Strona główna / WADOWICE / INFORMATOR / Wadowice program wycieczki / Muzeum miejskie
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Muzeum Miejskie w Wadowicach

Muzeum Miejskie w Wadowicach – wystawa Wadowice Karola Wojtyły

 

Muzeum Miejskie mieści się w jednym z najstarszych budynków w Wadowicach zbudowanym ok. 1800 r. Wchodząc do korytarza widać wystrój nawiązujący do okresu 20. lecia międzywojennego. Na ścianach znajdują się liczne kopie plakatów, z nawet słup ogłoszeniowy zaklejony reklamami.

Po kilku metrach turysta – pielgrzym skręca w lewo i wchodzi na schody prowadzące na piętro. Na schodach witają przychodzących ludzi słowa Papieża.

- W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło i życie się zaczęło, i kapłaństwo się zaczęło.

Wchodzącego przez oszklone drzwi wita czarno – białe zdjęcie, na którym Karol Wojtyła ma żółty szalik. Po opłaceniu wstępu przechodzimy korytarzem na którym z prawej strony wyróżniono szczególnie ważne daty z życia Papieża, oraz z okresu międzywojennego. Na lewej ścianie widnieje stara lokomotywa parowa, która w ogromnym tempie pędziła w przyszłość. Na wprost monitor na którym wyświetlane są kroniki z okresu.

Pierwsza sala jest poświęcona duchowości Karola Wojtyły. Na ścianach znajdują się zdjęcia wykonane w sepii, na których wyróżniono obiekty Ziemi Wadowickiej związane z duchowością młodego Lolka. Na zdjęciach znajdują się; Klasztor o.o. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Klasztor o.o. Karmelitów Bosych w Wadowicach, Klasztor ks. Pallotynów na Kopcu, Dom Katolicki, oraz Bazylika na rynku. Poniżej znajdują się opisy i zdjęcia na szkle wśród których jest synagoga zburzona przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej.

Druga sala jest odwzorowaniem sali lekcyjnej. Na ścianach zawieszono świadectwa, w gablotce umieszczono przybory szkolne. Pod ścianą na tle zdjęcia przedstawiającego klasę w ławkach postawiono ławkę szkolną z epoki z dziurą na kałamarz. Można w niej usiąść i zrobić sobie zdjęcie. Wreszcie na trzeciej ścianie zawieszono godło Polski i zdjęcia przywódców. Poniżej znajduje się tablica szkolna obok której widnieją tablice z nauką kaligrafii.

Wchodząc do kolejnej sali znajdujemy się za Wadowickim Rynku. Na ścianach umieszczono zdjęcia. Na wprost zdjęcie rynku z licznymi straganami który przed laty pełnił rolę targową. Z prawej drukarnia Foltina – wydawcy licznych dzieł m. in. Czartaka Grupy Poetów w Beskidzie Emila Zegadłowicza. Obok plakaty i statystyki z lat 30. Z lewej strony słynna cukiernia Karola Hagenhubera do której Karol Wojtyła poszedł po maturze wraz z kolegami na kremówki. Z balkonu widok na Rynek, gdzie można znaleźć napis na słupie.

Do kolejnego pomieszczenia przechodzi się przez wąski korytarz, gdzie znajduje się podświetlone zdjęcie budynku Sokoła. Korytarz prowadzi do sali gimnastycznej w Sokole. Na ścianach przedstawiono rysunki przedstawiające różne sztuki walki. Na ścianie na wprost drabinki gimnastyczne, obok ekran na którym wyświetlane są filmy z działalności Sokoła. Do następnej sali przechodzi się przez drzwi w których urządzony szafę, a w niej liczne ubrania z epoki.

W ostatniej sali ekspozycji znajduje się wystrój pokoju średnio bogatego mieszczanina. Wąskie łóżko, nad nim święte obrazy, etażerka, szafa, radio z którego płyną dźwięki muzyki z epoki, obok piec wykonany z fantastycznych kafli. W centrum stół na którym złożono księgę pamiątkową – album wadowiczan, który inaugurują zdjęcia Karola Wojtyły.

Opuszczając muzeum wychodzi się przez korytarz w którym zawieszono kapelusze, szale boa. Na ścianie na wprost zdjęcie Ojca Świętego Jana Pawła II który żegna, błogosławi pielgrzymom.

 Wadowice program wycieczki powrót >>>

Wadowice strona główna >>>

Muzea galerie i wystawy >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA