Strona główna / nr 1 (7) - ZIMA 2006 / FOTOGRAFIA – PAMIĄTKA Z GÓR cz. VII
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
FOTOGRAFIA – PAMIĄTKA Z GÓR cz. VII

GÓRY WŚRÓD GWIAZD
Kazimierz Koczur

       „WIELKA MGŁAWICA ORIONA”

29.jpg (19.49 Kb)


        Pogodny wieczór w górach. Cisza. Przed schroniskiem po całodniowej wędrówce odpoczywa grupka turystów. Patrzą w milczeniu w niebo pełne gwiazd i królujący wśród nich Księżyc. Może ktoś z nich zadaje sobie nurtujące ludzi od lat pytanie – Co tam jest? Co odnajdą i z czym się spotkają w bezmiarach Kosmosu jego przyszli badacze?
       Ale czy zdają sobie sprawę, że góry, które tak umiłowali i którym poświęcają niemal cały swój wolny czas, są nie tylko tu – na Ziemi – ale i tam, w Kosmosie, a nawet tuż – na wyciągnięcie ręki, bo na Księżycu, na który teraz spoglądają! Czy przyszło im na myśl, że być może ich dzieci albo wnuki będą mogły zdobywać dziewicze – nietknięte szczyty gór księżycowych?
       A nie są to góry byle jakie! Najwyższe z nich przerastają nawet nasze ziemskie Himalaje…
       Powierzchnia Księżyca nie jest gładka jak stół. Na jej bogate ukształtowanie prócz rozległych płaskowyżów oraz dolin zwanych „morzami” składają się uskoki, rozpadliny, głębokie szczeliny, kratery meteorytowe i wreszcie wypiętrzone masywy i łańcuchy górskie. Niektóre z tych tworów widać gołym okiem, np. ciemne plamy „mórz” księżycowych i większe Kratery. Do zobaczenia innych wystarczy lornetka o powiększeniu 10 – 20x.

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA