Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / JAN PAWEŁ II KALENDARIUM
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
JAN PAWEŁ II KALENDARIUM REKORDY CIEKAWOSTKI

KAROL WOJTYŁA - KALENDARIUM  ] [ JAN PAWEŁ II KALENDARIUM  ] [ PAPIESKIE CYTATY SENTENCJE  ] [ O PAPIEŻU POWIEDZIELI  ] [ PIELGRZYMKI PAPIESKIE  ] [ REKORDY JANA PAWŁA II  ] [ POMNIKI JANA PAWŁA II  ] [ GODNOŚCI I ODZNACZENIA  ] [ INNE POMNIKI  ] [ MIEJSCA IMIENIA JANA PAWŁA II  ] [ PATRON  ] [ WYDARZENIA TURYSTYCZNE  ] [ SZLAKI IM JANA PAWŁA II  ] [ TERMINY KOŚCIELNE LITERATURA  ]


Zdjęcia Wadowice w żałobie 2 kwietnia 2005

Konsekracja kościoła p.w. św. Piotra Apostoła 1991

Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum

Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok

Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia
Jan Paweł II Przewodnik Przewodników

Wadowice strona główna >>>

0000001.jpg (28.48 Kb)

Papież Jan Paweł II największy Polak w historii państwa polskiego, wielki autorytet świata XX w. Skromny chłopak z Wadowic Karol Wojtyła. Nazywano go Lolek, Jan od Boga, a w okresie duszpasterstwa turystycznego Wujek. Kochał góry. Tu się urodził i wychował. Początkowo jego górskimi towarzyszami był ojciec i brat, a także szkolni koledzy. W późniejszym okresie już jako ksiądz zachęcał do górskich wędrówek młodzież akademicką. Nasze góry odwiedzał, choć już nie tak często również jako Papież. Często wolny czas spędzał w Alpach i innych górach Europy. Podczas swojego niespełna 27 letniego pontyfikatu wycieczkom górskim poświęcił około 150 dni wolnego czasu. Nie bez przyczyny nazywany jest najznamienitszym turystą, Bożym turystą. Wiele organizacji turystycznych postanowiło jego uhonorować. Otrzymał godność honorowego przewodnika tatrzańskiego, świętokrzyskiego.

I podobnie jak Sabała, który formalnie nigdy nie stał się przewodnikiem, ale z uwagi na znajomość Tatr otrzymał blachę przewodnicką z numerem 1, tak Jana Pawła II można uznać za przewodnika nr 1, przewodnika przewodników, wzorca godnego naśladowania.

Górskie wspinaczki, jazda na nartach, czy śpiewanie przy ognisku, były zawsze pasją Ojca Świętego. Po objęciu Stolicy Piętrowej pozostał im wierny. Jan Paweł II był też pierwszym papieżem, który czynnie uprawiał sport.

W górach wypoczywał, kontemplował, modlił się, w nich, bowiem odczytywał obecność im piękno Boga. Dzięki tych górskim wędrówką na naszych szlakach pozostało wiele śladów jego turystycznej działalności. Każde miasto, i każde miasteczko chce dziś mieć swoje miejsce poświęcone Papieżowi. Mnożą się papieskie pomniki, przybywa ulic i placów, jego imieniem nazywane są różne instytucje. Powstają turystyczne szlaki na trasach, którymi wędrował. Przez te miejsca poprowadzono wiele turystycznych szlaków upamiętniających jego postać. Są to m.in.: Papieski szlak w Tatrach, Małopolski Szlak Papieski.

Dzisiaj na przewodnikach spoczywa zadanie, misja, a nawet obowiązek przekazywania informacji o miejscach związanych z Naszym Papieżem i jego związkach z górami.

Papież to najbardziej znany i najczęściej używany tytuł. Pochodzi łacińskiego słowa „papa”, które jest zdrobniałą formą „ojca”. Słowo to znane było już w III w. Początkowo odnoszono go do biskupów, ale od VI – VII w. przyjęto się głównie w odniesieniu do biskupów Rzymu.

Inne pełnione przez Jana Pawła II funkcje to: Biskup Rzymu, Namiestnik Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następca Księcia Apostołów, Najwyższy Kapłan Kościoła Katolickiego, Patriarcha Zachodu, Prymas Italii, Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej, Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego.

Apelował o wolność narodów i każdej ludzkiej istoty. Piętnował niesprawiedliwe rządy. Łączył religie. Zwalczał terroryzm. Uczył miłości, przebaczenia i pojednania. Dawał nadzieję i wiarę. To spowodowało, że wiele ludzi na świecie niezależnie od wyznania i poglądów religijnych darzyło go szacunkiem. Nazwany był Papieżem Papieży, Bożym Atletą, a po śmierci okrzyknięto go Janem Pawłem Wielkim.

Przez wiele lat pontyfikatu był zwłaszcza dla nas Polaków instytucją, do której można się było odwołać i mieć pewność, że nie zawiedzie. Jego autorytet dawał poczucie bezpieczeństwa. Straciliśmy ten przywilej, ale na drodze, którą przeszedł Ojciec Święty, pozostało wiele drogowskazów – zapisanych na taśmach filmowych i utrwalonych na zdjęciach, zapisanych w encyklikach, homiliach, książkach naszej pamięci.

 

Herb papieski – został nim herb biskupi, przedstawia krzyż z dużą literą M symbolizującą Maryję stojącą pod krzyżem Chrystusa oraz motto „Totus Tubus” (Cały twój),zaczerpnięte z modlitwy św. Ludwika Gvienion de Monfort.

 

Opracowanie – Krzysztof Mikucki

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA