Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / Papieskie dęby
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Papieskie dęby

Papieskie dęby w Wadowicach

 

Jak wiadomo ogólnopolski Dzień Papieski jest obchodzony w całej Polsce w niedzielę, ok. 16. października. Wadowice obchodzą kilka świąt więcej niż to jest w całej Polsce. Praktycznie obchodzone są wszystkie rocznice papieskie. Dzień urodzin 18 maja, rocznice chrztu św. 20 czerwca i oczywiście dzień w którym Karol Wojtyła został namiestnikiem Stolicy Piotrowej – 16 październik. Uroczystości te są połączone z koncertami na które przybywają liczni znani  artyści, odbywają się uroczyste Msze św. koncelebrowane przez zaproszonych hierarchów kościoła.

W Wadowicach największe święto jest w rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, tj. 18 maja. Tego dnia przybywają do Wadowic uczniowie szkół im. Jana Pawła II. Szkół należących do rodziny szkół im Jana Pawła II. Jest ich w Polsce ponad 1100, więc delegacji szkolnych uczniów, pocztów sztandarowych przybywa całkiem sporo. Cała ulica od Bazyliki do ul. Lwowskiej są obok siebie poczet obok pocztu, sztandar obok sztandaru. Na rynku gromadzą się młodzi ludzie z całej Polski ok. 5 000 osób. Są oni goszczeni przez Urząd Miejski drobnym poczęstunkiem – czasem jest to symboliczna papieska kremówka, czasem bigos, innym razem tradycyjne kotlety schabowe.

 Na uroczystość przybywają również orkiestry strażackie w sile 70 – 80 orkiestr i kilka tysięcy muzyków. Wszyscy w galowych mundurach, często z dziewczynami mażoletkami które występują w pierwszej linii żonglując różnymi przedmiotami wyrzucając w powietrze eleganckie laski.

Na rynku odbywa się uroczysta Msza św. koncelebrowana przeważnie przez biskupa krakowskiego – obecnie jest nim ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Po Mszy św. są rozdawane dla  przedstawicieli uczestniczących szkół Dęby Papieskie.

Skąd się wzięły Dęby Papieskie?

W 2004 r. odbyła się pielgrzymka leśników do Rzymu do Ojca Świętego Jana Pawła II. Leśnicy zabrali ze sobą nasionka dębu, żołędzie z najstarszego dębu w Polsce – Chrobrego. W Watykanie odbyła się audiencja prywatna. Papież poświęcił żołędzie, następnie po powrocie zostały wysadzone w okolicy Wadowic, gdzie są hodowane młode dęby. Właśnie te młode drzewka są rozdawane do szkół im. Jana Pawła II. Wszystkie dęby mają certyfikaty i są wysadzane w stosownych miejscach obok szkół. Niektóre z nich otrzymują imiona z pośród których najpopularniejsze to Lolek, czy też Karol.

Orkiestry strażackie powoli  dają wspaniały koncert. Nie jest to łatwa rzecz poprowadzić kilkutysięczną rzeszę muzyków, aby wszystko zagrało jak w jednej orkiestrze. Kilka kilkanaście mniej, lub bardziej znanych utworów robi ogromne wrażenie.

Po zakończonej uroczystości młodzież niechętnie, leniwie udaje się do autokarów. Przecież niektórych czeka podróż na drugi kraniec Polski. Dyrygenci, kapelmistrzowie dają znak, zbierają swoich muzyków i dają znak do odwrotu.  Orkiestry powoli zbierają się do domu.  Na zakończenie przemaszerowują ulicami Wadowic dając prywatny koncert dla mieszkańców.

Wszelkie prawa zastrzeżone

 Janusz Jędrygas

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA