Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / pomniki
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Pomniki w Wadowicach

Wadowickie pomniki

 

Od najdawniejszych czasów ludzkość stawiała pomniki dla swoich wybitnych przedstawicieli, często dla dyktatorów, wodzów, zwycięzców. W Wadowicach podobnie jak w innych miastach powstawały przez lata różne pomniki.

Najstarszym Wadowickim pomnikiem jest figura św. Józefa znajdująca się w Parku św. Józefa obok Klasztoru o.o. Karmelitów Bosych na Górce, postawiona w 1900 r. Również przy ścieżce wiodącej do Klasztoru znajduje się 80 lat młodsza figura św. Rafała Kalinowskiego.

Pomnik Legionisty znajduje się przed Koszarami 12 Pułku Piechoty na ul. Lwowskiej jest drugim co do wieku pomnikiem w Wadowicach. Pomnik autorstwa Jury pierwotnie stał przed koszarami. Po II Wojnie Światowej w okresie Polski Ludowej pomnik został wstydliwie usunięty na cmentarz wojskowy. Po 1990 r. na fali odnowy Rzeczpospolitej przeniesiono pomnik na swoje pierwotne miejsce. Pomnik związany z tradycjami niepodległościowymi Ziemi Wadowickiej. Odbywają się przed nim cykliczne imprezy związane ze świętami narodowymi.

Z okresu władzy ludowej zachowały się dwa pomniki. Starszym z nich jest popiersie Emila Zegadłowicza dłuta Franciszka Suknarowskiego znajdujące się przed Liceum Ogólnokształcącym na ul. Mickiewicza. Drugi to pomnik ku czci wadowickich nauczycieli zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady przy ul. Teatralnej na Pl. Obr. Westerplatte, naprzeciwko budynku Domu Kultury. Odbywają się tutaj uroczystości związane ze świętem nauczycieli Komisji Edukacji Narodowej.

Kolejne pomniki to figury przedstawiające Ojca Świętego Jana Pawła II. Starsza z nich autorstwa Włocha Luciano Minguzzi znajduje się na placu przed nowym kościołem wotywnym p.w. św. Piotra Apostoła. Młodszy z pomników Papieża, autorstwa Maksymiliana Biskupskiego znajduje się na rynku obok Bazyliki. Stoi na granitowym głazie i jest ulubionym miejscem gdzie turyści, pielgrzymi robią sobie zdjęcia.

Najmłodsze pomniki znalazły swoje miejsce na Placu Solidarności. Starszy z nich to pomnik Solidarności postawiony w miejscu gdzie wcześniej istniał pomnik upamiętniający milicjantów i wojskowych, ludzi walczących o wolność Polski Ludowej. Drugim pomnikiem jest Krzyż Katyński upamiętniający w Wadowicach tragedię oficerów pomordowanych w okresie II Wojny Światowej w Katyniu. Pomnik postawiony po tragedii samolotu TU 154 w Smaleńsku, na pokładzie którego zginęło 96 osób z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

Najmłodszym pomnikiem jest Pomnik Pamięci Harcerzy Hufca Ziemi Wadowickiej postawiony w Parku Miejskim. Odsłonięty uroczyście podczas Ogólnopolskiego Zlotu Harcerzy w Krakowie z okazji 100 – lecia istnienia harcerstwa w Polsce. Aktu odsłonięcia dokonali; Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, oraz Komendant Hufca hm. Marcin Homel dnia 17.09.2010 r. Pomnik wg projektu Marka Brzeźniaka wykonał Michał Batkiewicz. Na granitowym monumencie umieszczono Odznakę Krzyż Harcerski. Poniżej tablice z pamiątkowymi napisami, oraz symbole harcerskie Odznakę Krzyż Harcerski wraz z lilijką. Obok znajduje się herb Wadowic.

Jak wiadomo Kraków jest miastem kopców. Również w Wadowicach w Parku Miejskim znajduje się specyficzny pomnik jakim jest usypany z ziemi kopiec im. Adama Mickiewicza. Kopiec był pomnikiem mającym na celu upamiętnienie pierwszego spośród wieszczów Polski. Na szczycie znajduje się tablica poświęcona poecie.

W Wadowicach istniały przed laty inne pomniki. Na rynku stał pomnik ku czci żołnierzy Armii Czerwonej którzy oddali życie wyzwalając Wadowice. Pomnik przeniesiono na Cmentarz Wojskowy. Na placu pomiędzy sądem a liceum istniał pomnik jednego z burmistrzów miasta.

  •  
  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA