Strona główna / WADOWICE / BAZYLIKA / Wadowice bazylika 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Kościół w Wadowicach cz 2

Bazylika w Wadowicach cz 2baz3.jpg (32.88 Kb)

 

Fasada wadowickiej bazyliki jest bardzo charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna poprzez ozdabiające ją figury Św. Piotra i Pawła po bokach, Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia nad portalem. W niszach znajdują się figury Św. Wojciecha i Stanisława, a nad wejściem kartusz herbowy Wadowic. Całości dopełniają podwójne pilastry zwieńczone tralkową balustradą.

 

“Z głęboką czcią całuję też próg domu Bożego – wadowickiej fary,a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościołą. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i Komunii Św. Tu byłem inistrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa i - już jako arcybiskup krakowski – tu przeżywałem swój srebrny jubileusz kapłański. Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej świątyni i z tej parafialnej wspólnoty, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask. Jemu, Bogu w Trójcy jedynemu, oddaję dziś chwałę na progu tego koscioła”.

          "Jan Paweł II "

 

czytaj dalej >>

<powrót< 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - >next>

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA