Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / osiedla
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Wadowickie osiedla

Wadowickie osiedla

 

To małe miasteczko galicyjskie jakim są Wadowice zamieszkuje ok. 20 tys. mieszkańców. Większość ludzi mieszka w blokach zbudowanych przez Wadowicką Spółdzielnię Mieszkaniową istniejącą od 1958 r. Jako pierwsze powstały dwa bloki na osiedlu Marcina Wadowity. Zaraz po nim od początku lat 60. wybudowano 9 bloków na dawnym placu targowym tzw. końskim /bydlęcym/ targu i nadano mu nazwę; Placu Obrońców Westerplatte. Spółdzielnia nie spoczęła na laurach i w latach 60. przeszła do budowy kolejnego osiedla XX Lecia PRL, obecnie osiedle XX Lecia, które liczy 7 bloków.

Kolejnym osiedlem realizowanym w Wadowicach było os. Kopernika. Budowa stała się możliwa po przeniesieniu stadionu piłkarskiego klubu sportowego Skawa z miejsca gdzie znajduje się pawilon Savii naprzeciwko cmentarza parafialnego, na obecne miejsce Na Błoniach gdzie znajduje cały kompleks sportowy. Kompleks obejmuje obecnie 19 bloków z czego ostatni oddany do użytku w 2010 r., a wybudowany z zastosowaniem nowoczesnej energooszczędnej technologii. Na osiedlu znajdują się budynki szkoły podstawowej i gimnazjum, oraz przedszkola. Całości dopełnia pawilon handlowy Savia – Tesco, oraz kompleks handlowo usługowy.

Najmłodszym a zarazem największym osiedlem w Wadowicach jest osiedle Pod Skarpą. Pierwsze bloki postawiono w latach 70. z przeznaczeniem dla osób wysiedlanych z terenów budowy zbiornika na rzece Skawie w Świnnej Porębie. Mieszkańcy Świnnej Poręby, Mucharza, Skawiec i innych miejscowości planowanych do zalania otrzymywali w ramach rekompensaty mieszkania spółdzielcze, oraz stosowną rekompensatę pieniężną. Budowę osiedla kontynuowano w latach 80. Obecnie osiedle liczy 23 bloki.

Od końca lat 80. przerwano inwestycje budowlane. W 2006 r. staraniem Urzędu Miejskiego w Wadowicach wybudowano basen, przedszkole, oraz szkołę podstawową.  W roku 2007 Spółdzielnia Mieszkaniowa rzuciła się na szerokie wody i rozpoczęła budowę kolejnych bloków. W latach 2007 – 10 SM oddała cztery bloki na osiedlach Pod Skarpą i Kopernika. Obecnie w zasobach SM znajduje się ponad 3 tys. mieszkań. Można przyjąć, iż ponad połowa mieszkańców Wadowic mieszka w blokach budowanych przez Spółdzielnię przez ponad 50 lat.

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA