Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / Nazwy ulic i placow
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Nazwy ulic i placów

Nazwy ulic i placów w Wadowicach

 

             Na przestrzeni ostatnich lat w Wadowicach zmieniały się nazwy ulic i placów. Było to związane z rozbudową miasta, ale również ze zmianami systemów politycznych i władzy.

            Główna ulica Wadowic stanowiąca część dawnego Traktu Cesarskiego łączącego Wiedeń ze Galicji i Lodomerii Lwowem nosiła nazwy; od Rynku w kierunku Wiednia ul. Wiedeńska, a od Rynku w kierunku Lwowa ul. Lwowska. Po II Wojnie Światowej ulice przemianowano: Wiedeńską na ul. Mickiewicza, a Lwowską na ul. 1-go Maja – nazwa pochodząca od nowego święta wprowadzonego przez władzę ludową. Ulicą szły pochody 1-szo Majowe z dawnego stadionu Skawy na Rynek, gdzie stała trybuna honorowa. Rynek w owym czasie nosił nazwę Placu Armii Czerwonej.

            Władza ludowa zmieniła szereg nazw ulic. I tak: ul. Zatorska zmieniła nazwę na 26-go Stycznia czyli dzień wyzwolenia Wadowic przez Armię Czerwoną, ul. Krakowska na ul, Mariana Buczka – działacza ludowego, ul. Składowa na ul. Putka – pisarza i działacza pochodzącego z Choczni. Dawna ul Tatrzańska wspominana przez Papieża na wadowickim rynku zmieniła nazwę na ul. Emila Zegadłowicza – poety związanego z Wadowicami.

Część nazw związana była z rozbudową Wadowic. Na placu targowym tzw. placu mydlanym, lub targu końskim powstało osiedle Plac Obrońców Westerplatte, obok niego osiedle Marcina Wadowity, a przy alei wiodącej na dworzec kolejowy oś. XX Lecia PRL – dzisiaj używana nazwa oś. XX Lecia.

Czasem zmiana nazwy miała na celu uhonorowanie wybitnych rodaków. Przedwojenna ul. Długa uzyskała nazwę ul. Henryka Sienkiewicza.

Po uzyskaniu niepodległości w 1990 r. zmieniły się i władze, które jak to było w zwyczaju pozmieniały nazwy ulic i placów. Część z nich powróciła do dawnych nazw: ul Zatorska, Krakowska, Lwowska. Ulica Obrońców Stalingradu otrzymała nazwę ul. Karmelicka, a ul. Feliksa Dzierżyńskiego – działacza robotniczego – ul. Legionów. Część miała na celu uhonorowanie naszego największego rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II. Główny plac miasta – Rynek zmienił nazwę na Plac Jana Pawła II, ul Ogrodowa na Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców Papieża, a ul. Spadzista na Edmunda Wojtyły – brata Karola.

Część nazw związana była wydarzeniami. Po przejściu procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej ze starego do nowego kościoła fragment dawnej ul. Zegadłowicza którym szła procesja nazwano ul. M.B. Fatimskiej. Dawne Planty nazwano Placem Solidarności

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA