Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / Historia Wadowic 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Historia Wadowic cz. 3

Historia Wadowic i regiony cz 3pomnik1.jpg (17.33 Kb)

Pod koniec XIX w i na początku XX w. powstają w Wadowicach liczne organizacje o charakterze patriotycznym, intelektualnym, sportowym, artystycznym, turystycznym jak Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w pracach którego brał udział Karol Wojtyła.

“Z gimnazjum chodziło się do “Sokoła” na gimnastykę. Chodziło się także do “Sokoła”na Przestawienia. Wspominam moich kolegów i koleżanki z Wadowic Halinę Królikiewiczówną-Kwiatkowską. Wspominam też Zbyszka Siłkowskiego, nieżyjącego. Wiele wspomnień”.

                                 "Jan Paweł II "

Dzięki wspomnianemu przez Ojca Świętego Towarzystwu Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy (TUMW i O) powstał wówczas park miejski. Tutaj działały Towarzystwa: Urzędników „Jagiellonka”, Miłośników Sztuki Dramatycznej, Pedagogiczne, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT), które zajęło się prowadzeniem szlaków turystycznych w Beskidzie Małym oraz budową schroniska „Pod Leskowcem”. Dzięki grupie artystów „Czartak” zgromadzonych wokół Emila Zegadłowicza - Beskidy i ludzie je zamieszkujący zyskali wiele romantycznych opisów, rzeźb i obrazów. W jej skład wchodzili m.in. Tadeusz Szantroch, Edward Kozikowski, Janina Brzostowska :

Cześć Wam bracia ,rycerze na beskidzkiej górze,

tym pniom waszym ,sękatym piersiom bez zalęku,

co w największe jednako się wspierały burze,

a blizu chwałe zaszczytną w każdym noszą sęku.

                      Bezramienne kaleki ! Potyrane czoła !

                     Nie wam spocząć! Już czarny zmierzch w okolicach knuje

                    Burzy szturm walny.

                                                              “Buki na Leskowcu” T. Szantroch

W okresie II wojny światowej Wadowice znalazły się w Rzeszy a na rzece Skawie przebiegała granica z Generalnym Gubernatorstwem. W ramach prowadzonej przez Niemców eksterminacji Żydów z Wadowic i okolic zamknięto w gettcie a następnie w sierpniu 1943r zlikwidowano je a mieszkańców wywieziono do obozów zagłady.

" Wiem, że żydzi wadowiccy przeszli przez ciężkie próby. Wielu zginęło w gettach i potem w obozach w ramach akcji eksterminacyjnych rządu niemieckiego"

                                                                     "Jan Paweł II "

Po zakończeniu II wojny światowej Wadowice nadal pozostały prężnym ośrodkiem administracyjnym. Rozwinął się przemysł, miasto rozrosło się i dzisiaj jest siedzibą powiatu, wielu banków, urzędów administracji publicznej i samorządowej. Z uwagi na miejsce urodzenia Papieża Jana Pawła II są celem pielgrzymek i wycieczek z Polski  i całego świata.

        W Wadowicach znalazły swoje miejsce klasztory zakonne Ojców Karmelitów Bosych na Górce, księży Pallotynów na Kopcu, Sióstr Nazaretanek oraz Sióstr Albertynek. Od 1996 miasto jest siedzibą dwóch parafii na rynku p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z ks. proboszczem Jakubem Gilem oraz  p.w. Św. Piotra Apostoła z ks. proboszczem Tadeuszem Kasperkiem. W Wadowicach urodzili się m.in. ks. Marcin Wadowita (1567 – 1641) dziekan wydziału teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Jadwiga Schayer – Ada Sari (1886-1968) śpiewaczka – sopran koloraturowy .

 

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

<powrót< 1 - 2 - 3

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA