Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / Beskidy przewodnik / Beskid Mały / Miejcowości
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Bielsko Biała

Porąbka  ] [ Andrychów  ]

Miejcsowości w Beskidzie Małym

Bielsko Biała

 

Miasto leżące w szerokiej dolinie pomiędzy Beskidem Małym i Beskidem Śląskim. Jego zabudowania wchodzą na beskidzkie stoki. Ze względu na swoje położenie i odwieczne związki z Beskidami zwane jest Stolicą Podbeskidzia.

Miasto Bielsko Biała powstało z połączenia Śląskiego Bielska i Białej należącej do Małopolski. Początki miejscowości giną gdzieś w mrokach dziejów. W XII w. istniała budowla wzniesiona na wzgórzu otoczona drewnianym ostrokołem, która została zniszczona w XIV w. U jej stóp powstała osada Bielsko. W międzyczasie na miejscu zniszczonej fortalicji powstaje murowany Zamek Sułkowskich wokół którego powstaje miasto. Bielsko jest bogatą miejscowością do której w XIX w zjeżdżają przemysłowcy z Niemiec. Budują oni szereg zakładów produkujących tkaniny. Powstaje dzisiejsza zabudowa miasta – bogate domy przemysłowców.

Z drugiej strony rzeki Białej powstaje w XV w. niewielka osada mająca na celu obsadzenie granicy przez zbrojną straż. Z czasem w Białej osiedlają się rzemieślnicy trudniący się tkactwem. W 1951 r. Bielsko zostanie połączone z Białą i powstaje jedno miasto Bielsko Biała. Miasto przeżywa swój okres świetności w latach 1975 – 1998 gdy jest stolicą województwa. Jest prężnym ośrodkiem włókienniczym pod względem wielkości produkcji drugim w Polsce po Łodzi. Obecnie jest miastem powiatowym liczącym ok. 175 tys. mieszkańców.

Jeszcze niedawno Bielsko Biała było kojarzone z najbardziej popularnymi łobuziakami w Polsce. Bolek i Lolek to sztandarowa produkcja filmów rysunkowych dla dzieci. Działał tutaj równie prężnie Teatr dla dzieci Banialuka. W Bielsku Białej urodziła się i mieszkała popularna piosenkarka lat 50 – 60. Maria Koterbska

Parasolki, parasolki bardzo tanie proszę brać panowie panie – śpiewała.

Na przełomie XIX i XX w. w Bielsku istniało kilka organizacji turystycznych. Do najbardziej prężnych należały; niemieckie Beskidenferein i żydowskie Makkabi. Beskidenverein zajęło się zagospodarowaniem turystycznym i weszło w pobliskie góry, czyli Beskid Mały – Pasmo Magurki Wilkowickiej, Beskid Śląski. W tym okresie powstają pierwsze szlaki turystyczne, a za nimi pierwsze schroniska górskie w Beskidach. Z Bielska Białej wychodzą liczne szlaki turystyczne. Tutaj ma swój początek czerwony szlak poprowadzony grzbietem głównym Beskidu Małego. Stąd można wjechać kolejką linową na Szyndzielnię, a następnie wyjść na spacer szlakami Beskidu Śląskiego na Klimczok, Magurę, Trzy Kopce czy Błatnię. Obecnie tradycje turystyczne kontynuują działacze zrzeszeni w kilku organizacjach z których najliczniejsza to PTTK.

 

  • Przewodnik poetycki po Beskidach >>>
  • Babia Góra  >>>
  • Beskidy strona główna >>>
  • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
    Webmaster: PROMEDIA