Strona główna / nr 1 (7) - ZIMA 2006 / SZOPKA BOŻONARODZENIOWA W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ / szopka cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Szopka bożonarodzeniowa w Kalwarii Zebrzydowskiej cz 2

Szopka bożonarodzeniowa w Kalwarii Zebrzydowskiej cz 2

 

Pierwsze szopki bożonarodzeniowe, przypominające wydarzenia związane z narodzinami Syna Bożego, powstawały w klasztorach franciszkańskich. Potem tradycja szopek rozprzestrzeniła się po całej Europie, a najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie zobaczyć je można bardzo często. W Polsce w Beskidach tradycja jasełek i wywodzącej się z nich szopki została zapoczątkowana u schyłku XIII w. przez franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w naszym kraju, i cieszy się do dzisiejszego dnia ogromną popularnością. Obecnie we wszystkich niemal naszych świątyniach stawiane są bożonarodzeniowe szopki, często bardzo okazałe i o dużych walorach artystycznych.

        Do tej kategorii szopek należy także ruchoma szopka w bazylice p. w. Matki Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, przyciągająca każdego roku w okresie Bożego Narodzenia licznych wiernych, a zwłaszcza dzieci, które trudno nieraz od niej oderwać. Nawiązuje ona swoim charakterem do szopki (czynnej przez cały rok) z klasztoru franciszkanów w Greccio, we Włoszech. Podobny charakter ma też szopka urządzana co roku w kościele bernardynów w Krakowie na Stradomiu a także i w innych kościołach franciszkańskich w Polsce.

      Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP a od 1964 r. w nawie bazyliki przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny. Szopka kalwaryjska należy dziś do największych i najokazalszych w Polsce. Jej stawianie trwa dwa tygodnie (od 9 do 24 grudnia), dziennie po kilka godzin. Najpierw wykonuje się konstrukcję nośną dla panoramy, przedstawiającej Betlejem, namalowaną na płótnie, o wymiarach 10 m. szerokości i 8 m. wysokości, w latach pięćdziesiątych XX w., przez malarza ludowego z Przeworska, o nazwisku Kruk. Rozciągnięcie tak wielkiego płótna jest operacją dość trudną, wymagającą dużej uwagi. Potem buduje się podest oraz kształtuje tarasowo jego powierzchnię, którą przykrywa się mchem leśnym i roślinnością. Następnie systematycznie, dzień po dniu, montuje się różne elementy szopkowe. Najpóźniej 24 grudnia prace się kończą i szopka jest gotowa na odsłonięcie Jej centralnym punktem jest żłóbek z figurkami Dzieciątka Jezus, Matki Bożej, św. Józefa, pasterzy, aniołów i Trzech Króli. Jest też wół i osioł. A wokół żłóbka rozlokowano dziesiątki nieruchomych i ruchomych figurek: pasące się owce, pływające po stawie łabędzie, palące się ogniska, przelewająca się w sadzawkach woda, tańczący przed Dzieciątkiem krakowiacy i górale, kręcące się wiatraki i młyn wodny, pracujący drwale, rybak łowiący ryby. Słychać też dźwięk dzwonów, szum wody, śpiew ptaków, odgłosy ludzkiej pracy a także śpiew kolęd tak mocno zakorzenionych w polskiej tradycji. Jak na Zakon Braci Mniejszych przystało w szopce jest też figurka założyciela Zakonu, św. Franciszka z Asyżu, przemawiającego do ptaków. Dodać należy, że w ostatnich latach szopka kalwaryjska dość szybko się rozrasta. Stale przybywają nowe elementy, pochodzące z zagranicy, głównie z Ziemi Świętej i Włoch, które ją uatrakcyjniają.

           Sezon szopkowy rozpoczyna się oficjalnie w wigilijną noc, tuż przed Pasterką, kiedy to przy wygaszonych światłach przełożony klasztoru i kustosz sanktuarium wnosi procesjonalnie do bazyliki figurkę Dzieciątka Jezus i oddaje ją bratu zakonnemu, który umieszcza ją w żłóbku. Zapalają się wtedy światła i przy śpiewie kolędy Wśród nocnej ciszy rozpoczyna się liturgia mszalna, zwana pasterką, która co roku gromadzi licznych wiernych, przybywających tu z całej okolicy, kiedy to bazylika wraz z korytarzami przykościelnymi jest wypełniona do ostatniego miejsca.

           Szopka bożonarodzeniowa stanowi jeden z nieodłącznych elementów naszej kultury i tradycji oraz jest znakiem naszej wiary w Boga, który w Betlejem narodził  dla naszego zbawienia.

    
       Zdjęcia: Maja Jędrygas

 

 <<< powrót - 1 - 2 -

Beskidy strona główna >>>

Przewodnik po Wadowicach i Kalwarii zadzwoń >>>

Wadowice - Jan Paweł II >>>

Kalwaria Zebrzydowska misterium Pasyjne >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA