Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / rzeki i potoki
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Rzeki i potoki w Wadowicach

Rzeki i potoki przepływające przez Wadowice

 

            Wadowie leżą w dolinie rzeki Skawy. Jak wiadomo w pradziejach ludzkości osadnictwo w górach przesuwało się wzdłuż dolin rzecznych. Dzięki temu na te tereny przybywali ludzie już przed 12 tysiącami lat.

Rzeka Skawa jest głównym szlakiem wodnym prowadzącym przez Wadowice. Dolina Skawy rozciąga się pomiędzy wzgórzami Beskidu Małego a Jaroszowicką Górą w Beskidzie Średnim. Poniżej Skawa wije się pomiędzy wzgórzami należącymi do Pogórza Wielickiego /orograficznie z prawej strony/, a Pogórzem Śląskim /orograficznie na lewym brzegu/.

Skawa na swoje źródła na południowych stokach Pasma Polic. Toczy swoje nurty przez beskidzkie wioski i miejscowości. W Białce przed Makowem Podhalańskim łączy swoje nurty ze Skawicą wypływającą spod Babiej Góry. Przepływa przez Suchą Beskidzką, Zembrzyce, Świnną Porębę - właśnie tutaj powstaje zapora.

Mija Wadowice i tworzy meandry w swoim dawnym starorzeczu. Gdzieś obok, człowiek skorzystał z jej krystalicznych wód i stworzył stawy rybne w których hoduje od wieków karpia, a karp królewski trafiał już na stoły króla Władysława Jagiełły. Dzisiaj tereny te są ostoją ptactwa wodnego. Powstały obszary Natura 2000, w planie są rezerwaty. Człowiek chce żyć w harmonii z przyrodą. Obszar ten nazwano Doliną Karpia.

W Wadowicach starorzecze rozciąga się pomiędzy wzgórzem na którym usytuowany jest rynek, a wzgórzem Kopca w kierunku na Kalwarię Zebrzydowską. Nic więc dziwnego że Skawa od czasu do czasu przypominała sobie swoje dawne terytorium na którym władała i podczas wylewów, powodzi zalewała te tereny.

Drugą pod względem wielkości rzeką w Wadowicach jest Choczenka. Jest to rzeka wypływająca z Beskidu Małego, przepływająca przez Kaczynę i Chocznię /od której wzięła swoją nazwę/. Choczenka wpływa do Wadowic, tworzy niewielki wodospad, gdzie przed laty były pstrągi, następnie przepływa na granicy osiedli Marcina Wadowity i Placu Obrońców Westerplatte, płynie przez Podstawie, wiklinę i wpada do Skawy na lewym brzegu.

Przez Wadowice przepływa kilka potoków.

Dąbrówka to potok mający swoje źródła w Zawadce w Beskidzie Małym na stokach Łysej Góry. Przepływa do Wadowic tworząc niewielką dolinkę w której jest poprowadzona ul. Niwy. Obok ronda łączącego ul. Niwy z Al. Wolności do Dąbrówki wpada niewielki potok – zwany od lat przez mieszkańców „Rzeką”, a biorący swój początek na stokach góry na której został zbudowany Park Miejski. Dąbrówka przepływa obok oś. Pod Skarpą i Technikum Metalowego, a następnie wpada do Skawy z lewej strony.

Z prawej strony Skawy płynie potok zwany Krośnicą, lub Pastrugą. Krośnica ma swoje źródło na Kopcu. Czasami widać ludzi zdążających do Wadowic z bidonami napełnionymi wodą zaczerpniętą w źródle Krośnicy. Potok przepływa przez Zaskawie gdzie przybiera nazwę Pastruga. Przechodzi przepustem przez wał ochraniający od Skawy do wikliny. Tam tworzy urokliwe bajoro po opuszczeniu którego wpada do Skawy.

Tuż za granicami Wadowic płynie rzeka Kleczanka. Ma ona swoje źródła w Beskidzie Średnim /Makowskim/ na stokach góry Żarek. Płynie przez Barwałd Górny i Dolny, Kleczę – od której bierze swą nazwę. Zbliża się do granic Wadowic, płynie przez Roków i wpada do Skawy.

 

 

 

 

 

 
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA