Strona główna / WADOWICE / BAZYLIKA / Wadowice bazylika 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Kościół w Wadowicach cz 3

Bazylika w Wadowicach cz 3

 

Centralne miejsce świątyni zajmuje gotyckie prezbiterium, w którym znajduje się pozłacany barokowy ołtarz główny z obrazem  Matki Bożej, nad nim znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego.  Po bokach ołtarza znajdują się figury św. Piotra i Pawła. Najnowszym elementem wystroju są freski przedstawiające ośmiu polskich świętych i nawiązujące do ośmiu błogosławieństw. Freski w nawie głównej przedstawiają encykliki wydane przez Jana Pawła II, wokół ścian rozmieszczono XIX w. stacje drogi krzyżowej autorstwa wadowiczanina Jana Niepomucena Bizańskiego, prof. ASP w Krakowie. Liczne tablice epitafijne upamiętniają zmarłych wadowickich proboszczów. W bazylice znajdują się trzy kaplice. Pierwszą z pośród nich jest Kaplica Świętokrzyska.

“W końcu, jak za dawnych lat z dziecięcą ufnością kieruję swe kroki do Świętokrzyskiej Kaplicy, aby na nowo spojrzeć w oblicze Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jej wadowickim obrazie. Czynię to z tym większą radością, że dane mi jest dzisiaj ozdobić ten wizerunek koronami, na znak naszej miłości ku Matcebaz2.jpg (32.80 Kb) Zbawiciela”.

                "Jan Paweł II "

czytaj dalej >>

<powrót< 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - >next>

Wadowice strona główna >>>

Tekst z książki przewodnika "Moje Miasto Wadowice" autor Janusz Jędrygas przewodnik Beskidzki, Tatrzański, Terenowy, Instruktor Przewodnictwa

Szukasz przewodnika po Wadowicach tutaj >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA