Powstała tu tymczasowa wioska olimpijska dla sześciuset sportowców oraz wspaniały, nowoczesny ośrodek sportów narciarskich – Nordic Centre. Ośrodek oferuje ponad 60 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, na  których można uprawiać biegi przełajowe i biathlon, a latem kolarstwo górskie.

Surowy klimat nie odstrasza mieszkańców. Są pogodni i przyjaźni dla siebie i innych, bo po prostu kochają góry.

             Kanadyjczycy potrafią dzielić się swoim dziedzictwem narodowym z innymi, ale również dbają o nie jak mało kto. Tylko dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu ochrony przyrody możliwe jest istnienie miejsc nie skażonych cywilizacją, zamieszkałych tak licznie przez dzikie zwierzęta. Taki właśnie jest Banff... 

                                                                                                       Anna Nizińska

 Opis Zdjęć fot Andrzej Niziński

1.      Three Sisters – Canmore, Alberta, Canada

2.      Canmore, Alberta, Canada

3.      Peaks of Grassi, w dalszym tle Three Sisters – Canmore,

4.      Nawisy śnieżna na grani Mt. Rundle Canmore, Alberta, Canada

5.      Mt. Assiniboine

6.      Peaks of Grassi, Canmore, Alberta, Canada

7.      Peaks of Grassi,

8.      Niedźwiedzie

9.      Lake Louise

10.  Okolice Canmore

11.  Lake Louise        fot Anna Nizińska wszystkie w dół

12.  Okolice Canmore

13.  Okolice Canmore

14.  Mt. Castle – Góra Zamek

15.  Zima

16.  Jelenie Wapiti

17.  Jeleń Wapiti

18.  Sarna

19.  Kaczka kanadyjska

20.  Banff Springs Hotel

21.  Moraine Lake – Okładka

22.  Bp

23.  Dolina Bow River, w dali Mt. Rundle

24.  Johston Canyon

25.  Johston Canyon, wodospad

26.  Johston Canyon, wodospad

27.  Rzeźba lodowa w Lake Luise na tafli jeziora

28.  Lake Luise

29.  Bp

 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA