Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
WADOWICE HISTORIA

 

Galeria zdjęcia z planu filmu Świadectwo wg. książki Kard. Stanisława Dziwisza

Konsekracja kościoła Jan Paweł II w Wadowicach 1991zdjęcia galeria

Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok zdjęcia galeria

Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum zdjęcia galeria

Wadowice zdjęcia na starych pocztówkach

Wadowice święta we mgle zdjęcia galeria

Powitanie Nowego Roku sztuczne ognie, fajerwerkizdjęcia galeria

Papież Benedykt XVI w Wadowicach zdjęcia galeria

Wadowice Ojciec Święty Benedykt XVIzdjęcia galeria

Papież Jan Paweł II w Wadowicach 1999 zdjęcia galeria
Królewskie Wolne Miasto Wadowice

 baz_5.jpg (35.34 Kb)

Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych ,które było świadkiem mych pierwszych kroków ,pierwszych słów. Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół Mojego chrztu świętego.

Pragnę wejść w te gościnne progi , na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi ....

 "Jan Paweł II "

Tymi słowy przywitał Ojciec Święty Jan Paweł II pielgrzymów zgromadzonych                             w Wadowicach 16 czerwca 1999 r. Tymi słowy powitał ojczyste kąty, w których bywał, Matkę Ziemię na której się urodził, a ziemia ta przesiąknięta byłą miłością i wiarą od setek lat.

Historia Wadowic

Dzisiaj turysta czy też pielgrzym przybywający do Wadowic aby poruszać się po tych samych uliczkach co Karol Wojtyła pooddychać tym samym galicyjskim powietrzem nie zdaje sobie sprawy, iż rok 966, rok chrztu Polski, nie był rokiem w którym chrześcijaństwo wkroczyło na te tereny.

W 870 r. księciem chrześcijańskiego państwa  Wielkomorawskiego zostaje Świętopełek, a w skład jego państwa wchodzą tereny Wiślan. Powstaje pierwszy chrześcijański kościół w Krakowie p.w. Św. Feliksa i Adaukta, a pierwszy biskup krakowski nosi słowackie imię Prohor. Gdy Mieszko I zajmuje Kraków i tereny, aż po Tatry ok. 989 r. obszary te były od ponad 100 lat chrześcijańskie, a ludność była przyzwyczajona do nowej wiary, nowych praw i obowiązków. W 1138 r. Bolesław Krzywousty dzieli swe państwo na dzielnice. Tereny wadowickie należą do księstwa senioralnego krakowskiego. Mijają lata. Na mocy układów między książętami śląskimi i krakowskimi granica między tymi księstwami przesuwa się na korzyść księstw śląskich, aby w 1274 r. ustalić się rzece Skawince między Kalwarią i Lanckoroną - tej samej której odcinek przebiegający przez dróżki kalwaryjskie zostanie nazwany biblijnym Cedronem.

Nazwa "oppidium" WADOWICZE /miasto Wadowice/ pojawia się pierwszy raz w dokumencie z 24 lutego 1327 roku. Jest to akt lenny, którym pan tych ziem Książę Oświęcimski Jan I Scholastyk oddaje swoje księstwo w lenno królowi czeskiemu Janowi Luksemburczykowi. W 1445 r. z księstwa oświęcimskiego wydziela się  Księstwo Zatorskie. Pierwszym Księciem Zatorskim zostaje Wacław I. Był on w dobrych stosunkach z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, dzięki czemu księstwo wraca do korony w 1456 r. Dalej >>>

    

 1 - 2 - 3 >next>

Zabytki, zwiedzanie - zamów przewodnika >>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Zdjęcia Andrzej Kojder

Cytaty Jana Pawła II o Wadowicach >>>>>>>
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA