Strona główna / WADOWICE / Historia Wadowic / zakłady / Druciarnia
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Wadowicka Druciarnia czyli Łąbędy

Wadowicka Druciarnia

 

Wadowicka Druciarnia jest zakładem którego początki znajdują się pod koniec XIX w. W tym okresie wytwarzano druty – skąd wzięła się nazwa – oraz niektóre wyroby pochodne jak gwoździe. Ciekawostką jest iż właśnie w tym zakładzie w Wadowicach wytwarzano niektóre stalowe elementy krzyża który stanął na Giewoncie w Tatrach w 1901 r.

W okresie międzywojennym Wadowice są miastem powiatowym. W 1923 roku Druciarnia przechodzi reorganizację i otrzymuje nazwę Wadowicki Przemysł Druciany. Powstają nowe miejsca pracy, powstaje jeden z większych zakładów w mieście. Zakład nadal wytwarzała druty oraz wszystko to co można zrobić z drutu czyli; gwoździe, siatki ogrodzeniowe, siatki budowlane konstrukcyjne. Ponadto produkowano stal budowlaną do budowy konstrukcji stalowych.

Po II Wojnie Światowej w 1951 r. w związku z upaństwowieniem w zakładzie następują poważne zmiany nie tylko własnościowe, ale również produkcyjne. Druciarnia otrzymuje nazwę Wadowickie Zakłady Przemysłu Terenowego. Zakład poszerza produkcję o przenośniki taśmowe, zestawy rolkowe, sprężyny. Produkowany jest również sprzęt szpitalny.

W 1971 r. przechodzi kolejną reorganizację. Druciarnia zostaje wcielona do Kombinatu Urządzeń Mechanicznych Bumar – Łabędy w Gliwicach. Przychodzą najlepsze lata. Druciarnia zatrudnia ok. 800 pracowników. Zakład w Wadowicach podejmuje produkcję maszyn i urządzeń rolniczych, rozszerza produkcję o części do maszyn dla budownictwa i transportu. Wytwarzane są wysięgniki kratowe.

Najciekawszą dziedziną produkcji są działy specjalne czyli wyroby dla wojska. W Wadowicach są produkowane m.in.; koła nośne do czołgów T55 i T72, oraz transporterów opancerzonych. W ramach produkcji dla wojska wytwarzane są; sprężyny, osłony, błotniki stalowe, pierścienie, obręcze i całą masa drobnych wyrobów metalowych.

W 1991 r. Wadowicka Druciarnia odłącza się od zakładu w Gliwicach i ponownie staje się samodzielnym przedsiębiorstwem. Przyjmuje nazwę; Fabryka Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn Fumis – Bumar Wadowice. Fabryka kontynuuje produkcję maszyn dla rolnictwa i budownictwa, urządzeń dla górnictwa i produkcji działów specjalnych. Nadal jedną z podstawowych to produkcja sprężyn.

 

  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA