Strona główna / nr 1 (11) - ZIMA 2007 / JUBILEUSZ 100-LECIA SCHRONISKA NA MARKOWYCH SZCZAWINACH
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
JUBILEUSZ 100-LECIA SCHRONISKA NA MARKOWYCH SZCZAWINACH

[ Schronisko Markowe Szczawiny galeria zdjęć ]Markowe Szczawiny cz 2  ] [ Markowe Szczawiny cz 3  ] [ Markowe Szczawiny cz 4  ]
Pierwszym górskim schroniskiem w Beskidach, na szczycie Babiej Górze był drewniany schron zbudowany w 1806 roku mający służyć za miejsce spoczynku arcyksięcia Węgier Józefa Habsburga, który ukochał naszą Królową Beskidów. Jako ciekawostkę można dodać, że pamiątką uwieczniającą jego pobyt jest kamienny obelisk tak charakterystyczny dla szczytu. Umieszczono go tam w 1876 roku i stoi do chwili obecnej. Jest to jeden z najstarszych świadkó turytyki górskiej w Polsce.
Drugim schronem była tzw. "Losertówka" zbudowana  w połowie XIX wieku na Babiej Górze, najwyższym szczycie Beskidów w Polsce. Była to kamienna budowla powstała dzięki staroście wadowickiemu Józefowi Losertowi - stąd jej nazwa. W roku 1905 zostało oddane do użytku schronisko położone na wysokości 1616 metrów n.p.m. na południowych stokach Babiej Góry. Było to najwyżej położone schronisko w Polskich Beskidach. Zbudowane zostało przez niemiecką organizację turystyczną Beskiden-Verein. Wielkim jego atutem było wyjątkowe umiejscowienie. Z jego okien można było podziwiać piękną panoramę Tatr, gór Słowacji oraz bajeczne wschody słońca. Pierwszym, który opisał ten widok, był polski uczony - ksiądz Stanisław Staszic. Odbył on w 1804 roku wycieczkę w Beskidy na Babia Górę, w czasie której nocował pod szczytem. W drugiej połowie XIX wieku pojawiły się też domki myśliwskie zbudowane z inicjatywy Habsburgów, które służyły również jako schrony. I tak dochodzimy do obiektu szczególnie nas interesującego - Schroniska na Markowych Szczawinach.
 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA