Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / Beskidy przewodnik / Tragedie Beskidzkie / Nikwax 1
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Zabezpieczenie kurtki turystycznej przed wodą - impregnacja

Zabezpieczenie kurtki turystycznej przed wodą - impregnacja

 

 Nikwax cz 2 zobacz

 

Jak się nie dać zaskoczyć podczas wędrówek górskich? Każdy turysta przemierzający Tatry, szlaki w Beskidach powie należy zabrać do plecaka odpowiedni ekwipunek. Oczywiście koszulki, polary, kurteczki przeciwdeszczowe. Ubrać dobre buty no i w drogę. Jesteśmy na progu zimy – właściwie to zima w Tatrach, oraz w niższych górach Beskidach już dawno na dobre zagościła. Co chwila sypie śniegiem, za chwilę ocieplenie i pada marznący deszcz. Na szlaku miękki śnieg, a właściwie breja śnieżno – wodna. Cóż to dla turysty górskiego – przecież ma dobre prawie nowe buty na nogach. Mija pół godziny – patrzymy z niepokojem na ciemne plamy na butach. Mija godzina w butach robi się mokro. A wystarczyło zastosować specjalny wosk Nikwax do impregnacji butów. Podobnie dzieje się z kurtką. Warto zainteresować się wcześniej środkami do impregnacji czy to kurtek, czy butów. Jest ich na rynku cała gama dedukowanych do konkretnych wyrobów.

 

Impregnacja odzieży turystycznej często stawia nas przed problemem wyboru środków impregnujących. Jednym z ciekawszych wyborów są środki firmy Nikwax, ponieważ są to środki bazujące na wodzie. Jest to o tyle ciekawe, że impregnacja odbywa się na mokro (nośnikiem elementów impregnujących jest woda, a nie rozpuszczalnik jak w wielu innych środkach dostępnych na rynku).

 

Zanim przystąpimy do impregnacji, musimy przygotować odzież do tego procesu. Nie należy stosować proszku do prania, ponieważ z powodu budowy cząsteczki proszku do prania, impregnacja może okazać się nieskuteczna. Taka cząsteczka ma dwa „bieguny”, jeden przyciąga wodę, drugi przyciąga brud. Jest to na tyle mocna reakcja, że cząsteczki proszku do prania nawet po płukaniu pozostają na ubraniu. Strona przyciągająca brud, przyczepiona jest do ubrania, strona przyciągająca wodę wystawiona jest na zewnątrz (od tego momentu nasze ubranie przyciąga wodę zamiast ją odpychać). Dodatkowo, w przypadku nowej kurtki część impregnacji nałożonej przez producenta, zostanie usunięta przez proszek do prania.

 

Należy zatem pamiętać, aby do prania odzieży turystycznej używać odpowiednich środków takich jak Nikwax Tech Wash. Środek ten jest deliktaniejszy w działaniu niż proszek do prania, usuwa tylko brud, po wypłukaniu nie pozostaje na tkaninie. Jeżeli nasza kurtka jest nowa, to pierwsze 4 do 6 prań w TechWash, wystarcza, żeby kurtka odzyskała właściwości wodoodporne.

 

Kiedy kurtka traci swoje właściwości?

Kurtka może stracić właściwości wodoodporne na kilka sposobów. Najszybszy to wypranie jej w proszku do prania. Kolejne to zabrudzenia kurtki, brud przyczepiony do materiału zatyka pory w membranie oddychającej, kurtka zaczyna działać jak worek foliowy, nie przepuszcza wody, ale też nie wypuszcza wilgoci z wewnątrz. Użytkownik się poci, materiał staje się wilgotny od wewnątrz i od zewnątrz. Brud przyczepiony na zewnątrz zakrywa impregnat i przyciąga wodę, to jest powodem nasiąkania materiału wodą.

 

Nawet kiedy dbamy o kurtkę tak jak należy (nie pierzemy jej w proszku i regularnie czyścimy) nasza impregnacja z czasem przestaje być skuteczna. Dzieje się tak, ponieważ impregnacja nałożona przez producenta zostaje starta w procesie użytkowania. Żeby ją odnowić, należy użyć specjalnego środka, zaprojektowanego do tego celu. Do kurtek z membraną oddychającą świetnie nadaje się środek Nikwax TX.Direct dostępny w wersji wash-in (w praniu) i spray-on (z atomizerem). Łatwość użycia polega na tym, że środek jest na bazie wody więc najlepiej rozprowadza się w środowisku wodnym. W przypadku obydwu impregnatów, kurtkę należy przygotować do impregnacji piorąc ją w środku TechWash (należy pamiętać o usunięciu resztek zwykłego proszku z szufladki w pralce). Następnie należy wyprać kurtkę ponownie, wlewając tym razem zamiast proszku odpowiednią dawkę środka impregnującego. Jeżeli zamierzamy użyć środka z atomizerem, najlepiej spryskać nim kurtkę zaraz po praniu kiedy jest jeszcze mokra, wtedy efekt będzie najlepszy.

 

To cały proces impregnacji. Kiedy kurtka wyschnie, jest gotowa do noszenia. Nie musimy aktywować środka ciepłem, co jest wielkim ułatwieniem, ponieważ, większość z nas nie dysponuje suszarką bębnową, a prasowanie kurtki z tworzywa sztucznego stwarza ryzyko uszkodzenia tej kurtki.

 

Ciekawostki:

- TX.Direct wash-in i spray-on to środki przeznaczone do tego samego typu kurtek, jedak jeżeli mamy kurtkę z wewnętrzną siateczką transportującą wilgoć  której nie chcemy impregnować to lepiej użyć środka spray-on.

- Mimo, że TX.Direct został zaprojektowany z myślą o kurtkach z membraną oddychającą, to świetnie sprawdza się również na zwykłych kurtkach z tworzywa sztucznego.

- Jeżeli chcemy zaimpregnować inne ubrania niż kurtki z membraną czy z tworzywa sztucznego, to mamy do wyboru także inne środki Nikwaxa takie jak SoftshellProof (dla kurtek typu softshell) PolarProof (do polarów) czy CottonProof (do bawełny)

- Istnieją też wyspecjalizowane środki do prania odzieży puchowej oraz sprzętu wypełnionego puchem czy pierzem DownWash i DownProof

 

 

Na zdjęciach widoczny efekt działania środków TechWash i TX.Direct spray-on na kurtce z tworzywa sztucznego bez membrany oddychającej. Kiedy ją kupowałem miała właściwości wodoodporne jednak utraciła je dawno temu, teraz dzięki ponownej impregnacji kurtka zachowuje się tak jak po zakupie.

 

  •  

    © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA